Допомога

головна / Допомога

Допомога
Житло

Як переселенці можуть знайти безкоштовне житло в Україні

Після повномасштабного нападу рф майже 5 мільйонів українців були вимушені покинути свої домівки та переїхати в інші регіони України. Деякі — вже вдруге. З вересня 2022 року їхня кількість збільшилася на 300 тисяч осіб. Напередодні зими може бути нова хвиля евакуації з прифронтових областей. Питанням номер один для них є тимчасове житло, в якому можна проживати безкоштовно або за оплату комунальних послуг.

Враховуючи кількість переселенців, тимчасове житло для ВПО знайти непросто, але можливо. Головне — шукати: через державні програми, знайомих та волонтерські ініціативи.

Безкоштовне житло в україні для ВПО — це можливість заощадити кошти, адже у новому місті українці починають життя з нуля. Усі збереження йдуть на їжу, медичне обслуговування та речі першої потреби. Якщо в родині є діти, суми збільшуються в рази. Також це про стабільність. Коли є домівка, хоч і тимчасова, можна розв’язувати інші питання — такі як навчання чи пошук роботи.

В Україні є кілька способів знайти безкоштовне житло для переселенців. Розглянемо кожен варіант окремо.

Тимчасове житло для ВПО від держави

Безкоштовне житло для переселенців можна отримати з фонду житла для тимчасового проживання. Фонд складається з державного, комунального та приватного житла, яке було передано в користування державі.

Житло надається в тому регіоні, де переселенці зареєстровані як внутрішньо переміщені особи.

Для отримання такого житла потрібно звернутися до центру надання адміністративних послуг (ЦНАПу); виконавчих органів сільських, селищних, міських рад або районних державних адміністрацій.

Для отримання безкоштовного тимчасового житла від держави потрібно подати такі документи:

 • Заяву на надання житла для тимчасового проживання;
 • Довідку ВПО
 • Документ, що підтверджує право власності на житло, яке пошкоджене/зруйноване внаслідок бойових дій;
 • Документ, що підтверджує родинні відносини заявника та всіх членів його сім’ї  (свідоцтво про шлюб, свідоцтва про народження дітей);
 • Копію паспорта або іншого документа, що посвідчує особу.
 • Копії документів, що підтверджують підстави пріоритетності в наданні житлових приміщень з фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.

Першочергове право на забезпечення житловим приміщенням з фонду мають багатодітні сім’ї; сім’ї з дітьми; вагітні жінки; особи, які втратили працездатність; особи пенсійного віку з числа тих, житло яких було зруйновано внаслідок нападу рф. Площа тимчасового житла залежить від багатьох факторів, але на одну людину повинно припадати не менше 6 кв.м. (постанова Кабінету Міністрів). 

Безкоштовно жити в таких приміщеннях ВПО можуть до року з можливістю продовження на наступний строк у разі відсутності змін у їх статусі та якщо вони не знайшли інше місце проживання.

Отримав тимчасове житло від держави. Чи зберігаються виплати на проживання ВПО?

Якщо приміщення віднесено до фонду житла для тимчасового проживання ВПО та надається безкоштовно, виплата допомоги припиняється (відповідь юриста Донбас SOS за 13.10.2023 року). 

Місцеві ініціативи

У регіоні, куди ви переїхали, можуть працювати громадські організації, які займаються наданням житла ВПО. Це може бути житло волонтерів, гуртожитки або інші об’єкти. 

Також є багато правозахисних організацій, які займаються питаннями житла для переселенців. Можна звертатися до них за консультацією та допомогою.

Багато організацій, які надають допомогу біженцям, також працюють із внутрішньо-переміщеними особами. Зверніться й до них і запитайте про можливість отримання безкоштовного житла.

Жінкам ВПО з дітьми можна звернутися в обласні соціальні центри матері та дитини. Наприклад, центр у місті Люботин Харківської області пропонує безкоштовне житло з індивідуальними ліжками, зручною кухнею, душовими приміщеннями та ігровою кімнатою. Є часткове забезпечення продуктами харчування. 

Окрім житла надається психологічна підтримка, допомога в оформленні документів, соціальних виплат й пошуку роботи. Детальну інформацію можна отримати за номером (057) 741-21-41

Безкоштовне житло для українців: допомога волонтерів

Безкоштовне житло для українців можна знайти на сторінках волонтерських організацій. Це можуть бути модульні будинки, хостели, відремонтовані гуртожитки. Також є програми, коли людям пропонують не лише тимчасове житло, а й працевлаштування. 

“Свій дім” знайшов кілька пропозицій, які можуть вас зацікавити:

 • Всімдім — житло, робота і програма адаптації 

Це проєкт української команди, яка пропонує тимчасове житло для ВПО в селі Усівка Київської області. Там звели невеликі будиночки, розташовані поряд та облаштовані усім необхідним. 

Безоплатно жити в такій оселі можна від 6 до 12 місяців. Потім вона переходить у тимчасове користування іншим ВПО. Таким чином за шість місяців програма зможе адаптувати 16 людей, а за три роки — майже 100. 

Умови та посилання на анкету тут.

Благодійний фонд “Синергія заради добробуту” домовився з київським хостелом “I.HOTEL” про безоплатне проживання для ВПО. Перевага надається жінкам з дітьми. 

Жити у вільних кімнатах закладу можна протягом двох місяців. Пенсіонерам та людям з інвалідністю — до завершення волонтерської ініціативи. 

У хостелі можуть безкоштовно розміститися до 330 людей у 110 кімнатах.

