Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Чернігів

Історії, які ви нам розповіли
Заклади

Уламки пробили стіни наскрізь. Історія музею-заповідника Михайла Коцюбинського в Чернігові 

зруйновано: березень 2022 / Чернігівська область , Чернігівський район , Чернігів / Коцюбинського , 3

Райський куточок у Чернігові – меморіальна садиба, яка належала відомому письменнику Михайлу Коцюбинському. Тут митець провів останні 15 років свого життя, де творив і відпочивав. А ще – заклав сад, який зберігся до наших днів і вражає різноманітністю рослин і дерев.

У 1934 році у цьому будинку відкрили меморіальний музей. Під час Другої світової війни частина саду була знищена, постраждала й хатинка, але все відновили. Нові пошкодження садиба отримала вже у 2022 році, коли російські загарбники закидали цей район мінами

Директор музею понад місяць жив у підвалі меморіального будинку

“Ще 23 лютого музей працював у звичному режимі. Після роботи пішли додому з наміром повернутися вранці наступного дня. Але ніхто не думав, що ранок буде зовсім інший”, – розповіла проєкту “Свій дім” Наталія Коцюбинська, заступниця директора музею з наукової роботи.

Колективу довелося ховати дрібні цінні експонати, щоб захистити від можливих пошкоджень. А вранці 25 лютого Наталія з чоловіком і донькою повернулися до садиби. 

“Музей потребував охорони й постійного нагляду, тому що ситуація була абсолютно незрозуміла. Якщо 24-го у нас таких сильних вибухів практично не було, то вже наступного дня завила сирена і їх було чутно з усіх сторін”, – розповіла Наталія.

Так, директор музею та правнук письменника Ігор Коцюбинський разом з дружиною, донькою та двома працівниками понад місяць жили у підвалі меморіального будинку. 

“Тут немає ні військових об’єктів, ні стратегічних”

“Місце, де знаходиться музей, це приватний сектор, тут немає ні військових об’єктів, ні стратегічних. І ми думали, що у цей район не прилетить. Що тут обстрілювати? Але ми помилилися”, – каже Наталія.

Ввечері 6 березня о 19.20 навколо музею впало більш ніж десять мін, які знищили кілька будинків. В одному з них, внаслідок прямого влучання і пожежі, загинула родина. 

Одна з мін влучила у жилий дім поруч з меморіальним будинком. Її уламки пробили стіни будинку-музею, побили вікна та двері. Поруч з музеєм була пошкоджена школа та церква.  

Старовинну шафу і рояль пошкодили уламки

“У музеї-садибі понівечені стіни – близько 60 дірок. В адміністративній будівлі, де музейна бібліотека, вилетіли всі вікна. Дірки власними силами тимчасово закрили, але стіна, побита уламками, потребує вартісного ремонту. Там треба міняти усі пробиті дошки, рами на вікнах. Будинок з віконницями, вони теж пробиті наскрізь”, – розповіла заступниця директора.

З експонатів пошкоджень зазнали великогабаритні меблі: старовинна шафа та рояль.

Рояль і книжкова шафа були пошкоджені уламками. Рояль стояв біля внутрішньої стіни. Тобто ці уламки пролетіли через усю кімнату, зачепили його і відлетіли у протилежну стіну”, – додала Наталія.

Господарське приміщення згоріло вщент, а у теплиці повилітало скло. Сад вцілів, але на кількох деревах були побиті гілки. Також обстріл пошкодив 80 метрів дерев’яного паркану. Його працівники відновили власними силами.

Читайте ще: Зруйновані ворожими обстрілами. Історія двох будівель Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва

Юлія Ступка / 23.08.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?

У 2024 році ВПО зможуть отримати субсидію на оренду житла. Це нова допомога від держави, яка розраховуватиметься індивідуально для кожної сім’ї, враховуючи рівень доходу та вартість оренди в конкретному регіоні....

читати історію

Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!

Дитячі спогади мають бути приємними та теплими — не про біль, не про війну, не про поранену маму. На жаль, життя українських дітей змінилося після вторгнення рф. Їхнім сім’ям довелося...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?

Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!

Приватний будинок

Дім розбитий, а десь у дворі залишився лист паперу з написом “ми повернемося”. Історія подружжя Руденків

Приватний будинок

Новий дім для шістьох дітей, 12 собак та котів. Історія родини Павлових, які евакуювалися, щоб не потрапити в окупацію

Приватний будинок

“Наше село було в окупації майже 8 місяців. Після звільнення ми прожили спокійно лише три дні”. Історія Михайла Гречаного

Об'єкт культури

Олексій Скоркін залишив банківську сферу й відкрив музей борщу та сала. Окупанти знищили унікальну хатинку на Сумщині

Багатоквартирний будинок

“Квартира згоріла 2 роки тому через російські обстріли. Живемо без комунікацій та не знаємо, що буде з нашим будинком”. Історія Світлани Орєхової

Що треба фіксувати першочергово — зруйновану інфраструктуру чи житло? Читайте в кейс-стаді “Святогірськ 2:0”