Допомога

головна / Допомога

Допомога

Реєстр збитків для України: Чому важливо подавати заяви на компенсацію за зруйноване житло

Платформа Свій дім розпочинає серію відео про Реєстр збитків для України, щоб розповісти постраждалим від агресії росії про можливість долучитися до створення системи відшкодування як репарацій для країни-агресорки. Щоб розібратися в тому, як працює система, ми долучаємо експертів та журналістів в темі. 

Гостею першого епізода стала журналістка “Бабеля” Оксана Коваленко, яка досліджує процес створення Реєстру від самого початку. Вона пояснить, чому кожному постраждалому треба вже зараз заповнювати заяви, чи можливо, що компенсації виплатять під час активної стадії війни та як це працюватиме.

Питання/Відповіді:

Реєстр збитків для України — що це за система? 

О.К: “Реєстр був започаткований завдяки резолюції Генеральної Асамблеї ООН, яка визначила необхідність його створення. Далі, вже на базі Ради Європи, його запустили”.

Яка кінцева мета створення Реєстру?

О.К: “Основне завдання — відшкодувати збитки, яких зазнали українці внаслідок російської агресії”.

Хто ініціював його створення і хто входить в Раду Реєстру?

О.К: “Ідею створення Реєстру ініціювала Україна, яку підтримали, здається,  близько 90 держав. Його створили на базі Ради Європи, куди входять не тільки європейські країни, члени Ради Європи, а й інші. В Реєстрі можна реєструвати шкоду, яку завдали росіяни, наприклад, щодо зруйнованих та пошкоджених будинків та іншого майна. Також там йдеться про іншу шкоду, в тому числі й моральну. В ідеалі, згодом росія має відшкодувати ці збитки. Такі Реєстри і механізми відшкодування мала б створити Рада Безпеки ООН, але оскільки росія є членом Ради Безпеки ООН, то вона б таке рішення заблокувала. Тому рішення Генеральної Асамблеї ООН стало новаторським кроком”.

Чому важливо всім постраждалим подати заявку?

О. К: “Мир наступає, коли є сатисфакція (утамування почуття образи через визнання агресором порушення і шкоди). Один з видів сатисфакції — це відбудова того, що вони втратили внаслідок російської агресії. Це допомагає людям повернутися до більш-менш нормального життя. Їм мають компенсувати втрачене, щоб вони могли відбудувати своє старе житло або збудувати нове. Одна з частин концепції перехідного правосуддя (Transitional Justice) — це якраз репарації (повне або часткове відшкодування державою, що розпочала агресивну війну, збитків державі, що зазнала нападу). Держава-агресор, тобто росія, повинна відшкодувати ці збитки, бо саме її дії спричинили ці втрати”.

Чи можна подавати заяви до Реєстру, якщо раніше українці зверталися за компенсацією через “єВідновлення”?

О. К: “Так, можна подавати заяву до Реєстр збитків. Навіть якщо вони отримали компенсацію, то вона була від України, тобто це не російські гроші. І, відповідно, Україна все одно має право вимагати від росії відшкодування цих коштів теж. Тому треба подаватися в Реєстр у будь-якому випадку”.

Хто і як технічно оцінює шкоду?

О. К: “Механізм відшкодування шкоди буде складається з трьох частин:

1.Міжнародний реєстр відшкодування.

2.Компенсаційна комісія, яка розглядатиме заявки та визначатиме суми компенсацій.

3.Фонд, з якого будуть надходити гроші.

Що має робити Реєстр?

О. К: “Завдання реєстру — зібрати всю інформацію від людей, перевірити її та забезпечити наявність необхідних документів і свідчень. Важливо, щоб заявки не були фіктивними. Наприклад, щоб люди не подавали заявки на відшкодування від вибуху газу, видаючи це за наслідки російської агресії”.

Що таке компенсаційна комісія?

О. К: “Комісія, процес формування якої триває прямо зараз, буде аналізувати всі заявки та визначати суму компенсації для кожної конкретної заявки. За словами Маркіяна Ключковського, виконавчого директора Реєстру, комісія може запрацювати на початку 2027 року. Це досить тривалий процес, і наразі вирішується питання щодо створення компенсаційного механізму. За цей час, поки він створюються, можна акумулювати всі ці заявки. Тому я еще раз закликаю всіх постраждалих обовязково їх подавати. Також йде робота і над створенням фонду. Зокрема вирішується питання, яким чином росія має компенсувати шкоду, тому що згоди росії на компенсацію поки що немає. Одним з варіантів для формування фонду є використання заморожених активів росії, які зараз знаходяться за кордоном. Ведеться робота з наших юристів і міжнародних з іншими країнами, щоб потім створити цей фонд і можливо, акумулювати ці гроші саме з цих заморожених активів”.

Який обсяг заявок очікується?

О. К: “Бажано, щоб до Реєстру звернулися всі, хто поніс шкоду. Навіть якщо ми говоримо не про повністю зруйноване житло, а й пошкоджене. Або якщо це житло в Маріуполі або Бахмуті, де фактично все знищено. Важливо подавати заявку на реєстрацію шкоди про всі ці випадки, щоб сформувати загальну суму, яку має відшкодувати росія”.

Як подати заяву до Реєстру збитків – читайте тут.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Більше відео дивіться на ютуб-каналі Свій дім.

Підписуйтесь на наші сторінки у Facebook та Instagram. Там ми будемо публікувати покрокові інструкції щодо заповнення заяв та історії людей, які вже пройшли цей шлях.

Олександр Забродін / 07.02.2025

поділитись у соцмережах