головна / Історії, які ви нам розповіли / Харків
“Ракети з рф долітають до Харкова за 30 секунд, але їхати з міста не будемо”. Історія Наталії Ярош
зруйновано: березень 2022 / Харківська область , Харківський район , Харків / Метробудівників , 8
Багатоквартирний будинок
Дата руйнування:
березень 2022
Дата додавання до бази:
31 січень 2024
Адреса:
Харківська область ,
Харківський район , Харків ,
Метробудівників , 8
Харків’янка Наталія Ярош та її родина близько 20 років прожили на Північній Салтівці у трикімнатній квартирі. Після повномасштабного вторгнення рф четверо людей, кіт, дві собаки й папуга туляться в одній кімнаті “трьошки”, яку винаймають. В інших живуть сторонні люди.
У під’їзд рідного дому по вулиці Метробудівників у березні 2022 року влетів ракетний комплекс “Іскандер”, який знищив квартири з правого боку. Житло родини не зруйноване вщент, але потрощене. Немає ні вікон, ні дверей.
“23 лютого у мене був день народження, а зранку місто почали бомбити”
Початок великої війни сім’я зустріла у власній квартирі. Поганого передчуття не було. Напередодні святкували день народження Наталії.
“24-го зранку Харків почали бомбити. Я схопила мішок для борошна, в який почали скидати найнеобхідніші речі та документи. Потім підійшла до вікна. Люди кудись бігли, заводили машини. У нас автівки немає. Пішла до сусідів, додзвонилися у таксі. Озвучили суму — з Північної Салтівки до Південного вокзалу 5 тисяч гривень з людини. І то не факт, що приїдуть у наш район. Вирішили залишатися. Деякий час ще були в квартирі, а потім з дітьми жили у підвалі ”, — пригадує жінка.
Чоловік залишався у квартирі. Виходив лише, щоб знайти воду, хліб та крупи. Продукти сюди ніхто не привозив. Витримали 10 днів, а потім переїхали до іншого району. Згодом дізналися про руйнування багатоповерхівки.
Від холодильника залишився один гвинтик
“До нас снаряд залетів через кухонне вікно, пробив підлогу, впав на перший поверх і там розірвався. Усі стіни наче вивернуті. Тільки в грудні купили нові меблі на кухню, а від холодильника залишився один гвинтик. Подали заяву в “Дію” про руйнування. Комісія була вже два рази. Перша — склала первинний акт та встановила, що у будинок було десь 26 прильотів. Він горів, а саме в наш під’їзд влетів “Іскандер””, — розповіла Наталія.
Друга комісія оцінювала наскільки погіршився стан квартир після руйнування та через відсутність опалення.
“Другого висновку нам ще не дали. На руках — тільки первинний акт. Зараз житло зруйноване, але в будь-який момент може стати втраченим. Остаточного рішення по дому ще немає. Будуть зносити знищену частину чи все рівняти під фундамент — невідомо. Бо сьогодні-завтра можна відновити, а якщо знов прилетить? Думаю, що будуть чекати до кінця війни”, — каже вона.
“Якщо прилетить у двір, то може скластися і вціліла частина під’їзду”
Вперше у зруйнований будинок Наталія потрапила лише через рік. Раніше не приходила, бо було важко психологічно. Чоловік з сином навідувалися раз на місяць. Шукали хоч якусь вцілілу ложку чи виделку, бо вже “працювали” мародери. Знаходитись там довго — небезпечно. Якщо прилетить у двір, то може скластися і вціліла частина під’їзду.
“Заходиш у під’їзд, відчиняєш металеві двері, а підлоги немає. Діра аж до ліфта. Щоб піднятися вище, треба ставити якісь дошки та перестрибувати”, — розповідає Наталія.
“Ракети з рф долітають до Харкова за 30 секунд“
Родина дуже хоче повернутися у рідний дім, у свій район, але за умови, що там буде якесь бомбосховище, хоч мінімальна безпека. Після нападу рф з Харкова не виїжджали і не планують, бо є прив’язка до роботи. У мирні часи жінка плела спортивні сітки, зараз — маскувальні. Чоловік випікає хліб, кондитерські вироби для місцевого населення та хлопцям на фронт. Донька цьогоріч вступила до юридичного університету імені Ярослава Мудрого:
“Була трикімнатна квартира, а тепер живемо в одній кімнаті. Спимо на дивані по черзі. Хтось — на підлозі, хтось на розкладушці. Коли сильні обстріли йдемо у коридор, спускатись нікуди. До метро — десь пів години, а ракета з території рф долітає до Харківщини за 30 секунд. Все одно не встигнемо добігти”.
Життя на коробках і пошук житла
Пані Наталія розуміє, що багато українців залишились без домівок, але жити в одній кімнаті разом з домашніми улюбленцями вкрай важко.
“Нам потрібно житло на тривалий час. З подвір’ям, щоб нікому не заважати. Можливо хтось не повернеться або повернеться нескоро, а будинок треба підтримувати і доглядати. Купити поки мені ні за що. Я не знаю скільки нам відведено часу — тиждень, рік, п’ять. Але хочеться дихати повітрям і жити не на полу і не на коробках”, — звертається жінка до харків’ян.
Картка для допомоги родині 5169 3600 1751 4898 (Ярош Н.В)
PayPal: natalockaaros@gmail.com
Читайте ще історію з Харківщини: Окупанти знищили будинок, в якому знімали реаліті “Супермама”. Історія Анни Печури
поділитись у соцмережах
Рекомендуємо прочитати
Соціальне житло для переселенців: як отримати
Близько 5 млн українців вимушені жити у статусі “внутрішньо переміщених осіб”. Вони опинилися в інших регіонах країни та вмістили життя в декілька валіз. Здебільшого їм довелося розпочинати все з нуля:...
читати історіюєОселя: шанс на нову домівку для українців
З початку 2024 року українці взяли 7 891 кредит на 13,5 млрд грн на придбання житла за програмою “єОселя”. Загалом за весь час дії програми 14 216 українських родин отримали...
читати історіюЯк змінити реквізити картки “єВідновлення”, коли банк відмовляє у проведенні платежу
Екологічний підхід: переселенка з Донецька створює меблі для укриттів з переробленого пластику
Приватний будинок
Живе на Тернопільщині та розповідає людям про схід і терикони. Історія двічі переселенки Оксани Муравльової
Багатоквартирний будинок
“Моя бабуся загинула внаслідок російського обстрілу. Діставати її тіло з-під завалів довелося самотужки”. Історія Валерії Донцової
Відновлення вікон після обстрілів: що робити, якщо вибух вибив скло
Заклад освіти
В Івано-Франківську завершили перший етап відновлення університету нафти й газу, який постраждав після російського обстрілу
Рекомендуємо прочитати
Соціальне житло для переселенців: як отримати
єОселя: шанс на нову домівку для українців
Як змінити реквізити картки “єВідновлення”, коли банк відмовляє у проведенні платежу
Екологічний підхід: переселенка з Донецька створює меблі для укриттів з переробленого пластику
Приватний будинок
Живе на Тернопільщині та розповідає людям про схід і терикони. Історія двічі переселенки Оксани Муравльової
Багатоквартирний будинок
“Моя бабуся загинула внаслідок російського обстрілу. Діставати її тіло з-під завалів довелося самотужки”. Історія Валерії Донцової
Відновлення вікон після обстрілів: що робити, якщо вибух вибив скло
Заклад освіти