головна / Історії, які ви нам розповіли / Кривий Ріг
Після ракетного удару директорку відкинуло разом з кріслом. Історія коледжу “Політехніка” ДУЕТ
зруйновано: липень 2023 / Дніпропетровська область , Криворізький район , Кривий Ріг / просп. Поштовий , 68
Заклад освіти
Дата руйнування:
липень 2023
Дата додавання до бази:
29 серпень 2023
Адреса:
Дніпропетровська область ,
Криворізький район , Кривий Ріг ,
просп. Поштовий , 68
Зранку 31 липня 2023 року у Державному університеті економіки і технологій (ДУЕТ) у місті Кривий Ріг розпочалася онлайн-нарада. Колеги тільки-но встигли привітатися, як пролунав потужний вибух.
Перша російська ракета влучила у лабораторний корпус фахового коледжу “Політехніка”. Це відокремлений структурний підрозділ ДУЕТу. Його директорка Наталя Волошанюк теж була присутня на нараді, але в одну мить зникла з екранів моніторів.
“Десь о 8.58 пролунав перший вибух. Пані Наталю відкинуло вибуховою хвилею, і ми це бачили. Вона просто зникла, а потім почули якийсь шум”, — розповів журналісту Свій дім проректор Валентин Орлов.
Друга ракета влучила у багатоповерхівку. Вибухова хвиля пошкодила корпуси та гуртожитки
Пан Валентин знаходився в учбовому корпусі ДУЕТу на площі Визволення, 2. Повітряної тривоги не було, він вийшов на вулицю і побачив, як летить друга ракета. Через кілька секунд вона влучила у багатоповерхівку по вулиці Українській, 55:
“Фактично усі наші будівлі університету знаходяться на відстані одного кілометру від епіцентрів цих двох ракетних ударів. Тільки одні корпуси ближче до першого вибуху, а гуртожитки – до другого. Тобто кожна будівля постраждала, але найбільше зруйнований лабораторний корпус коледжу, в який потрапила ракета”.
Біля зруйнованого корпусу “Політехніки” проректор з групою співробітників були через 10-15 після вибуху.
Цегла відлітала й впивалася у дерева
“Перед нами була купа будівельного сміття. Уявіть, що будівлю розрізало посередині 10-15 метрів й видно всі стіни в розрізі: коридори, столи зі стільцями, висять дошки. Сила удару була така, що цегла відлітала й впивалася у дерева. І це в ракеті не було цієї вибухової речовини, тільки сила інерції, яку несла ракета. Якби там був бойовий заряд, то будівлі взагалі не було б. І сусідніх також”, – розповів проректор.
За кілька хвилин до вибуху з корпусу, в який влучила ракета, вийшов співробітник, який знімав показники лічильника. Він встиг дійти до сходин іншого навчального корпусу, розташованого поруч, й дивом не постраждав. А звідти вже виходили поранені й налякані колеги, серед них і директорка Наталя Волошанюк.
“Пощастило, що після вибуху мене відкинуло разом з кріслом. І саме на нього впали двері, а на них зверху посипалося скло. Трохи отримала порізи обличчя, шиї, але вже зажило. Дуже поранило прибиральницю — вона вже перенесла дві операції. На жаль, загинула наша двірничка, яка була у дворі лабораторного корпусу”, — розповідає Наталя.
На першому поверсі працювала невелика крамниця. Біля неї загинув молодий нацгвардієць, який зайшов випити кави перед нарадою.
“Тепер ми розглядаємо лише дистанційне навчання”
Усього у коледжі “Політехніка” постраждали 5 об’єктів: лабораторний корпус (найбільш зруйнований), корпус майстерень, головний і два гуртожитки, розташовані через дорогу.
“На момент ракетного удару 31 липня у чотирьохповерховому лабораторному корпусі з навчальними аудиторіями фактично все було готово для початку освітнього процесу у змішаному форматі. Тепер ми розглядаємо лише дистанційне навчання”, – розповідає проректор Валентин Орлов.
Чи підлягає відновленню лабораторний корпус коледжу
“Ми підготували всі необхідні документи, щоб занести в Дію. Відправили усі документи до Міністерства освіти і науки України й повідомили його, як власника майна про руйнування. І долю закладу буде вирішувати власник, бо ми тільки балансоутримувачі, — розповідає проректор. — Лабораторний корпус коледжу, на наш погляд, не підлягає відновленню. Майстерні, які примикали до нього – теж не підлягають, по всій будівлі пішли тріщини. У головному корпусі зруйнований дах. Його підняло вибуховою хвилею і він впав під силою тяжіння. Пошкоджені самі балки, зсунулась шиферна конструкція. Практично зараз відкрите повітря, вітер гуляє і ллє дощ. Повилітали всі вікна, навіть металопластикові. З великим ризиком вивезли незначну частину найбільш цінних приладів та архів з кутових приміщень. Тому що ці документи – це людські долі”.
Пошкодження отримали і два гуртожитки коледжу сталінського типу, розташовані через дорогу від коледжу. У них теж проблема зі стелями, вікнами. По стінах пішли тріщини, відпала штукатурка.
