головна / Історії, які ви нам розповіли / Чернігів
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2023/08/muzej-zapovidnyk-v-chernigovi.jpg)
Уламки пробили стіни наскрізь. Історія музею-заповідника Михайла Коцюбинського в Чернігові
зруйновано: березень 2022 / Чернігівська область , Чернігівський район , Чернігів / Коцюбинського , 3
Заклади
Дата руйнування:
березень 2022
Дата додавання до бази:
23 серпень 2023
Адреса:
Чернігівська область ,
Чернігівський район , Чернігів ,
Коцюбинського , 3
Райський куточок у Чернігові – меморіальна садиба, яка належала відомому письменнику Михайлу Коцюбинському. Тут митець провів останні 15 років свого життя, де творив і відпочивав. А ще – заклав сад, який зберігся до наших днів і вражає різноманітністю рослин і дерев.
У 1934 році у цьому будинку відкрили меморіальний музей. Під час Другої світової війни частина саду була знищена, постраждала й хатинка, але все відновили. Нові пошкодження садиба отримала вже у 2022 році, коли російські загарбники закидали цей район мінами.
Директор музею понад місяць жив у підвалі меморіального будинку
“Ще 23 лютого музей працював у звичному режимі. Після роботи пішли додому з наміром повернутися вранці наступного дня. Але ніхто не думав, що ранок буде зовсім інший”, – розповіла проєкту “Свій дім” Наталія Коцюбинська, заступниця директора музею з наукової роботи.
Колективу довелося ховати дрібні цінні експонати, щоб захистити від можливих пошкоджень. А вранці 25 лютого Наталія з чоловіком і донькою повернулися до садиби.
“Музей потребував охорони й постійного нагляду, тому що ситуація була абсолютно незрозуміла. Якщо 24-го у нас таких сильних вибухів практично не було, то вже наступного дня завила сирена і їх було чутно з усіх сторін”, – розповіла Наталія.
Так, директор музею та правнук письменника Ігор Коцюбинський разом з дружиною, донькою та двома працівниками понад місяць жили у підвалі меморіального будинку.
“Тут немає ні військових об’єктів, ні стратегічних”
“Місце, де знаходиться музей, це приватний сектор, тут немає ні військових об’єктів, ні стратегічних. І ми думали, що у цей район не прилетить. Що тут обстрілювати? Але ми помилилися”, – каже Наталія.
Ввечері 6 березня о 19.20 навколо музею впало більш ніж десять мін, які знищили кілька будинків. В одному з них, внаслідок прямого влучання і пожежі, загинула родина.
Одна з мін влучила у жилий дім поруч з меморіальним будинком. Її уламки пробили стіни будинку-музею, побили вікна та двері. Поруч з музеєм була пошкоджена школа та церква.
Старовинну шафу і рояль пошкодили уламки
“У музеї-садибі понівечені стіни – близько 60 дірок. В адміністративній будівлі, де музейна бібліотека, вилетіли всі вікна. Дірки власними силами тимчасово закрили, але стіна, побита уламками, потребує вартісного ремонту. Там треба міняти усі пробиті дошки, рами на вікнах. Будинок з віконницями, вони теж пробиті наскрізь”, – розповіла заступниця директора.
З експонатів пошкоджень зазнали великогабаритні меблі: старовинна шафа та рояль.
“Рояль і книжкова шафа були пошкоджені уламками. Рояль стояв біля внутрішньої стіни. Тобто ці уламки пролетіли через усю кімнату, зачепили його і відлетіли у протилежну стіну”, – додала Наталія.
Господарське приміщення згоріло вщент, а у теплиці повилітало скло. Сад вцілів, але на кількох деревах були побиті гілки. Також обстріл пошкодив 80 метрів дерев’яного паркану. Його працівники відновили власними силами.
Читайте ще: Зруйновані ворожими обстрілами. Історія двох будівель Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва
поділитись у соцмережах
Рекомендуємо прочитати
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/07/sajt-17.jpg)
Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?
У 2024 році ВПО зможуть отримати субсидію на оренду житла. Це нова допомога від держави, яка розраховуватиметься індивідуально для кожної сім’ї, враховуючи рівень доходу та вартість оренди в конкретному регіоні....
читати історію![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/07/1-1.png)
Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!
Дитячі спогади мають бути приємними та теплими — не про біль, не про війну, не про поранену маму. На жаль, життя українських дітей змінилося після вторгнення рф. Їхнім сім’ям довелося...
читати історію![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-23.jpg)
Приватний будинок
Дім розбитий, а десь у дворі залишився лист паперу з написом “ми повернемося”. Історія подружжя Руденків
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-16.jpg)
Приватний будинок
Новий дім для шістьох дітей, 12 собак та котів. Історія родини Павлових, які евакуювалися, щоб не потрапити в окупацію
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-17.jpg)
Приватний будинок
“Наше село було в окупації майже 8 місяців. Після звільнення ми прожили спокійно лише три дні”. Історія Михайла Гречаного
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-6.jpg)
Об'єкт культури
Олексій Скоркін залишив банківську сферу й відкрив музей борщу та сала. Окупанти знищили унікальну хатинку на Сумщині
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-14.jpg)
Багатоквартирний будинок
“Квартира згоріла 2 роки тому через російські обстріли. Живемо без комунікацій та не знаємо, що буде з нашим будинком”. Історія Світлани Орєхової
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/1-7.jpg)
Що треба фіксувати першочергово — зруйновану інфраструктуру чи житло? Читайте в кейс-стаді “Святогірськ 2:0”
Рекомендуємо прочитати
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/07/sajt-17.jpg)
Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/07/1-1.png)
Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-23.jpg)
Приватний будинок
Дім розбитий, а десь у дворі залишився лист паперу з написом “ми повернемося”. Історія подружжя Руденків
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-16.jpg)
Приватний будинок
Новий дім для шістьох дітей, 12 собак та котів. Історія родини Павлових, які евакуювалися, щоб не потрапити в окупацію
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-17.jpg)
Приватний будинок
“Наше село було в окупації майже 8 місяців. Після звільнення ми прожили спокійно лише три дні”. Історія Михайла Гречаного
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-6.jpg)
Об'єкт культури
Олексій Скоркін залишив банківську сферу й відкрив музей борщу та сала. Окупанти знищили унікальну хатинку на Сумщині
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-14.jpg)
Багатоквартирний будинок
“Квартира згоріла 2 роки тому через російські обстріли. Живемо без комунікацій та не знаємо, що буде з нашим будинком”. Історія Світлани Орєхової
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/1-7.jpg)