Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Кривий Ріг

Історії, які ви нам розповіли
Заклад освіти

Після ракетного удару директорку відкинуло разом з кріслом. Історія коледжу “Політехніка” ДУЕТ

зруйновано: липень 2023 / Дніпропетровська область , Криворізький район , Кривий Ріг / просп. Поштовий , 68

Зранку 31 липня 2023 року у Державному університеті економіки і технологій (ДУЕТ) у місті Кривий Ріг розпочалася онлайн-нарада. Колеги тільки-но встигли привітатися, як пролунав потужний вибух. 

Перша російська ракета влучила у лабораторний корпус фахового коледжу “Політехніка”. Це відокремлений структурний підрозділ ДУЕТу. Його директорка Наталя Волошанюк теж була присутня на нараді, але в одну мить зникла з екранів моніторів.

“Десь о 8.58 пролунав перший вибух. Пані Наталю відкинуло вибуховою хвилею, і ми це бачили. Вона просто зникла, а потім почули якийсь шум”, — розповів журналісту Свій дім проректор Валентин Орлов.

Друга ракета влучила у багатоповерхівку. Вибухова хвиля пошкодила корпуси та гуртожитки

Пан Валентин знаходився в учбовому корпусі ДУЕТу на площі Визволення, 2. Повітряної тривоги не було, він вийшов на вулицю і побачив, як летить друга ракета. Через кілька секунд вона влучила у багатоповерхівку по вулиці Українській, 55

“Фактично усі наші будівлі університету знаходяться на відстані одного кілометру від епіцентрів цих двох ракетних ударів. Тільки одні корпуси ближче до першого вибуху, а гуртожитки –  до другого. Тобто кожна будівля постраждала, але найбільше зруйнований лабораторний корпус коледжу, в який потрапила ракета”.

Біля зруйнованого корпусу “Політехніки” проректор з групою співробітників були через 10-15 після вибуху.

Цегла відлітала й впивалася у дерева

“Перед нами була купа будівельного сміття. Уявіть, що будівлю розрізало посередині 10-15 метрів й видно всі стіни в розрізі: коридори, столи зі стільцями, висять дошки. Сила удару була така, що цегла відлітала й впивалася у дерева. І це в ракеті не було цієї вибухової речовини, тільки сила інерції, яку несла ракета. Якби там був бойовий заряд, то будівлі взагалі не було б. І сусідніх також, – розповів проректор.

За кілька хвилин до вибуху з корпусу, в який влучила ракета, вийшов співробітник, який знімав показники лічильника. Він встиг дійти до сходин іншого навчального корпусу, розташованого поруч, й дивом не постраждав. А звідти вже виходили поранені й налякані колеги, серед них і директорка Наталя Волошанюк.

“Пощастило, що після вибуху мене відкинуло разом з кріслом. І саме на нього впали двері, а на них зверху посипалося скло. Трохи отримала порізи обличчя, шиї, але вже зажило. Дуже поранило прибиральницю — вона вже перенесла дві операції. На жаль, загинула наша двірничка, яка була у дворі лабораторного корпусу”, — розповідає Наталя. 

На першому поверсі працювала невелика крамниця. Біля неї загинув молодий нацгвардієць, який зайшов випити кави перед нарадою.

“Тепер ми розглядаємо лише дистанційне навчання” 

Усього у коледжі “Політехніка” постраждали 5 об’єктів: лабораторний корпус (найбільш зруйнований), корпус майстерень, головний і два гуртожитки, розташовані через дорогу.

“На момент ракетного удару 31 липня у чотирьохповерховому лабораторному корпусі з навчальними аудиторіями фактично все було готово для початку освітнього процесу у змішаному форматі. Тепер ми розглядаємо лише дистанційне навчання”, – розповідає проректор Валентин Орлов.

Чи підлягає відновленню лабораторний корпус коледжу

“Ми підготували всі необхідні документи, щоб занести в Дію. Відправили усі документи до Міністерства освіти і науки України й повідомили його, як власника майна про руйнування. І долю закладу буде вирішувати власник, бо ми тільки балансоутримувачі, — розповідає проректор. — Лабораторний корпус коледжу, на наш погляд, не підлягає відновленню. Майстерні, які примикали до нього  – теж не підлягають, по всій будівлі пішли тріщини. У головному корпусі зруйнований дах. Його підняло вибуховою хвилею і він впав під силою тяжіння. Пошкоджені самі балки, зсунулась шиферна конструкція. Практично зараз відкрите повітря, вітер гуляє і ллє дощ. Повилітали всі вікна, навіть металопластикові. З великим ризиком вивезли незначну частину найбільш цінних приладів та архів з кутових приміщень. Тому що ці документи – це людські долі”.