Деталі та номер телефону для зв’язку тут.

 • Модульне поселення Leo States на Львівщині

Безкоштовне житло для біженців пропонують у модульному поселенні Leo States. Це село Хоросно за 15 кілометрів від Львова. 

Окремі модульні будинки площею 14,5 квадратних метрів знаходяться у тихому затишному місці. В кожному з них окремий санвузол, бойлер та обігрівач, холодильник, мікрохвильова піч, мультиварка й електрочайник.

У будинках можна проживати безкоштовно від одного місяця до року (з можливістю продовжити строк), але мешканці поселення платять за використану електроенергію, вивіз сміття та асенізацію.

Для заявки на поселення та для отримання більш детальної інформації необхідно заповнити анкету https://bit.ly/3tK46DR/

 • Американський БФ “До України з Любов’ю” — безкоштовне житло для біженців в україні до 5 років

У тимчасове користування надаються:

 • 135 квартир у селі Софіївська Борщагівка;
 • 330 квартир у Тарасівці Боярської ТГ;
 • Будинки для самотніх ВПО похилого віку в Колонщині Макарівської громади.

У Колонщині проживання повністю безоплатне. В двох інших населених пунктах — за оплату комунальних послуг.

Щоб отримати домівку, треба заповнити заявку  https://toukrainewithlove.org/application/ із зазначенням доходу кожного члена родини та додаванням фотографії сім’ї.

Тимчасове житло. Допомога родичів та знайомих

Якщо у вас є родичі чи знайомі, які можуть допомогти з житлом, обов’язково звертайтесь за допомогою. Навіть, якщо вони не настільки близькі та ви спілкувалися лише кілька разів. 

Для вас це може бути новий регіон, а для них рідне місто. Через особисті контакти, знайомих можна вийти на вигідні варіанти тимчасового житла.

Самостійний пошук

Переселенці шукають житло — пишете таку об’яву й публікуєте на різних сайтах, телеграм-каналах, у групі міста. Користуєтесь старим перевіреним методом та розвішуєте оголошення біля під’їздів. Чим більше варіантів — тим більше шанс, щось знайти.

Наприклад, якщо шукати в google “оренда хати в селі” можна вийти на пропозиції житла для ВПО. Це може бути невеликий будинок, в якому довгий час ніхто не жив. Тому вам здадуть його безкоштовно. Залишаються в таких оселях не всі. Головна причина — відсутність роботи у населеному пункті. 

Головне розпочати пошук якомога раніше, розглядати будь-які варіанти і не обмежуватись одним регіоном. На жаль, такі реалії. 

Сайти та чат-боти

Прихисток — комунікаційний майданчик між тими, хто потребує допомоги і тими, хто готовий її надати. Тут є пропозиції безоплатного житла з різних регіонів України. Однак в деяких містах останні оголошення ще з 2022 рік. 

Серед нових є варіанти надання спальних місць, окремих кімнат та об’яви здам будинок безкоштовно.

dopomagai.orgсервіс з пошуку безкоштовного житла. Його створили волонтери ІТ-спільноти України. Серед останніх доданих оголошень — житло для біженців Львів у селі Велика Вільшаниця Золочівського району; будинок зі зручностями в селищі Глеваха на Київщині (для родини без дітей); газифікований дім у сільській громаді Полтавської області.

Турботник— телеграм-бот від Міністерства цифрової трансформації. Щоб отримати допомогу у пошуку безоплатного житла, виберіть потрібну область та населений пункт. Вкажіть, що вам потрібна тимчасова домівка та отримайте номер координатора, якому можна зателефонувати.

Бот Houseпошук пропозицій з оренди житла в Україні

ТурБОТа про ВПОчат-бот, розроблений для Києва, Львова, Чернівців. Також можна знайти житло для переселенців івано-франківськ.

Такі оголошення також можна шукати у Фейсбуці, телеграм-каналах, групах для ВПО тощо. Іноді трапляються безоплатні варіанти на сайтах оголошень.

Якщо ви знайшли житло за оплату комунальних послуг — не відправляйте ніякі передплати. Вбережіть себе від шахраїв.

Читайте ще: Компенсація за зруйноване житло: суми та порядок отримання

Юлія Ступка / 24.10.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Повноцінне житло з паркінгом повністю адаптоване для людей, які отримали поранення внаслідок російської агресії. Саме таким має бути  багатофункціональний комплекс, що будується на вулиці Миколайчука у Львові. Це тимчасове житло...

читати історію

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Весь час боїв за Суми Тетяна Жарик з родиною залишалася в місті. Навесні 2022 року її будинок не постраждав внаслідок вуличних боїв та постійних обстрілів. Минуло 2 роки й вночі...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Підприємство

«Три контейнери пряжі та борги – ось з чого ми стартували на новому місці». Як Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини відновлює виробництво у Львові

Багатоквартирний будинок

“Після Горлівки змінили 4 квартири. Одна — в окупації, інша — пошкоджена”. Історія Людмили Соломатіної

Після підриву Каховської ГЕС минув майже рік. Але 14 родин з Василівки на Миколаївщині досі не отримали кошти на відбудову

Як запорізькі краєзнавці вивозять музейні та сімейні реліквії. Історія екстреної допомоги з порятунку культурної спадщини

Показати те, що знищила росія. У Львові триває виставка “Тут був мій дім”

Багатоквартирний будинок

“Дивлюсь з п’ятого поверху, а там все горить. Сусідніх під’їздів просто немає”. Історія Олесі Прокопенко