головна / Історії, які ви нам розповіли / Лиман
“Коли подзвонив чоловік і сказав: “Ти головне — не нервуй”, я все зрозуміла. Почула, що наш будинок вже догорає”. Історія Ольги Поплавської
зруйновано: травень 2022 / Донецька область , Краматорський район , Лиман / Широка , 11
Приватний будинок
Дата руйнування:
травень 2022
Дата додавання до бази:
08 лютий 2024
Адреса:
Донецька область ,
Краматорський район , Лиман ,
Широка , 11
Родина Ольги Поплавської жила в Лимані в орендованій квартирі. У жовтні 2021 року нарешті придбали власний дім. Житло батьків було виставлено на продаж, а дім бабусі, який залишився у спадок, хотіли залишити для дітей.
Після повномасштабного нападу рф нова оселя вигоріла повністю, інша — зруйнована після прямого влучання. Квартира теж пошкоджена.
Я все зрозуміла, коли чоловік сказав: “Ти головне — не нервуй”
“Коли ми виїжджали з Лимана, то забили вікна дому та сфотографували на пам’ять. Ми купили його у жовтні 2021 року. Там не було шикарного ремонту, але жили хороші господарі. Придбали будматеріали, меблі, багато техніки, новий холодильник, який коштував 38 тисяч гривень. Вклалися суттєво. І у кожного нарешті була своя кімната”, — розповіла Ольга журналістці “Свій дім”.
Про знищення свого місця сили вона дізналася у Польщі, куди виїхала з дітьми. Ще зранку 20 травня 2022 року сусідка написала в телеграмі, що дім цілий. А вже в обід подзвонив чоловік:
“Я носила під серцем третю дитину. Коли він сказав: “Ти головне — не нервуй”, я все зрозуміла. Я почула, що наш будинок вже догорає — два прямих влучання. Сусід, який залишався у Лимані, розповідав, що спочатку прилетіло у спальню, а вдруге — з боку кухні. У дворі була величезна ялинка, вона спалахнула, а снаряд залетів у дім і там розірвався. Взагалі на нашій вулиці знищені близько восьми осель”.
Повернулася з Польщі та живе на два міста
Майже місяць Ольга пробула за кордоном. Нині винаймає житло в Дніпрі, виховує трьох дітей (найменшому сину нещодавно виповнився рік), та майже щомісяця їздить у Лиман до чоловіка, який працює в поліції.
“Місто дуже розбите. Розуміємо, що повертатися нікуди і нам, і іншим людям. А скільки всього нажитого було. Наш дім могли зруйнувати по наводці — робота чоловіка та й про мене в соцмережах писали, що я “бандерівка, яка витанцьовувала у вишиванках”. А у тих, хто обрав сторону ворога та виїхав до росії, житло ціле. Проблема “ждунів” залишається і напевно її поки що не викоренити”, — розповідає Ольга.
Про життя до великої війни та молодіжну платформу “Альтанка”
У Лимані Ольга Поплавська очолювала громадський простір “Альтанка”, який відкрився у 2016 році та зібрав активну молодь Лиманщини. Організація працювала за різноманітними напрямками — тренінги, майстер-класи, курси англійської мови, свята та фестивалі, волонтерство та активний відпочинок.
“Постійно їздили до Святогірська, на Голубі озера, влаштовували велогонки. Раніше наше життя кипіло і ми були щасливими. Зараз стали зовсім іншими”.
Через вторгнення росії улюблена робота стала на паузу. Ольга мріє, щоб її рідний Лиман відновився та розвивався. Каже, що для цього треба, щоб у місто повернулися люди з проукраїнськими поглядами.
Артем Безрук, адвокат:
Після початку повномасштабного вторгнення військові рф постійно порушують правила введення війни. Дії російській військових, які описує пані Ольга, підпадають під визначення воєнного злочину та кваліфікуються наступним чином: – умисне спрямування нападів на цивільні об’єкти, тобто об’єкти, що не є військовими цілями [стаття 8 (2) (b) (ii) Римського статуту]; – умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоди цивільним об’єктам чи масштабної, довготривалої та серйозної шкоди навколишньому природному середовищу, яка буде явно надмірною в порівнянні з конкретною та безпосередньо очікуваною загальною військовою перевагою [стаття 8 (2) (b) (iv) Римського статуту].
______________________________________________________________
Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Права людини в дії», який виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів. Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному веб-сайті USAID http://ukraine.usaid.gov та сторінці у Facebook https://www.facebook.com/USAIDUkraine.
поділитись у соцмережах
Рекомендуємо прочитати
Соціальне житло для переселенців: як отримати
Близько 5 млн українців вимушені жити у статусі “внутрішньо переміщених осіб”. Вони опинилися в інших регіонах країни та вмістили життя в декілька валіз. Здебільшого їм довелося розпочинати все з нуля:...
читати історіюєОселя: шанс на нову домівку для українців
З початку 2024 року українці взяли 7 891 кредит на 13,5 млрд грн на придбання житла за програмою “єОселя”. Загалом за весь час дії програми 14 216 українських родин отримали...
читати історіюЯк змінити реквізити картки “єВідновлення”, коли банк відмовляє у проведенні платежу
Екологічний підхід: переселенка з Донецька створює меблі для укриттів з переробленого пластику
Приватний будинок
Живе на Тернопільщині та розповідає людям про схід і терикони. Історія двічі переселенки Оксани Муравльової
Багатоквартирний будинок
“Моя бабуся загинула внаслідок російського обстрілу. Діставати її тіло з-під завалів довелося самотужки”. Історія Валерії Донцової
Відновлення вікон після обстрілів: що робити, якщо вибух вибив скло
Заклад освіти
В Івано-Франківську завершили перший етап відновлення університету нафти й газу, який постраждав після російського обстрілу
Рекомендуємо прочитати
Соціальне житло для переселенців: як отримати
єОселя: шанс на нову домівку для українців
Як змінити реквізити картки “єВідновлення”, коли банк відмовляє у проведенні платежу
Екологічний підхід: переселенка з Донецька створює меблі для укриттів з переробленого пластику
Приватний будинок
Живе на Тернопільщині та розповідає людям про схід і терикони. Історія двічі переселенки Оксани Муравльової
Багатоквартирний будинок
“Моя бабуся загинула внаслідок російського обстрілу. Діставати її тіло з-під завалів довелося самотужки”. Історія Валерії Донцової
Відновлення вікон після обстрілів: що робити, якщо вибух вибив скло
Заклад освіти