Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Лиман

Історії, які ви нам розповіли
Приватний будинок

“Коли подзвонив чоловік і сказав: “Ти головне — не нервуй”, я все зрозуміла. Почула, що наш будинок вже догорає”. Історія Ольги Поплавської

зруйновано: травень 2022 / Донецька область , Краматорський район , Лиман / Широка , 11

Родина Ольги Поплавської жила в Лимані в орендованій квартирі. У жовтні 2021 року нарешті придбали власний дім. Житло батьків було виставлено на продаж, а дім бабусі, який залишився у спадок, хотіли залишити для дітей.

Після повномасштабного нападу рф нова оселя вигоріла повністю, інша — зруйнована після прямого влучання. Квартира теж пошкоджена.

Я все зрозуміла, коли чоловік сказав: “Ти головне — не нервуй”

“Коли ми виїжджали з Лимана, то забили вікна дому та сфотографували на пам’ять. Ми купили його у жовтні 2021 року. Там не було шикарного ремонту, але жили хороші господарі. Придбали будматеріали, меблі, багато техніки, новий холодильник, який коштував 38 тисяч гривень. Вклалися суттєво. І у кожного нарешті була своя кімната”, — розповіла Ольга журналістці “Свій дім”.

Про знищення свого місця сили вона дізналася у Польщі, куди виїхала з дітьми. Ще зранку 20 травня 2022 року сусідка написала в телеграмі, що дім цілий. А вже в обід подзвонив чоловік: 

Я носила під серцем третю дитину. Коли він сказав: “Ти головне — не нервуй”, я все зрозуміла. Я почула, що наш будинок вже догорає — два прямих влучання. Сусід, який залишався у Лимані, розповідав, що спочатку прилетіло у спальню, а вдруге — з боку кухні. У дворі була величезна ялинка, вона спалахнула, а снаряд залетів у дім і там розірвався. Взагалі на нашій вулиці знищені близько восьми осель”.

Повернулася з Польщі та живе на два міста

Майже місяць Ольга пробула за кордоном. Нині винаймає житло в Дніпрі, виховує трьох дітей (найменшому сину нещодавно виповнився рік), та майже щомісяця їздить у Лиман до чоловіка, який працює в поліції.

“Місто дуже розбите. Розуміємо, що повертатися нікуди і нам, і іншим людям. А скільки всього нажитого було. Наш дім могли зруйнувати по наводці — робота чоловіка та й про мене в соцмережах писали, що я “бандерівка, яка витанцьовувала у вишиванках”. А у тих, хто обрав сторону ворога та виїхав до росії, житло ціле. Проблема “ждунів” залишається і напевно її поки що не викоренити”, — розповідає Ольга.

Про життя до великої війни та молодіжну платформу “Альтанка”

У Лимані Ольга Поплавська очолювала громадський простір “Альтанка”, який відкрився у 2016 році та зібрав активну молодь Лиманщини. Організація працювала за різноманітними напрямками — тренінги, майстер-класи, курси англійської мови, свята та фестивалі, волонтерство та активний відпочинок.  

“Постійно їздили до Святогірська, на Голубі озера, влаштовували велогонки. Раніше наше життя кипіло і ми були щасливими. Зараз стали зовсім іншими”.

Через вторгнення росії улюблена робота стала на паузу. Ольга мріє, щоб її рідний Лиман відновився та розвивався. Каже, що для цього треба, щоб у місто повернулися люди з проукраїнськими поглядами. 

Артем Безрук, адвокат:

Після початку повномасштабного вторгнення військові рф постійно порушують правила введення війни. Дії російській військових, які описує пані Ольга, підпадають під визначення воєнного злочину та кваліфікуються наступним чином: – умисне спрямування нападів на цивільні об’єкти, тобто об’єкти, що не є військовими цілями [стаття 8 (2) (b) (ii) Римського статуту]; – умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоди цивільним об’єктам чи масштабної, довготривалої та серйозної шкоди навколишньому природному середовищу, яка буде явно надмірною в порівнянні з конкретною та безпосередньо очікуваною загальною військовою перевагою [стаття 8 (2) (b) (iv) Римського статуту].

______________________________________________________________

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Права людини в дії», який виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів. Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному веб-сайті USAID http://ukraine.usaid.gov та сторінці у Facebook https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Читайте ще: “Мені не раз снилося, що він працює, наче й не було руйнувань”. Історія дитячого розважального центру “Кенгуру”

Юлія Ступка / 08.02.2024

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Повноцінне житло з паркінгом повністю адаптоване для людей, які отримали поранення внаслідок російської агресії. Саме таким має бути  багатофункціональний комплекс, що будується на вулиці Миколайчука у Львові. Це тимчасове житло...

читати історію

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Весь час боїв за Суми Тетяна Жарик з родиною залишалася в місті. Навесні 2022 року її будинок не постраждав внаслідок вуличних боїв та постійних обстрілів. Минуло 2 роки й вночі...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Підприємство

«Три контейнери пряжі та борги – ось з чого ми стартували на новому місці». Як Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини відновлює виробництво у Львові

Багатоквартирний будинок

“Після Горлівки змінили 4 квартири. Одна — в окупації, інша — пошкоджена”. Історія Людмили Соломатіної

Після підриву Каховської ГЕС минув майже рік. Але 14 родин з Василівки на Миколаївщині досі не отримали кошти на відбудову

Як запорізькі краєзнавці вивозять музейні та сімейні реліквії. Історія екстреної допомоги з порятунку культурної спадщини

Показати те, що знищила росія. У Львові триває виставка “Тут був мій дім”

Багатоквартирний будинок

“Дивлюсь з п’ятого поверху, а там все горить. Сусідніх під’їздів просто немає”. Історія Олесі Прокопенко