Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Харків

Історії, які ви нам розповіли
Заклади

Обстріл, пожежа та 10 місяців без даху. Історія особняка купця Соколова

зруйновано: березень 2022 / Харківська область , Харківський район , Харків / Благовіщенська , 17

Старовинні люстри, мармурові сходи кінця ХІХ століття, різьблені двері… Впродовж останніх 130 років особняк купця Соколова у середмісті Харкова як ззовні, так і всередині зберігав фактично первісний вигляд.

Але 14 березня 2022 року в історичну двоповерхову будівлю влучив російський снаряд, виникла пожежа. Від вогню вигорів дах, а під час гасіння сильно постраждала стеля в актовій залі. Саме там розміщувався розпис плафона “Апофеоз Аполлона” художника Миколи Уварова.

10 місяців будівля простояла без даху

“Цей фрагмент стелі постраждав від великої кількості води. Це полотно було як натяжна стеля, тому зібрало на себе воду й під її вагою відірвалося”, – розповіла проєкту “Свій дім” харківська архітекторка-реставраторка Катерина Кублицька.

Негативно вплинуло на пам’ятку архітектури й те, що ще 10 місяців після пожежі вона простояла без даху. Наразі завдяки спонсорам особняк Соколова законсервували.

“Щоб захистити від атмосферних опадів будівлю, облаштували тимчасовий дах, закрили розбиті вікна у приміщеннях, де вони були вибиті під час гасіння пожежі. Декоративну, автентичну стелю у актовій залі, що пішла “у відрив” закріпили тимчасовою конструкцією, щоб зберегти її до моменту реставрації”.

На ці роботи п’ять благодійних фондів надали 76 тисяч євро. Вартість же самої реставрації експерти оцінюють у декілька мільйонів євро.

Двоповерховий особняк для купця Соколова

Наприкінці ХІХ століття купець Михайло Соколов замовив архітектору Олексію Бекетову збудувати для його родини двоповерховий особняк. Долучитися до цієї роботи знаний майстер запросив двох колег. 

“Над проєктом у команді Олексія Бекетова працював художник і архітектор Василь Кричевський, а також художник Микола Уваров. Обидва є одними з творців стилю український архітектурний модерн. Вони тоді ще були молоді, вчились, напрацьовували досвід, шукали свій творчий метод”.

Результатом творчої співпраці цих трьох видатних людей став будинок на Благовіщенській, 17. Й орієнтовно у 1889 році сім’я купця Соколова переїхала у нову оселю.

Після революції 1917 року вони залишили Харків й дім кілька років стояв пусткою. Поки 1923 року там не відкрили міський шкірно-венерологічний диспансер, який функціонував за цією адресою майже 100 років, до лютого 2022 року.

Читайте ще: Прильоти по корпусу на Мироносицькій: обвалилися два поверхи. Історія ХНУБА

Марина Лапицька / 03.09.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Повноцінне житло з паркінгом повністю адаптоване для людей, які отримали поранення внаслідок російської агресії. Саме таким має бути  багатофункціональний комплекс, що будується на вулиці Миколайчука у Львові. Це тимчасове житло...

читати історію

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Весь час боїв за Суми Тетяна Жарик з родиною залишалася в місті. Навесні 2022 року її будинок не постраждав внаслідок вуличних боїв та постійних обстрілів. Минуло 2 роки й вночі...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Підприємство

«Три контейнери пряжі та борги – ось з чого ми стартували на новому місці». Як Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини відновлює виробництво у Львові

Багатоквартирний будинок

“Після Горлівки змінили 4 квартири. Одна — в окупації, інша — пошкоджена”. Історія Людмили Соломатіної

Після підриву Каховської ГЕС минув майже рік. Але 14 родин з Василівки на Миколаївщині досі не отримали кошти на відбудову

Як запорізькі краєзнавці вивозять музейні та сімейні реліквії. Історія екстреної допомоги з порятунку культурної спадщини

Показати те, що знищила росія. У Львові триває виставка “Тут був мій дім”

Багатоквартирний будинок

“Дивлюсь з п’ятого поверху, а там все горить. Сусідніх під’їздів просто немає”. Історія Олесі Прокопенко