Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Харків

Історії, які ви нам розповіли
Заклади

Обстріл, пожежа та 10 місяців без даху. Історія особняка купця Соколова

зруйновано: березень 2022 / Харківська область , Харківський район , Харків / Благовіщенська , 17

Старовинні люстри, мармурові сходи кінця ХІХ століття, різьблені двері… Впродовж останніх 130 років особняк купця Соколова у середмісті Харкова як ззовні, так і всередині зберігав фактично первісний вигляд.

Але 14 березня 2022 року в історичну двоповерхову будівлю влучив російський снаряд, виникла пожежа. Від вогню вигорів дах, а під час гасіння сильно постраждала стеля в актовій залі. Саме там розміщувався розпис плафона “Апофеоз Аполлона” художника Миколи Уварова.

10 місяців будівля простояла без даху

“Цей фрагмент стелі постраждав від великої кількості води. Це полотно було як натяжна стеля, тому зібрало на себе воду й під її вагою відірвалося”, – розповіла проєкту “Свій дім” харківська архітекторка-реставраторка Катерина Кублицька.

Негативно вплинуло на пам’ятку архітектури й те, що ще 10 місяців після пожежі вона простояла без даху. Наразі завдяки спонсорам особняк Соколова законсервували.

“Щоб захистити від атмосферних опадів будівлю, облаштували тимчасовий дах, закрили розбиті вікна у приміщеннях, де вони були вибиті під час гасіння пожежі. Декоративну, автентичну стелю у актовій залі, що пішла “у відрив” закріпили тимчасовою конструкцією, щоб зберегти її до моменту реставрації”.

На ці роботи п’ять благодійних фондів надали 76 тисяч євро. Вартість же самої реставрації експерти оцінюють у декілька мільйонів євро.

Двоповерховий особняк для купця Соколова

Наприкінці ХІХ століття купець Михайло Соколов замовив архітектору Олексію Бекетову збудувати для його родини двоповерховий особняк. Долучитися до цієї роботи знаний майстер запросив двох колег. 

“Над проєктом у команді Олексія Бекетова працював художник і архітектор Василь Кричевський, а також художник Микола Уваров. Обидва є одними з творців стилю український архітектурний модерн. Вони тоді ще були молоді, вчились, напрацьовували досвід, шукали свій творчий метод”.

Результатом творчої співпраці цих трьох видатних людей став будинок на Благовіщенській, 17. Й орієнтовно у 1889 році сім’я купця Соколова переїхала у нову оселю.

Після революції 1917 року вони залишили Харків й дім кілька років стояв пусткою. Поки 1923 року там не відкрили міський шкірно-венерологічний диспансер, який функціонував за цією адресою майже 100 років, до лютого 2022 року.

Читайте ще: Прильоти по корпусу на Мироносицькій: обвалилися два поверхи. Історія ХНУБА

Марина Лапицька / 03.09.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?

У 2024 році ВПО зможуть отримати субсидію на оренду житла. Це нова допомога від держави, яка розраховуватиметься індивідуально для кожної сім’ї, враховуючи рівень доходу та вартість оренди в конкретному регіоні....

читати історію

Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!

Дитячі спогади мають бути приємними та теплими — не про біль, не про війну, не про поранену маму. На жаль, життя українських дітей змінилося після вторгнення рф. Їхнім сім’ям довелося...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?

Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!

Приватний будинок

Дім розбитий, а десь у дворі залишився лист паперу з написом “ми повернемося”. Історія подружжя Руденків

Приватний будинок

Новий дім для шістьох дітей, 12 собак та котів. Історія родини Павлових, які евакуювалися, щоб не потрапити в окупацію

Приватний будинок

“Наше село було в окупації майже 8 місяців. Після звільнення ми прожили спокійно лише три дні”. Історія Михайла Гречаного

Об'єкт культури

Олексій Скоркін залишив банківську сферу й відкрив музей борщу та сала. Окупанти знищили унікальну хатинку на Сумщині

Багатоквартирний будинок

“Квартира згоріла 2 роки тому через російські обстріли. Живемо без комунікацій та не знаємо, що буде з нашим будинком”. Історія Світлани Орєхової

Що треба фіксувати першочергово — зруйновану інфраструктуру чи житло? Читайте в кейс-стаді “Святогірськ 2:0”