Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Чернігів

Історії, які ви нам розповіли
Заклади

Уламки пробили стіни наскрізь. Історія музею-заповідника Михайла Коцюбинського в Чернігові 

зруйновано: березень 2022 / Чернігівська область , Чернігівський район , Чернігів / Коцюбинського , 3

Райський куточок у Чернігові – меморіальна садиба, яка належала відомому письменнику Михайлу Коцюбинському. Тут митець провів останні 15 років свого життя, де творив і відпочивав. А ще – заклав сад, який зберігся до наших днів і вражає різноманітністю рослин і дерев.

У 1934 році у цьому будинку відкрили меморіальний музей. Під час Другої світової війни частина саду була знищена, постраждала й хатинка, але все відновили. Нові пошкодження садиба отримала вже у 2022 році, коли російські загарбники закидали цей район мінами

Директор музею понад місяць жив у підвалі меморіального будинку

“Ще 23 лютого музей працював у звичному режимі. Після роботи пішли додому з наміром повернутися вранці наступного дня. Але ніхто не думав, що ранок буде зовсім інший”, – розповіла проєкту “Свій дім” Наталія Коцюбинська, заступниця директора музею з наукової роботи.

Колективу довелося ховати дрібні цінні експонати, щоб захистити від можливих пошкоджень. А вранці 25 лютого Наталія з чоловіком і донькою повернулися до садиби. 

“Музей потребував охорони й постійного нагляду, тому що ситуація була абсолютно незрозуміла. Якщо 24-го у нас таких сильних вибухів практично не було, то вже наступного дня завила сирена і їх було чутно з усіх сторін”, – розповіла Наталія.

Так, директор музею та правнук письменника Ігор Коцюбинський разом з дружиною, донькою та двома працівниками понад місяць жили у підвалі меморіального будинку. 

“Тут немає ні військових об’єктів, ні стратегічних”

“Місце, де знаходиться музей, це приватний сектор, тут немає ні військових об’єктів, ні стратегічних. І ми думали, що у цей район не прилетить. Що тут обстрілювати? Але ми помилилися”, – каже Наталія.

Ввечері 6 березня о 19.20 навколо музею впало більш ніж десять мін, які знищили кілька будинків. В одному з них, внаслідок прямого влучання і пожежі, загинула родина. 

Одна з мін влучила у жилий дім поруч з меморіальним будинком. Її уламки пробили стіни будинку-музею, побили вікна та двері. Поруч з музеєм була пошкоджена школа та церква.  

Старовинну шафу і рояль пошкодили уламки

“У музеї-садибі понівечені стіни – близько 60 дірок. В адміністративній будівлі, де музейна бібліотека, вилетіли всі вікна. Дірки власними силами тимчасово закрили, але стіна, побита уламками, потребує вартісного ремонту. Там треба міняти усі пробиті дошки, рами на вікнах. Будинок з віконницями, вони теж пробиті наскрізь”, – розповіла заступниця директора.

З експонатів пошкоджень зазнали великогабаритні меблі: старовинна шафа та рояль.

Рояль і книжкова шафа були пошкоджені уламками. Рояль стояв біля внутрішньої стіни. Тобто ці уламки пролетіли через усю кімнату, зачепили його і відлетіли у протилежну стіну”, – додала Наталія.

Господарське приміщення згоріло вщент, а у теплиці повилітало скло. Сад вцілів, але на кількох деревах були побиті гілки. Також обстріл пошкодив 80 метрів дерев’яного паркану. Його працівники відновили власними силами.

Читайте ще: Зруйновані ворожими обстрілами. Історія двох будівель Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва

Юлія Ступка / 23.08.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Повноцінне житло з паркінгом повністю адаптоване для людей, які отримали поранення внаслідок російської агресії. Саме таким має бути  багатофункціональний комплекс, що будується на вулиці Миколайчука у Львові. Це тимчасове житло...

читати історію

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Весь час боїв за Суми Тетяна Жарик з родиною залишалася в місті. Навесні 2022 року її будинок не постраждав внаслідок вуличних боїв та постійних обстрілів. Минуло 2 роки й вночі...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Підприємство

«Три контейнери пряжі та борги – ось з чого ми стартували на новому місці». Як Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини відновлює виробництво у Львові

Багатоквартирний будинок

“Після Горлівки змінили 4 квартири. Одна — в окупації, інша — пошкоджена”. Історія Людмили Соломатіної

Після підриву Каховської ГЕС минув майже рік. Але 14 родин з Василівки на Миколаївщині досі не отримали кошти на відбудову

Як запорізькі краєзнавці вивозять музейні та сімейні реліквії. Історія екстреної допомоги з порятунку культурної спадщини

Показати те, що знищила росія. У Львові триває виставка “Тут був мій дім”

Багатоквартирний будинок

“Дивлюсь з п’ятого поверху, а там все горить. Сусідніх під’їздів просто немає”. Історія Олесі Прокопенко