Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / с. Велика Писарівка

Історії, які ви нам розповіли
Об'єкт культури

Олексій Скоркін залишив банківську сферу й відкрив музей борщу та сала. Окупанти знищили унікальну хатинку на Сумщині

зруйновано: травень 2024 / Сумська область , Охтирський район , с. Велика Писарівка

Олексій Скоркін із Сумщини п’ять років тому змінив діловий костюм на одяг для пасічника та приєднався до сімейної справи. Його цікавість до колекціонування старовинних предметів побуту та давніх рецептів знайшли своє відображення у двох музеях — меду та борщу і сала. Їх відкрили у селищі Велика Писарівка вже під час повномасштабного вторгнення рф. 

Постійні російські обстріли пошкодили один заклад і вщент знищили другий. Попри все, чоловік не жалкує про їхнє створення та витрачений час. Він мріє про закінчення війни та відновлення втраченого.

Я був на пасіці, коли росіяни поцілили в музей борщу та сала. Мені зателефонувала голова селищної ради і висловила співчуття. Я не відразу зрозумів, що сталося. А коли приїхав на місце, там вже було згарище”, — розповів журналістці “Свій дім” власник унікальної хатинки Олексій Скоркін.

“Відкрив 2 унікальні музеї. А починалося все з колекціонування та бджільництва”

За освітою Олексій — економіст. До 2019 року працював у банківській сфері. А потім залишив прибуткову сферу і разом з батьком почав займатися бджільництвом.

“Бувають моменти, коли ти аналізуєш частину життя і розумієш, що ти робив не те, що хотів. Кожна людина робить для себе вибір — залишитися в комфортному середовищі зі стабільними доходами чи зайнятися улюбленою справою”, — каже він.

Після повномасштабного вторгнення рф його хобі, а саме колекціонування старовинних речей та предметів побуту переросло в справу для душі: 

“Коли над твоєю головою починають літати снаряди, ти усвідомлюєш, що все потрібно робити у два рази швидше. Мені захотілося створити щось цікаве для місцевих та гостей. Я звернувся до голови Великописарівської селищної ради Людмили Бірюкової. Вона мене підтримала і 19 серпня 2022 року я офіційно відкрив народний музей меду. Це стало початком моєї творчості”.

У музеї меду зберігаються рецепти страв з продукції бджільництва та старовинний посуд. Там Олексій проводив екскурсії та майстер-класи. Він теж неодноразово страждав від обстрілів армії рф. Були пошкоджені вікна, двері та паркан, але чоловік все відновлював.

“Місцеві приносили експонати для музею борщу та сала”

“Ідея відкриття закладу про борщ та традиційні українські страви виникла, коли до музею меду приїхали журналісти. Після цього я вирішив її реалізувати. Люди приносили мені посуд, у якому наші пращури готували цю народну страву, та інші предмети побуту. З них формувалися невеликі композиції”.

Офіційне відкриття музею борщу та сала відбулося напередодні Дня Незалежності України 23 серпня 2023 року. Там було близько 500 експонатів — вишиванки, рушники, глечики, горщики, коромисла та інші предмети.

“Я планував поставити велику піч і хотів самостійно в ній готувати традиційні українські страви для відвідувачів. Тому що, крім колекціонування предметів старовини, я збираю давні рецепти. Останній з них, до знищення музею, рецепт борщу без картоплі, але з гарбузом. Хотілося його спробувати, але поки реалізувати це не можу”. 

За словами Олексія, вдалося врятувати чотири вцілілі глиняні горщики та декілька інших предметів. Загалом втрачено 99% експозиції.

Селище Велика Писарівка на Сумщині входить у 5-кілометрову прикордонну зону. З середини березня 2024 року російська армія почала масовано обстрілювати громаду і за короткий термін зруйнувала більшість будинків та інфраструктури. 

________

Ця публікація здійснена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю платформи Свій дім і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.

Читайте ще: “Дивлюсь з п’ятого поверху, а там все горить. Сусідніх під’їздів просто немає”. Історія Олесі Прокопенко

Катерина Черніговець / 18.06.2024

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Приватний будинок

Дім розбитий, а десь у дворі залишився лист паперу з написом “ми повернемося”. Історія подружжя Руденків

Олександр Руденко родом із Запорізької області. Зараз ця територія окупована, як і місто Соледар, де він прожив майже 30 років. На Донеччину переїхав після весілля. Це батьківщина його дружини Валентини....

читати історію

Приватний будинок

Новий дім для шістьох дітей, 12 собак та котів. Історія родини Павлових, які евакуювалися, щоб не потрапити в окупацію

За шість років до початку великої війни багатодітна родина психологині Юлії Павлової переїхала з Запоріжжя в село Українка. Там запустили проєкт, за яким будували житло для прийомних родин і дитячих...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Приватний будинок

Дім розбитий, а десь у дворі залишився лист паперу з написом “ми повернемося”. Історія подружжя Руденків

Приватний будинок

Новий дім для шістьох дітей, 12 собак та котів. Історія родини Павлових, які евакуювалися, щоб не потрапити в окупацію

Приватний будинок

“Наше село було в окупації майже 8 місяців. Після звільнення ми прожили спокійно лише три дні”. Історія Михайла Гречаного

Багатоквартирний будинок

“Квартира згоріла 2 роки тому через російські обстріли. Живемо без комунікацій та не знаємо, що буде з нашим будинком”. Історія Світлани Орєхової

Що треба фіксувати першочергово — зруйновану інфраструктуру чи житло? Читайте в кейс-стаді “Святогірськ 2:0”

Приватний будинок

Живемо на Тернопільщині та мріємо купити дім, який орендуємо. Історія Ольги Дудченко

Приватний будинок

“Плачу, коли згадую дім. А чоловік не дозволяє викидати стару футболку. Каже, що буде її в Бахмуті носити”. Історія Тетяни Буковцової

Збереження архітектурної спадщини українських сіл: як працює онлайн-конструктор будинків