головна / Історії, які ви нам розповіли / Херсон
“Масовані обстріли почалися після звільнення Херсону. Пошкоджені навчальні корпуси, басейн, гуртожитки”. Історія Херсонського державного університету
зруйновано: грудень 2022 / Херсонська область , Херсонський район , Херсон / Університетська , 27
Заклад освіти
Дата руйнування:
грудень 2022
Адреса:
Херсонська область ,
Херсонський район , Херсон ,
Університетська , 27
Вперше Херсонський державний університет (ХДУ) “познайомився” з наслідками обстрілів напередодні 8 березня 2022 року. Тоді уламки ракети впали на територію закладу. Інфраструктура не постраждала.
Масовані обстріли вишу почалися після звільнення Херсону. Один з них прийшовся на новорічну ніч, коли постраждав головний корпус та басейн. Постійні російські удари призвели до пошкоджень гуртожитків та всіх навчальних корпусів.
Співробітники університету за підтримки Херсонської обласної військової адміністрації закривали пошкоджені вікна, власними силами ліквідували наслідки обстрілів.
Релокація в Івано-Франківськ
1 березня 2022 року, коли Херсон вже був окупований, університет намагався продовжувати свою роботу — деякі співробітники працювали дистанційно, хтось приходив в офіс.
“В такому режимі ми працювали до початку квітня. Потім постало питання, що неможливо державному закладу працювати в окупації. Тоді на рівні конференції трудового колективу ми прийняли рішення переїхати в Івано-Франківськ”, — розповів ректор Херсонського державного університету Олександр Співаковський.
Релокація почалася з переміщення адміністративної частини документації, особистих даних студентів та співробітників з серверів університету на інші, більш надійні.
Згодом, частина адміністративного персоналу, ректор, проректори, декани та керівники відділів виїхали з окупованої території.
“В режимі двох офісів — Івано-Франківського і Херсонського ми працювали до червня 2022 року”, — розповів Олександр Співаковський.
Захоплення університету
14 червня 2022 року росіяни захопили заклад. В цей день туди прийшла жінка у супроводі російських військових і назвалася ректоркою “Херсонского государственного университета”. З цього часу і до звільнення міста у працівників вже не було доступу до своїх робочих місць.
Окупаційне керівництво університету заявило, що вони будуть впроваджувати в закладі російські освітні програми.
“Після звільнення Херсону, коли співробітники повернулися на робочі місця, то побачили, що росіяни вкрали кондиціонери та іншу техніку, вивезли або знищили частину бібліотеки. Але на щастя, ми повністю зберегли всі наші архіви”, — відмітив ректор.
Сьогодення ХДУ
Зараз університет де факто функціонує на базі Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, звідки здійснюється адміністрування діяльності. Під нього виділили триповерхову історичну будівлю. За півтора року власними силами завдяки різним грантам та підтримки Міністерства освіти, університету вдалося організувати повноцінний робочий офіс, де є обладнані аудиторії.
Другий майданчик, як і раніше, знаходиться на університетській базі у Херсоні.
“Ми створили умови для того, щоб колектив та здобувачі могли працювати у відносно безпечних умовах, наскільки це можливо у Херсоні, який постійно обстрілюють. Маємо укриття, зв’язок, генератори, комп’ютерне обладнання. Наразі 9% наших здобувачів знаходяться на деокупованій частині Херсонської області”, — розповів ректор.
“Перша та Друга світові війни в історії ХДУ”
Херсонський державний університет заснували під час Першої світової війни. В листопаді 1917 року до Херсона перемістили Юр’ївський учительський інститут. Але, коли війська Австро-Німеччини окупували місто, діяльність інституту була паралізована. Після визволення, заклад реорганізували в Херсонський педагогічний інститут.
Під час другої світової війни (з серпня 1941 і до березня 1944 року) інститут припинив свою діяльність. У зв’язку з нестачею педагогічних кадрів у вересні 1944 року при інституті заново відкрили учительський інститут.
Читати по темі: “Два артилерійські снаряди прилетіли на дах та територію освітнього закладу”. Історія Херсонського Таврійського ліцею мистецтв
поділитись у соцмережах
Рекомендуємо прочитати
Об'єкт культури
Пам’ятки архітектури національного значення — на якій стадії відновлення визначних будівель в різних містах України?
Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року через обстріли, бомбардування та інші воєнні дії були пошкоджені або зруйновані численні пам’ятки архітектури. За даними Міністерства культури та...
читати історіюЗаклад освіти
Від великих проєктів до дрібних ремонтів: як відновлюють школи на Київщині
За даними Міністерства освіти і науки України, станом на листопад 2024 року відновлено чверть шкіл, які постраждали від початку повномасштабного вторгнення рф. У Київській області на початок 2024 року відбудували...
читати історіюПідприємство
Відновили бізнес у пам’ять про загиблого сина: історія родини Ольшанських і їхнього найбільшого кизилового саду в Європі
Субсидія на оренду житла для ВПО у 2025 році: як отримати допомогу
Двічі втратила дім через окупацію Луганщини, але найстрашніше випробування чекало попереду. Історія Марини Бражнікової
Соціальне житло для переселенців: як отримати
єОселя: шанс на нову домівку для українців
Як змінити реквізити картки “єВідновлення”, коли банк відмовляє у проведенні платежу
Рекомендуємо прочитати
Об'єкт культури
Пам’ятки архітектури національного значення — на якій стадії відновлення визначних будівель в різних містах України?
Заклад освіти
Від великих проєктів до дрібних ремонтів: як відновлюють школи на Київщині
Підприємство