Допомога

головна / Допомога

Допомога
Житло

Субсидія на оренду житла для ВПО у 2025 році: як отримати допомогу

З 29 січня 2025 року переселенці зможуть отримувати субсидії на оренду житла згідно з постановою Уряду №1225. Експериментальний проєкт, що охоплює 9 областей, передбачає фінансову допомогу в оплаті повної або часткової вартості найму житла та триватиме два роки.

За даними Міжнародної організації з міграції (МОМ), чисельність ВПО станом на середину 2024 року становить 3,67 мільйона осіб. Найбільше переселенців приймають Харківська (13%), Дніпропетровська (12%), Київська (8%), Запорізька області (6%) та Київ (10%). Всі вони потребують житла, але починаючи все спочатку в нових громадах, здебільшого не мають достатньо коштів для оренди більш-менш пристойної квартири, у тому числі й через зростання цін.  

Що таке субсидія на оренду житла для ВПО?

Субсидія на оренду житла ВПО — це новий вид державної допомоги, який покриває частину або повну вартість оренди житла залежно від фінансового стану отримувача.

Субсидія призначається на шість місяців, з можливістю продовження ще на один термін (6 місяців). Загалом програма діє в межах експериментального проєкту, тривалість якого обмежена.

В яких областях буде діяти програма?

Проєкт з надання субсидії на оренду житла запрацює в Чернігівській, Сумській, Харківській, Запорізькій, Миколаївській, Дніпропетровській, Луганській, Донецькій, Херсонській областях, за винятком тимчасово окупованих територій та тих, де ведуться активні бойові дії. 

Хто може отримати субсидію на оренду житла?

На отримання субсидії на оренду житла мають право домогосподарства ВПО, які: 

  • не мають власного житла, площа якого перевищує 13,65 кв. метра на кожну особу
  • мають знищене або пошкоджене житло, інформація про яке внесена до Реєстру пошкодженого та знищеного майна або зафіксована актом комісійного чи технічного обстеження

До складу домогосподарства включаються всі люди, які проживають разом із заявником (ВПО) в орендованому житлі. Серед них можуть бути:

  • чоловік і дружина;
  • рідні, усиновлені чи прийомні діти
  • діти під опікою або піклуванням
  • студенти до 23 років, що навчаються за денною або дуальною формою, які не мають власних сімей;
  • повнолітні діти, які не перебувають у шлюбі;
  • діти з інвалідністю після 18 років;
  • люди з інвалідністю з дитинства I або II групи чи з інвалідністю I групи, які проживають з батьками. Більше за посиланням.

До складу домогосподарства не входять люди, які перебувають на повному державному утриманні, навчаються понад три місяці і проживають в гуртожитку, не проживають разом із ВПО через перебування за кордоном, зникнення безвісти, депортацію за межі України, перебування в полоні, проходження військової служби понад 30 днів на момент призначення субсидії.  

Для отримання субсидії на оренду житла переселенці не повинні:

  • Отримувати допомогу на проживання, що надається державою;
  • А власники майна, яке здається в оренду, не повинні отримувати компенсацію за безоплатне проживання переселенців.

Проте, субсидія на оренду житла може надаватися паралельно з субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.

Водночас власник житла, який здає його в оренду, має право на компенсацію частини податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військового збору.

Як розраховується розмір субсидії на оренду житла?

Субсидія на оренду житла для ВПО призначається за наявності різниці між розміром граничної вартості оренди житла протягом одного місяця у відповідному населеному пункту та розміром обов’язкового платежу.

Гранична вартість оренди житла для ВПО протягом одного місяця визначається шляхом множення середньої вартості оренди 1 кв. метра на коригувальний коефіцієнт та показник соціальної норми житла і кількість осіб у складі домогосподарства.

При визначенні розміру допомоги на оренду житла враховуються такі показники:

  • середня вартість оренди однокімнатної квартири розраховується на основі середньої споживчої ціни, встановленої Держстатом. Вона складає 193,6 грн за кв. метр для житла загальною площею 35,22 кв. метра (січень 2024 р.);
  • соціальна норма житла — становить 13,65 кв. метра на кожного члена домогосподарства, але не менше 35,22 кв. метра. Загальна площа, для якої нараховується субсидія, не може перевищувати 130 кв. метрів для квартири та 230 кв. метрів для індивідуального будинку.

Залежно від економічних особливостей регіонів показник середньої вартості оренди визначається з урахуванням відповідних коригувальних коефіцієнтів.

