Допомога

головна / Допомога / Попасна

Допомога
Приватний будинок

“Треба нагадувати всім, що колись існувало таке місто, як Попасна”: Як Тетяна Зеленська подала заяву до міжнародного реєстру збитків для України

Луганська область , Cіверськодонецький район , Попасна

Після масштабної кібератаки на українські держреєстри українцям знову відкрили можливість подачі заяв до Міжнародного реєстру збитків, спричинених агресією рф. Цей механізм запустили у квітні 2024 року. Реєстр приймає заявки на компенсацію шкоди, завданої з 24 лютого 2022 року. 

Важливо, що Реєстр не ухвалює рішень про компенсації та не здійснює виплат. Його головна мета — фіксація та перевірка збитків, що є першим кроком до відшкодування та репарацій для постраждалих громадян. Займатися розглядом кожної заявки та визначати суми компенсацій буде спеціальна Компенсаційна комісія, яку створять у майбутньому.

Подання заяв до Реєстру наразі здійснюється через портал “Дія” та не впливає на можливість отримання компенсації за державною програмою “єВідновлення”. Заявники можуть подавати інформацію про пошкодження або знищення житлової нерухомості різного типу: від приватних будинків до квартир.

Станом на лютий 2025 року Реєстр продовжує прийом заяв у категоріях А3.1 (пошкодження або знищення житлового нерухомого майна) та А2.1 (смерть близького члена сім’ї). Наразі триває підготовка до запуску нових категорій заяв, зокрема щодо вимушеного переміщення, знищення інфраструктури та інших видів шкоди.

Процес подачі заяви до Реєстру збитків

Журналісти платформи “Свій дім” запропонували героям своїх публікацій разом подати заяву до Реєстру. 

Зафіксувати для міжнародної спільноти знищення свого дому вирішила жителька Попасної на Луганщині Тетяна Зеленська. Внаслідок боїв за місто в 2022 році від її будинку залишився лише фундамент.

На слайдах — детальна інструкція з подачі заяви, яка стане корисною для всіх, хто втратив житло.

10 питань до Тетяни Зеленської після заповнення заяви

1. Чому ви погодились подати заяву до Реєстру збитків?

Т.З: Надія помирає останньою — є такий вираз. Я подалась, щоб зафіксувати факт того, що в мене колись було житло в Попасній, а тепер його немає”.

2. Які проблеми виникли при заповненні заявки? 

Т.З: “Жодних проблем не виникло, крім швидкості мого інтернету. Однак для заповнення потрібно мати велику кількість документів. Також є обмеження щодо розміру файлів, але це не критично — просто займає час”.

3. Чи зручно було подавати заявку, чи одразу в усьому розібралися?

Т.З: “Так, я подавалась з ноутбука, тому все було зручно та комфортно”.

4. Що ви порадите українцям, які планують подати документи до Реєстру?

Т.З: “З власного досвіду скажу: під час подання заяви важливо бути в гарному настрої та зберігати спокій. Тоді процес проходитиме значно легше й без зайвого стресу”.

5. Чи чули ви раніше про цей Реєстр?

Т.З: “Колись я, можливо, і чула про нього. Але це було просто для загальної інформації. Конкретно та в деталях вже дізналася від команди “Свій Дім”.

6. Скільки часу загалом зайняло подання заявки? 

Т.З: “На створення заявки у мене пішла приблизно година”.

7. Чого вам не вистачило при подачі заявки? Можливо щось треба було б удосконалити? 

Т.З: ”Загалом все зрозуміло. Функціонал платформи “Дії” дуже зручний і я вже до нього звикла”.

8. Сотні тисяч людей втратили житло внаслідок бойових дій. Проте українці поки заповнили близько 14 тисяч заявок. Чому, на вашу думку, такий низький показник?

Т.З: “Більшість людей просто не вірить в те, що є справедливість та росія заплатить за скоєне. І про цей Реєстр не всі знають”.

9. Чи вважаєте, що компенсація має включати не лише матеріальні збитки, а й моральну шкоду?

Т.З: ”Я по життю реалістка, але раптом станеться диво і ми зможемо щось отримати. Так, звісно, хотілося б мати й моральну компенсацію, але це вже з розділу фантастики”.

10. Чому, на вашу думку, громадянам України потрібно заповнювати заявку до міжнародного Реєстру збитків? 

Т.З: “Інколи треба всім нагадувати, особливо західному світу, що є така держава Україна, де було колись місто Попасна, яке фактично повністю знищене внаслідок дій армії рф”.

Подана заявка до Реєстру збитків від Тетяни Зеленської

Фото: власний архів Тетяни Зеленської

Від будинку залишився лише фундамент

Понад 20 років Тетяна Зеленська прожила в Попасній на Луганщині, куди переїхала по роботі. Там вона створила сім’ю та облаштувала свій дім. Після початку повномасштабного вторгнення рф, без зв’язку та світла, ховаючись у підвалі, її родина пробула у місті понад три тижні. Після влучання снаряда в город вони евакуювалися.

Тетяна Зеленська

Фото: власний архів Тетяни Зеленської

Спочатку виїхали у Слов’янськ, а далі —  на Черкащину, де друзі допомогли знайти тимчасове житло. Через рік переїхали до Полтави, де знайшли роботу в місцевому відділенні “Укрзалізниці”. Там їм надали кімнату у приміщенні для переселенців.

Будинок родини Тетяни Зеленської у Попасній на Луганщині до вторгнення рф

Фото: власний архів Тетяни Зеленської

Вже згодом дізналися, що від їхнього будинку нічого не залишилося — туди влучив російський снаряд.

Тетяна реалістично оцінює ситуацію та розуміє, що повернення до Попасної неможливе, бо там кожен дім – це руїни. Її головна мета — придбати нове житло, щоб забезпечити майбутнє своїм дітям. Поки жінка не дуже вірить в якусь компенсацію, але каже, що ці гроші дуже б допомогли:

“Раптом станеться диво й наша сім’я отримає хоч якісь кошти. Ми вказали невелику суму — 800 тисяч гривень. Саме стільки будинок коштував нам в 2001 році”.

Руїни будинку Тетяни Зеленської у Попасній в 2022 році

Фото: власний архів Тетяни Зеленської

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Дивіться відео про Реєстр:

Реєстр збитків для України: Чому важливо подавати заяви на компенсацію за зруйноване житло

Як працює Реєстр збитків для України та які заяви вже активні

Який порядок обробки заяв в Реєстрі збитків для України та які функції Ради?

Читайте ще:

“Найбільше переживала через зміну назви вулиці”: як бахмутянка Олена Гричаненко подавала заяву про зруйноване житло до Реєстру збитків для України

Як подати заяву до Реєстру збитків: покрокова інструкція та досвід Світлани Маркової з Лимана

Міжнародний реєстр збитків. Нові правила та можливості для подання заяв

Олександр Забродін / 22.02.2025

поділитись у соцмережах