
“Шанс на компенсацію”: бахмутянин Дмитро Галко зареєстрував своє зруйноване житло в Реєстрі збитків для України
Донецька область , Бахмутський район , Бахмут
Багатоквартирний будинок
Адреса:
Донецька область ,
Бахмутський район , Бахмут
Реєстр збитків для України, що функціонує з квітня 2024 року, приймає заяви про втрати, завдані агресією рф. Зокрема українці можуть зафіксувати руйнування свого будинки або квартири. На сьогоднішній день вже понад 14,5 тисяч людей подали заяви про пошкодження свого майна.
Щоб заяву прийняли, вона повинна відповідати таким критеріям: збитки, втрати або шкода завдані рф 24 лютого 2022 року чи пізніше; подія сталася на території України в її міжнародно визнаних кордонах, включно з територіальними водами; втрати спричинені міжнародно-протиправними діями рф в Україні або проти неї.
Сам Реєстр не ухвалює рішень щодо компенсацій та не здійснює виплат. Він фіксує та перевіряє дані про збитки. Це перший етап у процесі відшкодування та репарацій для українців, які постраждали внаслідок повномасштабного вторгнення рф.
Заяви до Реєстру подаються в електронному вигляді українською або англійською мовами через веб-портал або мобільний застосунок “Дія”. Це ніяк не впливає на державну програму “єВідновлення”, зокрема на можливість отримання компенсацій або житлових сертифікатів у рамках цієї програми.
Процес подачі заяви до Реєстру збитків
Команда “Свій дім” продовжує розповідати на конкретних прикладах, як правильно зафіксувати руйнування житла за допомогою Реєстру збитків для України. Це допоможемо українцям, які ще не подавали заяви, краще зрозуміти процес та знайти відповіді на незрозумілі питання.
Своїм досвідом подання заяви з нами поділився Дмитро Галко з Бахмута, чий будинок зруйнували російські окупанти.
10 питань до Дмитра Галка після заповнення заяви
1. Чому погодились подати заявку?
Д.Г.: “Щоб зафіксувати збитки та мати шанс отримати компенсацію”.
2. Які проблеми виникли при заповненні заявки?
Д.Г.: “Жодних, усе підтягнулося автоматично через “Дію”.
3. Чи одразу в усьому розібралися?
Д.Г.: “Так, процес виявився простим і зрозумілим”.
4. Що ви порадите українцям, які планують подати заяву до Реєстру?
Д.Г.: “Не відкладати та подавати заявку якнайшвидше, адже це важливо для фіксації збитків”.
5. Чи є у вас знайомі, які намагалися подати заяву до Реєстру? Чи вдалося їм?
Д.Г.: “Так, усі мої знайомі подали заявки”.
6. Скільки часу загалом зайняло подання заявки?
Д.Г.: “Лише кілька хвилин”.
7. Як можна було б удосконалити цей процес?
Д.Г.: “Головне – пришвидшити розгляд заявок і деталізувати етапи компенсації”.
8. Чому, на вашу думку, такий низький показник поданих заявок?
Д.Г.: “Можливо, не всі знають про цю можливість або не вірять у реальну компенсацію”.
9. Чи вважаєте, що компенсація має включати не лише матеріальні збитки, а й моральну шкоду?
Д.Г.: “Так, адже втрати – це не тільки фінансовий аспект, а й сильний стрес”.
10. Ви розумієте, що цей процес не буде швидким і поки Реєстр лише збирає заяви?
Д.Г.: “Так, але важливо зафіксувати збитки, щоб у майбутньому отримати компенсацію”.

Подана заява Дмитра Галка в Реєстр збитків для України
Скріншот: Дмитро Галко
“Спочатку виїхали в Запоріжжя, а потім в Полтаву”
Евакуюватися з Бахмута Дмитро хотів майже одразу після початку повномашстрабного вторгнення рф, однак його батьки були проти. Декілька місяців пішло на те, щоб переконати їх виїхати.
“На початку квітня 2022 року разом із нареченою та моїми батьками ми виїхали з Бахмута, адже жити в такій напруженій обстановці стало неможливо. З роботою було дуже складно — магазини та підприємства почали закриватися, а економічно місто фактично перестало функціонувати”, — розповів Дмитро журналісту “Свій дім”.
Спочатку родина поїхала в Запоріжжя, де були відносно прийнятні ціни на оренду житла.

Дмитро Галко з дівчиною у Бахмуті до повномасштабного вторгнення рф
Фото: особистий архів Дмитра Галка
“Тоді в Запоріжжі було відносно спокійно, за винятком кількох повітряних тривог на день. Я знайшов роботу, батьки отримували гуманітарну допомогу, а моя дівчина працювала дистанційно тренеркою з футболу. Потроху облаштовувалися. Кілька разів я їздив у Бахмут, забирав те, що можна було вивезти — речі та дрібну техніку”, — згадує Дмитро.

Дмитро Галко в Бахмуті до великої війни
Фото: особистий архів Дмитра Галка
Восени 2022 року окупанти почали масово обстрілювати Запоріжжя, декілька разів влучили в багатоповерхові будинки. Повітряні тривоги стали частішими, а одного дня російська ракета вдарила в будинок у самому центрі Запоріжжя, буквально за 200 метрів від житла, де мешкала родина Галко. Тоді вони зрозуміли, що знову потрібно їхати, але цього разу в безпечніше місце — подалі від лінії фронту.
“Обрали Полтаву — моя прабабуся родом із Диканьки, тож це було навіть символічно. Знову довелося все починати спочатку. Я хотів влаштуватися в один із місцевих сервісних центрів, але там було загальне відчуття застою, що мені не дуже сподобалося. Тому вирішили надавати послуги з ремонту та обслуговування техніки, зокрема ПК та ноутбуків. Моя дівчина створила сторінки в Instagram, Telegram і на OLX. Перший відгук отримали з групи для переселенців, а далі справа пішла: задоволені клієнти радили нас своїм знайомим, і з часом у нас з’явився стабільний потік роботи”.
Згодом Дмитро зміг відправити батьків у Німеччину. Там вони за допомогою друзів облаштувалися в квартирі та отримують виплати як біженці.
Внаслідок боїв за місто в 2023 році будинок чоловіка в Бахмуті перетворився на руїни та згарище. Батьківська квартира теж згоріла.
“Ми живемо, працюємо, донатимо на ЗСУ і чекаємо перемоги. А в питанні компенсації поки сподіваємося тільки на себе”.

Дмитро Галко з мамою в одній з кав’ярень у Бахмуті до великої війни
Фото: особистий архів Дмитра Галка
Окрім Реєстру збитків для України Дмитро подавав заяву в “Дії” на “єВідновлення”, проте наразі для жителів прифронтових та окупованих громад виплата компенсації за цією програмою неможлива. Проте Верховна Рада вже прийняла законопроєкту №11161, який зможе вирішити цю проблему — документ чекає на підпис президента.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».
Дивіться відео про Реєстр збитків:
Чи можлива компенсація під час війни?
Чому заяву в Реєстр збитків для України потрібно подати вже зараз?
Читайте ще:
Як подати заяву до Реєстру збитків: покрокова інструкція та досвід Світлани Маркової з Лимана