*Додаток 3 до Постанови № 1225

У населених пунктах Луганської та Донецької областей коригувальний коефіцієнт застосовується лише в разі, коли на території таких населених пунктів відсутні бойові дії або вони не перебувають під тимчасовою окупацією.

Обов’язковий платіж визначається як добуток середньомісячного сукупного доходу домогосподарства та обов’язкового відсотка платежу. Для обов’язкового відсотка платежу встановлена формула: 

Ро = Кд/Кг × Рг,

де Ро — обов’язковий відсоток платежу (частка доходу);

Кд — це коефіцієнт доходу домогосподарства, який визначається як співвідношення середньомісячного доходу на одну особу до прожиткового мінімуму на одну особу в місяць на момент призначення субсидії.;

Кг — базовий коефіцієнт доходу домогосподарства, який дорівнює двом розмірам прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (Кг = 2);

Рг — базова норма плати за найм житлового приміщення, що становить 30% середньомісячного сукупного доходу домогосподарства наймача (Рг = 30);

Кд/Кг — коригувальний коефіцієнт базової норми плати за найм житлового приміщення, що зменшує або збільшує розмір цієї норми в залежності від фінансової спроможності домогосподарства наймача.

За яких умов субсидія на оренду житла не призначається?

Фінансова допомога на житло для ВПО не призначається або її виплата припиняється, якщо:

  • протягом трьох місяців перед зверненням за субсидією або під час її отримання купили транспортний засіб, що має вік 5 років (крім мопеда та причепа);
  • протягом трьох місяців перед зверненням здійснили покупку на суму понад 100 тис. гривень. Це стосується земельної ділянки, квартири, будинку або іншого нерухомого майна, цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів або надали благодійну допомогу, позику та ін.;
  • органом Пенсійного фонду України отримано інформацію від наймача чи наймодавця про розірвання договору найму;
  • будь-хто з домогосподарства має понад три місяці заборгованості зі сплати аліментів; 
  • будь-хто з домогосподарства має житло з площею, яка перевищує встановлені соціальні норми (винятки для житла, пошкодженого внаслідок збройної агресії);
  • на депозитному рахунку є кошти на суму понад 100 тис. грн. Детальніше тут.

Які документи необхідно подати для отримання допомоги на оренду житла?

Програма субсидій для ВПО передбачає подання таких документів:

  • заява;
  • договір оренди
  • Копії документів, що підтверджують повноваження законного представника (якщо необхідно), а також права на розпорядження житлом;
  • інших документів, які підтверджують обставини, які мають значення для призначення субсидії. 

Подати заяву на отримання субсидії на оренду ВПО та підписати договір можна в паперовій або електронній формах.

Заявку на отримання субсидії можна подати через: 

  • органи Пенсійного фонду України, зокрема через веб-портал електронних послуг та мобільний додаток;
  • Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП)
  • уповноважені банки, список яких буде доступний на веб-сайтах Мінсоцполітики та ПФУ;
  • веб-портал електронних послуг Мінсоцполітики. 

Територіальний орган ПФУ розглядає подані документи та ухвалює рішення про призначення субсидії на оренду житла і компенсації, або відмову в її наданні. У разі виявлення помилок чи потреби у додаткових документах для підтвердження певних обставин здійснюється їхня перевірка та виправлення.

Терміни розгляду заяви на допомогу на оренду житла – 10 робочих днів від дати отримання необхідних документів.

Субсидія надається шляхом перерахування коштів на поточний рахунок ВПО, який звертається за субсидією, відкритий в уповноваженому банку.

Територіальні органи Нацсоцслужби не рідше, ніж один раз на три місяці або на вимогу ПФУ, перевіряють фактичне місце проживання домогосподарства за адресою орендованого житла в період призначення субсидії.

Читайте також:

єОселя: шанс на нову домівку для українців

Відновлення вікон після обстрілів: що робити, якщо вибух вибив скло

Соціальне житло для переселенців: як отримати

Катерина Черніговець / 13.12.2024

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Двічі втратила дім через окупацію Луганщини, але найстрашніше випробування чекало попереду. Історія Марини Бражнікової

Марина Бражнікова з Луганська за останні десять років пережила багато випробувань. У 2014 році росіяни окупували її рідне місто, вона втратила дім і прибутковий бізнес. Її родина вимушено евакуювалася до...

читати історію

Соціальне житло для переселенців: як отримати

Близько 5 млн українців вимушені жити у статусі “внутрішньо переміщених осіб”. Вони опинилися в інших регіонах країни та вмістили життя в декілька валіз. Здебільшого їм довелося розпочинати все з нуля:...

читати історію