Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Святогірськ

Історії, які ви нам розповіли
Житло

“Російські військові зруйнували не житло, а життя”. Історія Ірини Федоренко

Донецька область , Краматорський район , Святогірськ / Кооперативна , 10

Ірина Федоренко понад 10 років тому придбала старенький будиночок у Святогірську, щоб приїздити у місто з Донецька і відновлювати здоров’я сина, хворого на астму. Згодом вони перетворили його на готель Green house.

У 2014 році Ірина покинула Донецьк і почала життя заново. У 2022-му знов довелося виїхати. Але жінка має надію повернутися у Святогірськ, відновити будинок та знову збирати під спільним дахом родину та відпочивальників. 

“Працювала лікаркою і мала власний бізнес”

До 2014 року Ірина Федоренко жила в Донецьку, а працювала в Горлівці. У Святогірськ вона з родиною приїжджала набратися сил та відновити здоров’я. Згодом це переросло в невеликий бізнес — вони побудували там мініготель. 

Після початку російської агресії на сході жінка разом з родиною остаточно переїхали до Святогірська. На роботу у лікарню їздила у Краматорськ:

“У 2014 році ми почали нове життя і до початку повномасштабного вторгнення жили дуже щасливо”.

Велику війну Ірина зустріла разом з батьками, які приїздили до них у гості. Коли над їхнім будинком пролетіла ракета та розірвалася біля Святогірської лаври, вирішили евакуюватися. Спочатку поїхали у Дніпро, потім — на Київщину та опинилися в столиці, де жила дочка.

Будинок зруйнований на 75%

Під час окупації Святогірська російський снаряд знищив будинок Ірини. Експертиза показала, що дім зруйновано на 75%, тому зараз там неможливо жити.

Не обійшлося і без мародерства. Російські окупанти на деякий час оселилися там, а після повністю розграбували будинок. 

“Це не просто зруйноване житло — це зруйноване життя. Це було майбутнє моє і моїх дітей і його не стало”, — каже Ірина.

“Не могла втриматися від радості, коли дізналася про деокупацію”

Окупація Святогірська стала для Ірини шоком. Вона не могла повірити, що це сталося, хоч раніше пережила захоплення Горлівки й Донецька:

“Я відчула, ніби втратила щось святе. Мені пощастило, що мене підтримували діти, бо інколи був справжній розпач”.

Усе змінилося, коли українські війська почали звільняти Харківську область восени 2022 року. Тоді вона зізналася дітям, що боїться лягати спати, щоб не пропустити щось важливе. Про деокупацію рідного Святогірська дізналася з неофіційних джерел:

“Ми знали, мовчали й тримали кулачки. Мої емоції тоді просто не передати словами”.

Артем Безрук, адвокат:

Дії російських військових можна кваліфікувати як воєнні злочини, згідно із Римським Статутом, а саме: 1. Розграбування міста чи населеного пункту, навіть якщо воно захоплене штурмом [стаття 8 (2) (b) (xvi) Римського статуту]. 2. Умисне спрямування нападів на цивільні об’єкти, тобто об’єкти, що не є військовими цілями [стаття 8 (2) (b) (ii) Римського статуту]. 3. Умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоди цивільним об’єктам чи масштабної, довготривалої та серйозної шкоди навколишньому природному середовищу, яка буде явно надмірною в порівнянні з конкретною та безпосередньо очікуваною загальною військовою перевагою [стаття 8 (2) (b) (iv) Римського статуту].

______

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Права людини в дії», який виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів. Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному веб-сайті USAID https://www.usaid.gov/uk/ukraine та сторінці у Facebook https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Читати по темі: “Не знаю, з чого такого стріляли, але там всередині все повилітало”. Історія готелю Alpen у Святогірську

Катерина Черніговець / 09.12.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Багатоквартирний будинок

Перша рана Ірпеня. Коли відбудують багатоповерхівку, на яку російські окупанти скинули бомби

Багатоповерхівка по вулиці Гостомельське шосе 12/14/16 була однією з перших, яку понад 10 років тому збудували у мальовничому Ірпені. Після повномасштабного нападу рф вона стала щитом й захистила інші будинки,...

читати історію

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Повноцінне житло з паркінгом повністю адаптоване для людей, які отримали поранення внаслідок російської агресії. Саме таким має бути  багатофункціональний комплекс, що будується на вулиці Миколайчука у Львові. Це тимчасове житло...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Багатоквартирний будинок

Перша рана Ірпеня. Коли відбудують багатоповерхівку, на яку російські окупанти скинули бомби

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Підприємство

«Три контейнери пряжі та борги – ось з чого ми стартували на новому місці». Як Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини відновлює виробництво у Львові

Багатоквартирний будинок

“Після Горлівки змінили 4 квартири. Одна — в окупації, інша — пошкоджена”. Історія Людмили Соломатіної

Після підриву Каховської ГЕС минув майже рік. Але 14 родин з Василівки на Миколаївщині досі не отримали кошти на відбудову

Як запорізькі краєзнавці вивозять музейні та сімейні реліквії. Історія екстреної допомоги з порятунку культурної спадщини

Показати те, що знищила росія. У Львові триває виставка “Тут був мій дім”