Відбудова

головна / Відбудова

Відбудова
Заклад освіти

Від великих проєктів до дрібних ремонтів: як відновлюють школи на Київщині

Київська область

За даними Міністерства освіти і науки України, станом на листопад 2024 року відновлено чверть шкіл, які постраждали від початку повномасштабного вторгнення рф. У Київській області на початок 2024 року відбудували 122 школи. Відбудова здійснюється як за донорські кошти, так і за кошти місцевих бюджетів, а суми фінансування проєктів варіюються від 100 тис. грн до 400 млн грн. 

Згідно з даними онлайн-платформи Big Recovery Portal, яка збирає інформацію про проєкти відновлення та аналізує публічні видатки, та державної електронної екосистеми Dream, що забезпечує єдиний цифровий маршрут для всіх проєктів відновлення, журналісти “Свій дім” дослідили проєкти восьми відбудованих шкіл Київщини.

Литовсько-український ліцей №1

До відбудови заклад мав назву Бородянський ліцей №1. До повномасштабного вторгнення там навчалось понад 500 дітей селища Бородянка на Київщині. 

Руйнування. Будівля школи була майже повністю зруйнована внаслідок танкових обстрілів, вибухової хвилі, вогню з дрібнокаліберної стрілкової зброї. Під час окупації російські військові організували в будівлі катівню та медпункт. 

Відбудова. Будівництво відбувалося за фінансової підтримки Міністерства економіки та інновацій Литовської Республіки, яке профінансувало:

  • капітальний ремонт;
  • облаштування кабінетів, класів, територій;
  • побудову протирадіаційного укриття.

Зробили тут і сучасне бомбосховище, яке має площу 916,9 м² і обладнане санвузлами, системою фільтрації повітря, процедурною, приміщенням для зберігання речей та питної води, а також буфетом.

На порталі Big Recovery Portal аналізуються ризики реалізації проєкту, які оцінюються за кількома показниками, зокрема за вартістю кошторису, джерелами фінансування, типом і тривалістю відновлення, а також характеристиками об’єкта. Для Литовсько-українського ліцею №1 цей показник становив 79 балів, що відповідає низькому рівню ризику.

Ірпінський ліцей №3

Найбільший заклад освіти в Ірпені після повномасштабного вторгнення був зруйнований на 75%. 

Руйнування. По території школи зафіксовано 40 влучань, з яких десять потрапили безпосередньо в будівлю. Під час обстрілів виникла пожежа, яка знищила покрівлю та пошкодила зовнішні і внутрішні стіни.

Відбудова. За фінансування Дитячого фонду ООН UNICEF в ліцеї зробили капітальний ремонт:

  • облаштували нову покрівлю;
  • замінили заповнення віконних та дверних прорізів, пошкоджені плити перекриття та інше;

Кошторис не включав супутніх робіт, внутрішнього оздоблення та прибудинкової території. До відбудови долучилися благодійні фонди: ГО “Епіцентр дітям” та фонд “Реал Мадрид” відновили спортивну інфраструктуру ліцею; БФ “Жовто Блакитні Крила” взяв на себе меблі для класів та кухонне обладнання у їдальні, а Eschwege Hilft e.V надіслав шкільні меблі та інші.

В школі облаштували укриття, де можна не тільки перебувати під час тривог, а й продовжувати навчання. Його обладнали інформаційними лайтбоксами, дошкою оголошень, системою підзарядки мобільних телефонів та автономним електропостачанням. 

Оцінка ризиків реалізації на порталі Big Recovery Portal: 93 бали (середній).