Пошкодження отримали і два гуртожитки коледжу сталінського типу, розташовані через дорогу від коледжу. У них теж проблема зі стелями, вікнами. По стінах пішли тріщини, відпала штукатурка. 

“Станом на 16 серпня 2023 року офіційного огляду експертів ще не було. Висновок про подальшу придатність корпусів і гуртожитків зроблять тільки вони”, – говорить Валентин Орлов.

Що з іншими корпусами ДУЕТу

“Будівлі найбільш зруйнованого корпусу Політехніки знаходяться в центральній частині Кривого Рогу і вони компактно розташовані на одній земельній ділянці. До них примикає один із навчальних корпусів ДУЕТу. Там знаходиться ще один наш корпус і гуртожиток”, — розповідає проректор. 

Найближче до епіцентру вибуху був корпус університету по проспекту Поштовому, 64. Там фактично немає даху й повилітало скло. Коли йдуть дощі, то все заливає. Співробітники поки прикрили перший поверх від мародерів. 

Наступний за дальністю — гуртожиток по просп. Поштовому, 51. На даху зсунувся шифер, а по будівлі пішли тріщини. Там, де були напіввідкриті вікна, вигнуло склопакети. 

У корпусі на площі Визволення, 2 вилетіли вікна старого зразка, також пішли тріщини, стеля у дірках через пошкодження шиферу.

Постраждав гуртожиток, де жили ВПО

Гуртожиток по вулиці Петра Калнишевського, 18 постраждав від другої ракети, яка влучила у будинок по Українській, 55. Повністю повилітали вікна 9-го поверху. Там ніхто не постраждав, але в цій будівлі живуть переселенці.

“Ми якраз співпрацюємо з французькою гуманітарною організацією ACTED, щодо модернізації цього гуртожитку під потреби внутрішньо-переміщених осіб”, – додав Валентин Орлов.  

До гуртожитку №3 по провулку Асірійський, 2 теж дісталася вибухова хвиля і він залишився без вікон.  

Усього внаслідок ракетного обстрілу Кривого Рогу 10 будівель університету зазнали пошкоджень різного ступеня – від вибитих вікон до майже повного руйнування. 

ДУЕТ спільно з БО “БФ “Разом з тобою” оголошує збір коштів на відновлення освітньої інфраструктури вишу.

Швидке посилання тут.

Номер картки: 5169 3351 0114 9983

Гривневий рахунок: UA563052990000026009020409339

ЄДРПОУ банку 14360570

Код банку 305299

Рахунок для валюти USD (долар США):

UA073052990000026034040400974

ЄДРПОУ банку 14360570

Код банку 305299

Юлія Ступка / 29.08.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Багатоквартирний будинок

Перша рана Ірпеня. Коли відбудують багатоповерхівку, на яку російські окупанти скинули бомби

Багатоповерхівка по вулиці Гостомельське шосе 12/14/16 була однією з перших, яку понад 10 років тому збудували у мальовничому Ірпені. Після повномасштабного нападу рф вона стала щитом й захистила інші будинки,...

читати історію

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Повноцінне житло з паркінгом повністю адаптоване для людей, які отримали поранення внаслідок російської агресії. Саме таким має бути  багатофункціональний комплекс, що будується на вулиці Миколайчука у Львові. Це тимчасове житло...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Багатоквартирний будинок

Перша рана Ірпеня. Коли відбудують багатоповерхівку, на яку російські окупанти скинули бомби

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Підприємство

«Три контейнери пряжі та борги – ось з чого ми стартували на новому місці». Як Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини відновлює виробництво у Львові

Багатоквартирний будинок

“Після Горлівки змінили 4 квартири. Одна — в окупації, інша — пошкоджена”. Історія Людмили Соломатіної

Після підриву Каховської ГЕС минув майже рік. Але 14 родин з Василівки на Миколаївщині досі не отримали кошти на відбудову

Як запорізькі краєзнавці вивозять музейні та сімейні реліквії. Історія екстреної допомоги з порятунку культурної спадщини

Показати те, що знищила росія. У Львові триває виставка “Тут був мій дім”