
Компенсація за знищене житло: мешканці зон бойових дій зможуть отримати виплати
За рік роботи державної програми “єВідновлення” понад 57 тисяч українців отримали кошти на ремонт або придбання нового житла замість зруйнованого внаслідок бойових дій. Загальна сума виплачених коштів перевищила 11 мільярдів гривень. Основною проблемою залишилося те, що мешканцям з зони активних бойових дій не надавали компенсації. Тепер це питання вирішили. Наступним кроком має бути початок виплат за нерухомість на тимчасово окупованих територіях. Платформа “Свій дім” розбиралася з нововведеннями.
“Раніше компенсацію за знищене чи пошкоджене житло у зоні бойових дій неможливо було отримати через обмежений доступ комісій з перевірки пошкоджень. Війна, обстріли та заміновані території унеможливлювали їх роботу, проте одночасно під обмеження потрапляли населені пункти, які умовно були безпечними”, — підкреслила Олена Шуляк, голова Комітету держвлади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
Оновлення “єВідновлення” для власників будинків з зони активних бойових дій
Члени комісії тепер зможуть опрацьовувати заяви громадян та нараховувати компенсацію в тих випадках, коли обстеження житла не створюватиме загрози їхньому життю та здоров’ю.
Нові правила запрацюють після оновлення нормативної бази та функціоналу програми єВідновлення.
Компенсація за зруйноване житло може надаватись у вигляді:
- житлового сертифіката;
- виплати для відбудови на власній земельній ділянці.
Придбати житло чи збудувати нове люди можуть виключно на території, де немає активних бойових дій і яка не перебуває під тимчасовою окупацією.
Інша ситуація з будинками та квартирами, які підлягають відбудові. У такому разі комісія складе відповідний акт про обстеження та внесе його в Реєстр пошкодженого та знищеного майна. Але отримати кошти для відновлення можна буде лише після виключення громади з переліку таких, де тривають активні бойові дії.
Мешканці Лимана не можуть отримати компенсацію
Лиманська громада – одна з тих, де мешканці не могли отримати компенсацію за зруйноване житло, бо вона знаходиться в зоні активних бойових дій. Після російської окупації, там багато зруйнованих будинків.
”Свій дім” писав про Юлію Рахманову з Лимана, житло якої зруйнували в жовтні 2022 року. Коли жінка подавала документи для отримання компенсації, то отримала таку вдповідь: “Поки тривають бойові дії робота комісії, яка має оглянути й зафіксувати пошкодження, призупинена. Всі заяви будуть розглядатися після їхнього закінчення.”
Читати по темі: “Люди готові повернутися, але їм потрібна допомога з відбудовою”. Історія Альони Лановенко