За даними Big Recovery Portal, фахівці UNICEF повністю взяли на себе розробку проєкту та спланували заходи для забезпечення доступності та безбар’єрності.  Однак, під час моніторингового візиту команда ГО “Сміливий Ірпінь” виявила, що “багато елементів безбар’єрності втілені досить бездумно. Пандус облаштовано на задньому дворі, кількість тактильної плитки всередині приміщення надмірна і заважає пересуванню, облаштування інклюзивних вбиралень не продумане. До укриття ведуть круті сходи, подолати які на кріслі колісному – неможливо. Попри витрачені великі кошти заклад можна визначити як частково доступний. Але в більшості випадків буде потрібна стороння допомога, що свідчить про відсутність розуміння при виконанні будівельних робіт”.

Маковищанська гімназія

Заклад постраждав під час російських обстрілів та окупації. Під час активних бойових дій підвал гімназії став прихистком для половини мешканців селища.

Руйнування. Дах був зруйнований внаслідок прямого влучання ворожого снаряду. Постраждали вікна, актова зала, кабінет біології.

Відбудова. Волонтери фонду “Сміливі відновлювати” за підтримки ULEAD з Європою та Служби зовнішньополітичних зв’язків European Commission відновили навчальний заклад. 

Вони відремонтували дах, актову залу, кабінет біології, зону відпочинку та хол, провели нову проводку, систему освітлення в приміщеннях та встановили меблі. 

Оцінка ризиків реалізації на порталі Big Recovery Portal: 73 бали (низький).

Бучанський ліцей №5

Ліцей №5 під час окупації та активних бойових дій на території громади зазнав пошкоджень, які не були критичними, тому їх вдалося усунути в стислі терміни. 

Руйнування. В навчальному закладі постраждав дах, вікна та система опалення.

Відбудова. До 1 вересня 2022 року вдалося відновити дах, систему опалення, замінити пошкоджені вікна та обладнати харчоблок. У підвальному приміщенні переобладнали підлогу, стіни, електропроводку, сантехніку та облаштували укриття.
Це дало змогу організувати навчання в очному форматі.

Відновлення відбулося за рахунок допомоги благодійної організації Представництва дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Global Empowerment Mission (GEM).

За даними Big Recovery Portal, цей заклад спроєктовано в 1958-1959 роках, через що неможливо облаштування умови для безбар’єрності. Для зменшення тепловтрат утеплили дах будівлі. Для забезпечення безперебійного електропостачання встановили два генератори потужністю по 5 кВт. Інші сучасні технології енергоефективності не були передбачені в проєкті відновлення.

Оцінка ризиків реалізації на порталі Big Recovery Portal: 103 бали (середній).

Ірпінська школа №12 ім. Заріфи Алієвої  

Школа №12 є авторською школою лінгвістики. До початку великої війни там навчалося 2378 учнів. Заклад двічі виборював звання “Флагман освіти і науки України” та мав підписані Меморандуми про співпрацю з англомовною школою Кембриджського університету в Україні. 

Руйнування. Ірпінська школа імені зазнала значних руйнувань внаслідок бойових дій рф, зокрема пошкоджень конструктивних елементів будівлі, інженерних мереж та прилеглої території.

Відбудова. У рамках проєкту “SOCAR. Україна. Разом” заклад відновила компанія SOCAR Energy Ukraine. Тепер він має новий дах, вікна та вітражі, оновлений фасад, відремонтовані класи й кабінети. Тут відновили спортзал, який зазнав найбільших ушкоджень від вибуху, а також облаштували санвузли в бомбосховищі.

Оцінка ризиків реалізації на порталі Big Recovery Portal: 83 бали (низький).

Забуянський ліцей 

Ліцей у селі Забуяння Макарівського району навчає дітей у початкових, середніх і старших класах.

Руйнування. Ліцей зазнав незначних пошкоджень під час бойових дій. Відновлювальні роботи розпочали у травні 2022 року, а завершили у жовтні 2023 року.

Відбудова. У закладі відремонтували покрівлю, замінили віконні та дверні блоки, улаштували внутрішні укоси. Спеціалісти провели поточний ремонт санвузла укриття.

За даними Big Recovery Portal, заходи із безбар’єрності, енергоефективності та енергозбереження не проводилися.

