Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Святогірськ

Історії, які ви нам розповіли
Житло

“На останній заряд телефону я записала відео для доньки. На випадок, якщо ми не виживемо”. Історія Оксани Садової

зруйновано: червень 2022 / Донецька область , Краматорський район , Святогірськ / Степова , 5А

“Жити на рідній землі, де ти сама собі господиня”. 

Так Оксана Садова зі Святогірська пояснює причини повернення в деокуповане місто. Не дивлячись на пережиті страхи перших місяців війни, отриманні поранення та посттравматичний стресовий розлад вона намагається повернути своє життя, планувати майбутнє та сподівається на відновлення житла.

“Нас врятувало те, що ми були у підвалі”

1 червня 2022 року російський снаряд влучив в будинок Оксани й зруйнував його. Жінку та її чоловіка врятувало те, що вони переховувалися в підвалі

“На той час в нас вже два тижні не було електрики. Росіяни підходили до Святогірська. Тоді на останній заряд батареї я зробила відеозапис для доньки, яка евакуювалася місяць назад в Європу. Я розповіла їй, що сталося, на випадок, якщо ми не виживемо”, — згадує Оксана.

Коли подружжя вибралося з підвалу, то побачили, що від удару їхній будинок тріснув, а житло дідуся, яке знаходилося поряд, загорілося. Вони спробували загасити пожежу та врятувати бензогенератор, але усі шланги вже були порвані осколками.

Поранення та контузія

Саме в цей час Оксану з чоловіком почали обстрілювати з артилерії  через наведення квадрокоптера. Жінка побачила дрон, який “висів” недалеко від будинку. Раптом за три метри від них розірвався ворожий снаряд і вони отримали осколкові поранення. Потім виявилося, що в Оксани контузія. 

Тоді подружжя вирішило виїжджати з міста, бо отримати медичну допомогу вже було ніяк і ніде. Хоча до цього зовсім не хотіли залишити рідне місто.

Виїжджали з міста на мотоциклі

Зі Святогірська подружжя тікало на мотоциклі, який їм залишив сусід. Зібралися за 15 хвилин і встигли “проскочити” до нового обстрілу. Дорога, по якій вони їхали, була повністю відкрита і видимість була, як на долоні. 

Вони доїхали до Краматорська, де зупинилися у родичів. Через декілька днів Оксана вирушила за кордон до доньки, де й прожила 9 місяців

“Це мій рідний дім і я там господиня”

В Україну жінка приїхала у березні 2023 року. Її рідне місто вже було деокуповане: 

“І хоча все зруйновано і ми живемо в сарайчику — це мій рідний дім, я вдома і я господиня. Я нікому нічого не повинна пояснювати чи питати. Захотіла — поставила теплицю, захотіла — розпалила багаття”.

Не дивлячись на складнощі життя в Святогірську, Оксана ставить цілі на наступний рік — вже купила плівку на теплицю. В цьому сезоні змогла виростити капусту, якою поділилася з сусідами, бо не було де зберігати. Органічним землеробством жінка займається вже 20 років і планує і надалі вирощувати різну городину.

Артем Безрук, адвокат:

Виходячи з пояснень пані Оксани, якщо це був прицільний (коригуючий з дрона) постріл по цивільному об’єкту, згідно міжнародного законодавства конкретний інцидент можливо віднести до воєнного злочину та кваліфікувати наступними частинами Римського статуту: – Умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоди цивільним об’єктам чи масштабної, довготривалої та серйозної шкоди навколишньому природному середовищу, яка буде явно надмірною в порівнянні з конкретною та безпосередньо очікуваною загальною військовою перевагою [стаття 8 (2) (b) (iv) Римського статуту]. – Умисне спрямування нападів на цивільні об’єкти, тобто об’єкти, що не є військовими цілями [стаття 8 (2) (b) (ii) Римського статуту].

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Права людини в дії», який виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів. Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному веб-сайті USAID https://www.usaid.gov/uk/ukraine та сторінці у Facebook https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Читати по темі: Тримає ліхтарик і показує закатані банки з макаронами. Історія жінки зі зруйнованого дому у Святогірську

Катерина Черніговець / 13.12.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?

У 2024 році ВПО зможуть отримати субсидію на оренду житла. Це нова допомога від держави, яка розраховуватиметься індивідуально для кожної сім’ї, враховуючи рівень доходу та вартість оренди в конкретному регіоні....

читати історію

Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!

Дитячі спогади мають бути приємними та теплими — не про біль, не про війну, не про поранену маму. На жаль, життя українських дітей змінилося після вторгнення рф. Їхнім сім’ям довелося...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?

Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!

Приватний будинок

Дім розбитий, а десь у дворі залишився лист паперу з написом “ми повернемося”. Історія подружжя Руденків

Приватний будинок

Новий дім для шістьох дітей, 12 собак та котів. Історія родини Павлових, які евакуювалися, щоб не потрапити в окупацію

Приватний будинок

“Наше село було в окупації майже 8 місяців. Після звільнення ми прожили спокійно лише три дні”. Історія Михайла Гречаного

Об'єкт культури

Олексій Скоркін залишив банківську сферу й відкрив музей борщу та сала. Окупанти знищили унікальну хатинку на Сумщині

Багатоквартирний будинок

“Квартира згоріла 2 роки тому через російські обстріли. Живемо без комунікацій та не знаємо, що буде з нашим будинком”. Історія Світлани Орєхової

Що треба фіксувати першочергово — зруйновану інфраструктуру чи житло? Читайте в кейс-стаді “Святогірськ 2:0”