Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Херсон

Історії, які ви нам розповіли
Заклад освіти

“Масовані обстріли почалися після звільнення Херсону. Пошкоджені навчальні корпуси, басейн, гуртожитки”. Історія Херсонського державного університету

зруйновано: грудень 2022 / Херсонська область , Херсонський район , Херсон / Університетська , 27

Вперше Херсонський державний університет (ХДУ) “познайомився” з наслідками обстрілів напередодні 8 березня 2022 року. Тоді уламки ракети впали на територію закладу. Інфраструктура не постраждала.

Масовані обстріли вишу почалися після звільнення Херсону. Один з них прийшовся на новорічну ніч, коли постраждав головний корпус та басейн. Постійні російські удари призвели до пошкоджень гуртожитків та всіх навчальних корпусів.

Співробітники університету за підтримки Херсонської обласної військової адміністрації закривали пошкоджені вікна, власними силами ліквідували наслідки обстрілів.

Релокація в Івано-Франківськ

1 березня 2022 року, коли Херсон вже був окупований, університет намагався продовжувати свою роботу — деякі співробітники працювали дистанційно, хтось приходив в офіс.

“В такому режимі ми працювали до початку квітня. Потім постало питання, що неможливо державному закладу працювати в окупації. Тоді на рівні конференції трудового колективу ми прийняли рішення переїхати в Івано-Франківськ”, — розповів ректор Херсонського державного університету Олександр Співаковський.

Релокація почалася з переміщення адміністративної частини документації, особистих даних студентів та співробітників з серверів університету на інші, більш надійні.

Згодом, частина адміністративного персоналу, ректор, проректори, декани та керівники відділів виїхали з окупованої території.

“В режимі двох офісів —  Івано-Франківського і Херсонського ми працювали до червня 2022 року”, — розповів Олександр Співаковський.

Захоплення університету

14 червня 2022 року росіяни захопили заклад. В цей день туди прийшла жінка у супроводі російських військових і назвалася ректоркою “Херсонского государственного университета”. З цього часу і до звільнення міста у працівників вже не було доступу до своїх робочих місць.

Окупаційне керівництво університету заявило, що вони будуть впроваджувати в закладі російські освітні програми. 

“Після звільнення Херсону, коли співробітники повернулися на робочі місця, то побачили, що росіяни вкрали кондиціонери та іншу техніку, вивезли або знищили частину бібліотеки. Але на щастя, ми повністю зберегли всі наші архіви”, — відмітив ректор.

Сьогодення ХДУ

Зараз університет де факто функціонує на базі Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, звідки здійснюється адміністрування діяльності. Під нього виділили триповерхову історичну будівлю. За півтора року власними силами завдяки різним грантам та підтримки Міністерства освіти, університету вдалося організувати повноцінний робочий офіс, де є обладнані аудиторії.

Другий майданчик, як і раніше, знаходиться на університетській базі у Херсоні. 

“Ми створили умови для того, щоб колектив та здобувачі могли працювати у відносно безпечних умовах, наскільки це можливо у Херсоні, який постійно обстрілюють. Маємо укриття, зв’язок, генератори, комп’ютерне обладнання. Наразі 9% наших здобувачів знаходяться на деокупованій частині Херсонської області”, — розповів ректор.

“Перша та Друга світові війни в історії ХДУ”

Херсонський державний університет заснували під час Першої світової війни. В листопаді 1917 року до Херсона перемістили Юр’ївський учительський інститут. Але, коли війська Австро-Німеччини окупували місто, діяльність інституту була паралізована. Після визволення, заклад реорганізували в Херсонський педагогічний інститут.

Під час другої світової війни (з серпня 1941 і до березня 1944 року) інститут припинив свою діяльність. У зв’язку з нестачею педагогічних кадрів у вересні 1944 року при інституті заново відкрили учительський інститут.

Читати по темі: “Два артилерійські снаряди прилетіли на дах та територію освітнього закладу”. Історія Херсонського Таврійського ліцею мистецтв

Катерина Черніговець / 02.11.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Багатоквартирний будинок

Перша рана Ірпеня. Коли відбудують багатоповерхівку, на яку російські окупанти скинули бомби

Багатоповерхівка по вулиці Гостомельське шосе 12/14/16 була однією з перших, яку понад 10 років тому збудували у мальовничому Ірпені. Після повномасштабного нападу рф вона стала щитом й захистила інші будинки,...

читати історію

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Повноцінне житло з паркінгом повністю адаптоване для людей, які отримали поранення внаслідок російської агресії. Саме таким має бути  багатофункціональний комплекс, що будується на вулиці Миколайчука у Львові. Це тимчасове житло...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Багатоквартирний будинок

Перша рана Ірпеня. Коли відбудують багатоповерхівку, на яку російські окупанти скинули бомби

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Підприємство

«Три контейнери пряжі та борги – ось з чого ми стартували на новому місці». Як Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини відновлює виробництво у Львові

Багатоквартирний будинок

“Після Горлівки змінили 4 квартири. Одна — в окупації, інша — пошкоджена”. Історія Людмили Соломатіної

Після підриву Каховської ГЕС минув майже рік. Але 14 родин з Василівки на Миколаївщині досі не отримали кошти на відбудову

Як запорізькі краєзнавці вивозять музейні та сімейні реліквії. Історія екстреної допомоги з порятунку культурної спадщини

Показати те, що знищила росія. У Львові триває виставка “Тут був мій дім”