“Станом на 16 серпня 2023 року офіційного огляду експертів ще не було. Висновок про подальшу придатність корпусів і гуртожитків зроблять тільки вони”, – говорить Валентин Орлов.
Що з іншими корпусами ДУЕТу
“Будівлі найбільш зруйнованого корпусу Політехніки знаходяться в центральній частині Кривого Рогу і вони компактно розташовані на одній земельній ділянці. До них примикає один із навчальних корпусів ДУЕТу. Там знаходиться ще один наш корпус і гуртожиток”, — розповідає проректор.
Найближче до епіцентру вибуху був корпус університету по проспекту Поштовому, 64. Там фактично немає даху й повилітало скло. Коли йдуть дощі, то все заливає. Співробітники поки прикрили перший поверх від мародерів.
Наступний за дальністю — гуртожиток по просп. Поштовому, 51. На даху зсунувся шифер, а по будівлі пішли тріщини. Там, де були напіввідкриті вікна, вигнуло склопакети.
У корпусі на площі Визволення, 2 вилетіли вікна старого зразка, також пішли тріщини, стеля у дірках через пошкодження шиферу.
Постраждав гуртожиток, де жили ВПО
Гуртожиток по вулиці Петра Калнишевського, 18 постраждав від другої ракети, яка влучила у будинок по Українській, 55. Повністю повилітали вікна 9-го поверху. Там ніхто не постраждав, але в цій будівлі живуть переселенці.
“Ми якраз співпрацюємо з французькою гуманітарною організацією ACTED, щодо модернізації цього гуртожитку під потреби внутрішньо-переміщених осіб”, – додав Валентин Орлов.
До гуртожитку №3 по провулку Асірійський, 2 теж дісталася вибухова хвиля і він залишився без вікон.
Усього внаслідок ракетного обстрілу Кривого Рогу 10 будівель університету зазнали пошкоджень різного ступеня – від вибитих вікон до майже повного руйнування.
ДУЕТ спільно з БО “БФ “Разом з тобою” оголошує збір коштів на відновлення освітньої інфраструктури вишу.
Швидке посилання тут.
Номер картки: 5169 3351 0114 9983
Гривневий рахунок: UA563052990000026009020409339
ЄДРПОУ банку 14360570
Код банку 305299
Рахунок для валюти USD (долар США):
UA073052990000026034040400974
ЄДРПОУ банку 14360570
Код банку 305299
поділитись у соцмережах
Рекомендуємо прочитати
Приватний будинок
“Ти роками будуєш житло, а потім їдеш звідти з однією сумкою. Тому що з двома можеш не зайти в евакуаційний потяг”. Історія Ріти Сіобко
Ріта Сіобко жила в Нью-Йорку на Донеччині. Мала триповерховий дім та продуктово-продовольчі магазини, перший з яких відкрили з чоловіком ще у 1995 році. До початку великої війни бізнес розвивався, а...
читати історіюЦіна війни. Чи зможе Україна вижити без вкрадених росією корисних копалин та врожаю
Війна, що триває в Україні, суттєво впливає на видобуток корисних копалин та вирощування сільськогосподарських культур. Росія контролює 27% території України і захопила не лише міста, а й ключові підприємства та...
читати історіюБудинок на Північній Салтівці: як живуть люди в одному з найбільш постраждалих районів Харкова
Перегузні, дельфіни та хохулі: які рідкісні види тварин втратила Україна та як відновити їхню популяцію
Підприємство
Втрачена міць містоутворюючих підприємств: як під час війни склалася доля “Артвайнері”, “Артемсолі” та “Колірмету”
Заклад охорони здоров'я
“Поки шукала доньку Соломію, то декілька разів з нею попрощалася”. Історія Оксани Фоменюк, яка пережила ракетний удар по лікарні “Охматдит”
Заклад охорони здоров'я
Місце, де зцілюватимуть душі. У Львові будують Центр реабілітації для українців, які пережили полон та тортури
Руїни в VR. Як українські компанії передають масштаби руйнувань
Рекомендуємо прочитати
Приватний будинок
“Ти роками будуєш житло, а потім їдеш звідти з однією сумкою. Тому що з двома можеш не зайти в евакуаційний потяг”. Історія Ріти Сіобко
Ціна війни. Чи зможе Україна вижити без вкрадених росією корисних копалин та врожаю
Будинок на Північній Салтівці: як живуть люди в одному з найбільш постраждалих районів Харкова
Перегузні, дельфіни та хохулі: які рідкісні види тварин втратила Україна та як відновити їхню популяцію
Підприємство
Втрачена міць містоутворюючих підприємств: як під час війни склалася доля “Артвайнері”, “Артемсолі” та “Колірмету”
Заклад охорони здоров'я
“Поки шукала доньку Соломію, то декілька разів з нею попрощалася”. Історія Оксани Фоменюк, яка пережила ракетний удар по лікарні “Охматдит”
Заклад охорони здоров'я