Оцінка ризиків реалізації на порталі Big Recovery Portal: 74 бали (низький).

Плахтянська гімназія 

Заклад має дві будівлі — школу, збудовану у 1970-х роках та дитячий садок, зведений у 1980-х. 

Руйнування. Навчальний заклад зазнав незначних руйнувань під час бойових дій на території Макарівської громади. 

Відбудова. Роботи тривали протягом квітня-грудня 2022 року. Основна увага була зосереджена на заміні пошкоджених елементів, зокрема відновленні віконних і дверних прорізів та ремонті даху.

Оцінка ризиків реалізації на порталі Big Recovery Portal: 56 бали (низький).

За висновками експертів об’єкт частково відповідає вимогам енергоефективності. Покрівля утеплена, але не повністю, встановлено енергозберігаючі віконні блоки. Ліцей опалюється власною котельнею, яка працює на дровах, але через застарілу систему опалення взимку на першому поверсі холодніше, ніж на другому. 

ГО “Агентство розвитку територій” проінспектувала гімназію і виявила, що під час відновлювальних робіт не було реалізовано жодних заходів для забезпечення доступності. Ці недоліки планують усунути в межах програми комплексного відновлення територіальної громади.

Комарівська гімназія

Будівля школи в селі Комарівка на Київщині була побудована 1971 році.

Руйнування. Комарівська гімназія під час збройної агресії рф на території Макарівської громади зазнала незначних руйнувань. 

Відбудова. Відновлення закладу розпочали одразу після деокупації Макарівської громади і завершили у 2023 році. За рахунок коштів місцевого бюджету замінили вікна та двері та улаштували внутрішні укоси.

Оцінка ризиків реалізації на порталі Big Recovery Portal: 60 балів (низький).

За даними Big Recovery Portal, під час моніторингу об’єкта було встановлено, що будівля не відповідає вимогам забезпечення енергозбереження та енергоефективності. Там відсутнє зовнішнє утеплення стін та покрівлі. В стінах одного з корпусів присутні тріщини. Покрівля пошкоджена, і опади потрапляють всередину, що призвело до часткового руйнування стелі. Вхід до будівлі не має суцільної основи та огородження з поручнями, а ширина пандусу менша за 1,2 м, що не відповідає стандартам доступності. Роботи, спрямовані на забезпечення безбар’єрності та впровадження енергоефективних заходів, не були запроєктовані через брак фінансування.

Відбудова зруйнованих та пошкоджених шкіл триває. Аналіз навчальних закладів показує, що до відновлення на Київщині долучалися як міжнародні організації, які фінансували будівництво майже з нуля, так і місцеві бюджети, що ремонтували незначні пошкодження для швидкого повернення до навчання. 

Матеріал створено у рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Читайте ще:

Виробництво в умовах війни: “Шили близько 40 курток щодня, а тепер намагаємося вижити та зберегти бренд”. Історія Дмитра Косілкина

Після двох років катувань і полону відкрив кав’ярню у Запоріжжі. Історія Івана Бабушкіна з Херсонщини

Відновлення вікон після обстрілів: що робити, якщо вибух вибив скло

Катерина Черніговець / 30.12.2024

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Підприємство

Відновили бізнес у пам’ять про загиблого сина: історія родини Ольшанських і їхнього найбільшого кизилового саду в Європі

Наталя Ольшанська з Запоріжжя — директорка та співвласниця сімейної компанії “Famberry”. Головна спеціалізація підприємства — вирощування та переробка органічного кизилу, який використовують для виготовлення різних продуктів — від варення до...

читати історію

Субсидія на оренду житла для ВПО у 2025 році: як отримати допомогу

З 29 січня 2025 року переселенці зможуть отримувати субсидії на оренду житла згідно з постановою Уряду №1225. Експериментальний проєкт, що охоплює 9 областей, передбачає фінансову допомогу в оплаті повної або...

читати історію