головна / Історії, які ви нам розповіли / сел. Комишуваха
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/05/sajt-19.jpg)
“Наш дім та село знищені, а евакуюватися ми змогли лише за допомогою волонтерів”. Історія Ніни Грачової
зруйновано: квітень 2022 / Луганська область , Сєвєродонецький район , сел. Комишуваха / Космічна , 1/7
Багатоквартирний будинок
Дата руйнування:
квітень 2022
Дата додавання до бази:
30 травень 2024
Адреса:
Луганська область ,
Сєвєродонецький район , сел. Комишуваха ,
Космічна , 1/7
Подружжя Грачових зустріло вторгнення рф у Комишувасі на Луганщині, де вони прожили понад 30 років. Півтора місяця вони ховалися від російських обстрілів у підвалі. Коли ситуація стала критичною, то за допомогою волонтерів виїхали у Дніпро. Їхня квартира була розбита ще в квітні 2022 року, а тепер на її місці руїни.
“24 лютого ми були вдома. Зранку вийшли в сарай погодувати курей, а сусідка каже, що росіяни напали. Я спочатку не повірила, а через декілька годин вже почули перші вибухи. В Комишувасі ми залишалися до 21 квітня — весь час у підвалі, промерзли там, бо ще холодно було. Донька, яка живе в Києві, домовилася з волонтерами і вони нас забрали. Довезли до Дніпра, а зараз живемо в Олександрії на Кіровоградщині. Тут сестра, яка допомогла знайти квартиру“, — каже Ніна журналісту “Свій Дім”.
Під час втечі з Комишувахи родина Грачових змогла забрати лише документи, бо саме в той момент почався обстріл й водій дуже швидко їхав, а часу на якісь збори — не було.
“Шкодую, що не забрала сімейні фотоальбоми — аж 3 штуки. Там й діти й онуки. Спогадів не лишилося. Якби територію звільнили, то ми б обов’язково повернулися. Це ж не три роки, це 30 років життя. Тягне нас назад. Плачемо постійно за домом. В такому віці дуже важко планувати майбутнє, шукати новий дім та знімати житло. Мені 73 роки, а чоловікові – 78. Наразі ми орендуємо квартиру за 5 тисяч гривень плюс комунальні послуги. А в нас на двох — до 10 тисяч, а ще ж треба щось їсти”, — говорить жінка.
Планували зустрічати старість у власній оселі
Родина Грачових наприкінці 1980-х років отримала житло у Комишувасі від радгоспу, де жінка працювала комірницею, а її чоловік — водієм.
“Це трьохкімнатна квартира на 64 квадрата у новозбудованій двоповерхівці. Ремонт був звичайний — шпалери та підлога відповідали стандартам того часу. Ми за 30 років все зробили під себе — поміняли вікна, придбали меблі та техніку. Дуже допомогли діти. Ми з чоловіком готувалися зустріти старість. Я на пенсії вже як 20 років”, — розповідає Ніна.
Від обстрілів квартира подружжя постраждала ще навесні 2022 року, а тепер там взагалі руїни.
“Балкони й вікна розбило ще коли ми там були. Вже після окупації деякі сусіди їздили й дивилися. Кажуть, що це тепер руїни, які непридатні для життя”.
______
Ця публікація здійснена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю платформи Свій дім і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.
поділитись у соцмережах
Рекомендуємо прочитати
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/07/sajt-17.jpg)
Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?
У 2024 році ВПО зможуть отримати субсидію на оренду житла. Це нова допомога від держави, яка розраховуватиметься індивідуально для кожної сім’ї, враховуючи рівень доходу та вартість оренди в конкретному регіоні....
читати історію![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/07/1-1.png)
Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!
Дитячі спогади мають бути приємними та теплими — не про біль, не про війну, не про поранену маму. На жаль, життя українських дітей змінилося після вторгнення рф. Їхнім сім’ям довелося...
читати історію![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-23.jpg)
Приватний будинок
Дім розбитий, а десь у дворі залишився лист паперу з написом “ми повернемося”. Історія подружжя Руденків
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-16.jpg)
Приватний будинок
Новий дім для шістьох дітей, 12 собак та котів. Історія родини Павлових, які евакуювалися, щоб не потрапити в окупацію
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-17.jpg)
Приватний будинок
“Наше село було в окупації майже 8 місяців. Після звільнення ми прожили спокійно лише три дні”. Історія Михайла Гречаного
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-6.jpg)
Об'єкт культури
Олексій Скоркін залишив банківську сферу й відкрив музей борщу та сала. Окупанти знищили унікальну хатинку на Сумщині
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-14.jpg)
Багатоквартирний будинок
“Квартира згоріла 2 роки тому через російські обстріли. Живемо без комунікацій та не знаємо, що буде з нашим будинком”. Історія Світлани Орєхової
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/1-7.jpg)
Що треба фіксувати першочергово — зруйновану інфраструктуру чи житло? Читайте в кейс-стаді “Святогірськ 2:0”
Рекомендуємо прочитати
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/07/sajt-17.jpg)
Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/07/1-1.png)
Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-23.jpg)
Приватний будинок
Дім розбитий, а десь у дворі залишився лист паперу з написом “ми повернемося”. Історія подружжя Руденків
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-16.jpg)
Приватний будинок
Новий дім для шістьох дітей, 12 собак та котів. Історія родини Павлових, які евакуювалися, щоб не потрапити в окупацію
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-17.jpg)
Приватний будинок
“Наше село було в окупації майже 8 місяців. Після звільнення ми прожили спокійно лише три дні”. Історія Михайла Гречаного
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-6.jpg)
Об'єкт культури
Олексій Скоркін залишив банківську сферу й відкрив музей борщу та сала. Окупанти знищили унікальну хатинку на Сумщині
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-14.jpg)
Багатоквартирний будинок
“Квартира згоріла 2 роки тому через російські обстріли. Живемо без комунікацій та не знаємо, що буде з нашим будинком”. Історія Світлани Орєхової
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/1-7.jpg)