Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Святогірськ

Історії, які ви нам розповіли
Житло

“Російські військові зруйнували не житло, а життя”. Історія Ірини Федоренко

Донецька область , Краматорський район , Святогірськ / Кооперативна , 10

Ірина Федоренко понад 10 років тому придбала старенький будиночок у Святогірську, щоб приїздити у місто з Донецька і відновлювати здоров’я сина, хворого на астму. Згодом вони перетворили його на готель Green house.

У 2014 році Ірина покинула Донецьк і почала життя заново. У 2022-му знов довелося виїхати. Але жінка має надію повернутися у Святогірськ, відновити будинок та знову збирати під спільним дахом родину та відпочивальників. 

“Працювала лікаркою і мала власний бізнес”

До 2014 року Ірина Федоренко жила в Донецьку, а працювала в Горлівці. У Святогірськ вона з родиною приїжджала набратися сил та відновити здоров’я. Згодом це переросло в невеликий бізнес — вони побудували там мініготель. 

Після початку російської агресії на сході жінка разом з родиною остаточно переїхали до Святогірська. На роботу у лікарню їздила у Краматорськ:

“У 2014 році ми почали нове життя і до початку повномасштабного вторгнення жили дуже щасливо”.

Велику війну Ірина зустріла разом з батьками, які приїздили до них у гості. Коли над їхнім будинком пролетіла ракета та розірвалася біля Святогірської лаври, вирішили евакуюватися. Спочатку поїхали у Дніпро, потім — на Київщину та опинилися в столиці, де жила дочка.

Будинок зруйнований на 75%

Під час окупації Святогірська російський снаряд знищив будинок Ірини. Експертиза показала, що дім зруйновано на 75%, тому зараз там неможливо жити.

Не обійшлося і без мародерства. Російські окупанти на деякий час оселилися там, а після повністю розграбували будинок. 

“Це не просто зруйноване житло — це зруйноване життя. Це було майбутнє моє і моїх дітей і його не стало”, — каже Ірина.

“Не могла втриматися від радості, коли дізналася про деокупацію”

Окупація Святогірська стала для Ірини шоком. Вона не могла повірити, що це сталося, хоч раніше пережила захоплення Горлівки й Донецька:

“Я відчула, ніби втратила щось святе. Мені пощастило, що мене підтримували діти, бо інколи був справжній розпач”.

Усе змінилося, коли українські війська почали звільняти Харківську область восени 2022 року. Тоді вона зізналася дітям, що боїться лягати спати, щоб не пропустити щось важливе. Про деокупацію рідного Святогірська дізналася з неофіційних джерел:

“Ми знали, мовчали й тримали кулачки. Мої емоції тоді просто не передати словами”.

Артем Безрук, адвокат:

Дії російських військових можна кваліфікувати як воєнні злочини, згідно із Римським Статутом, а саме: 1. Розграбування міста чи населеного пункту, навіть якщо воно захоплене штурмом [стаття 8 (2) (b) (xvi) Римського статуту]. 2. Умисне спрямування нападів на цивільні об’єкти, тобто об’єкти, що не є військовими цілями [стаття 8 (2) (b) (ii) Римського статуту]. 3. Умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоди цивільним об’єктам чи масштабної, довготривалої та серйозної шкоди навколишньому природному середовищу, яка буде явно надмірною в порівнянні з конкретною та безпосередньо очікуваною загальною військовою перевагою [стаття 8 (2) (b) (iv) Римського статуту].

______

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Права людини в дії», який виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів. Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному веб-сайті USAID https://www.usaid.gov/uk/ukraine та сторінці у Facebook https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Читати по темі: “Не знаю, з чого такого стріляли, але там всередині все повилітало”. Історія готелю Alpen у Святогірську

Катерина Черніговець / 09.12.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?

У 2024 році ВПО зможуть отримати субсидію на оренду житла. Це нова допомога від держави, яка розраховуватиметься індивідуально для кожної сім’ї, враховуючи рівень доходу та вартість оренди в конкретному регіоні....

читати історію

Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!

Дитячі спогади мають бути приємними та теплими — не про біль, не про війну, не про поранену маму. На жаль, життя українських дітей змінилося після вторгнення рф. Їхнім сім’ям довелося...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?

Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!

Приватний будинок

Дім розбитий, а десь у дворі залишився лист паперу з написом “ми повернемося”. Історія подружжя Руденків

Приватний будинок

Новий дім для шістьох дітей, 12 собак та котів. Історія родини Павлових, які евакуювалися, щоб не потрапити в окупацію

Приватний будинок

“Наше село було в окупації майже 8 місяців. Після звільнення ми прожили спокійно лише три дні”. Історія Михайла Гречаного

Об'єкт культури

Олексій Скоркін залишив банківську сферу й відкрив музей борщу та сала. Окупанти знищили унікальну хатинку на Сумщині

Багатоквартирний будинок

“Квартира згоріла 2 роки тому через російські обстріли. Живемо без комунікацій та не знаємо, що буде з нашим будинком”. Історія Світлани Орєхової

Що треба фіксувати першочергово — зруйновану інфраструктуру чи житло? Читайте в кейс-стаді “Святогірськ 2:0”