Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Херсон

Історії, які ви нам розповіли
Заклад освіти

“У головному корпусі закладу розмістився штаб росгвардії”. Історія Херсонської державної морської академії

Херсонська область , Херсонський район , Херсон / просп. Ушакова , 20

Херсонська державна морська академія постійно зазнає руйнувань через російські артобстріли. 7 вересня 2023 року реактивний протитанковий снаряд прилетів до першого корпусу, а 12 жовтня артилерійський приліт пошкодив екіпаж (гуртожиток) академії.

“Обстрілювати нас почали після деокупації Херсону. Але у нас склалося враження, що на початку квітня 2022 року росіяни зімітували вибух і видали його за роботу їхнього ППО. Тоді в наших будівлях вилетіло понад 100 вікон. Можливо, зробили це для того, щоб сказати людям, що вони захищають небо над Херсоном, а, можливо, хотіли отримати якісь свої чергові звання та нагороди”, — розповів журналістці “Свій дім” Олександр Шумей, проректор з навчально-виховної роботи Херсонської державної морської академії.

Росгвардія захопила корпус академії

Академія була в окупацій фактично вісім місяців. В середині березня 2022 року десятки машин в’їхали на її територію. Перед цим снайпери оточили периметр навчального закладу.

В центральному корпусі розмістився штаб росгвардії, який координував роботу по південному напрямку.

“Під час лютневого виступу Путіна на Червоній площі він говорив, що не випадково спецоперація почалася в день народження російського воєначальника Ушакова. Для окупантів був певний символізм в тому, щоб перебувати в Херсоні поряд з його пам’ятником, який стояв біля центрального корпуса”, — поділився Олександр Шумей.

Окупанти створили псевдоакадемію

17 червня 2022 року окупанти оголосили про створення “академії” та представили “нового ректора”. Ним став працівник закладу Дмитро Круглий. 

Частина працівників та лабораторно-тренажерна зала залишились у тимчасово окупованому Херсоні. Так, курсанти з Маріуполя відмовилися навчатися в колаборантському виші й змогли виїхати на підконтрольну частину України. Командира, який з ними проживав, росіяни тримали в полоні місяць. 

Колаборант Кирило Стремоусов на російському телебаченні розповідав, що проректор Олександр Шумей “ставленик правого сектору” та “націоналіст”. Про це писали “Комсомольська правда”, “Риа Новости”.

“Ми побачили наслідки російського світу”

Коли окупанти залишили Херсон, співробітники академії побачили те, що росіяни залишили після себе.

Звичайно, вони вкрали багато особистих речей, офісну техніку, навчальне обладнання. В кабінеті Олександра висіла форма, з якої росіяни зняли та вкрали навіть пасок: 

“Щоб не сталося, ми знаємо, що основна цінність – це люди. А Херсонських моряків цінують у всьому світі. Головне, повернутися в Херсон і з допомогою партнерів ми все відновимо”.

Працювати в Херсоні поки немає можливості 

У квітні 2022 року Херсонська морська академія була вимушена провести релокацію вишу. Вони переїхали в Одесу й зараз працюють на базі Одеського державного аграрного університету.

Це була вимога Міністерства освіти і науки. Всі херсонські виші змінили своє місце реєстрації для того, щоб захистити бухгалтерські операції та співробітників від впливу окупаційної влади. 

Зараз курсанти навчаються за змішаною формою. Окремі курси виходять на стаціонар, а в основному йде дистанційне навчання.

Заклад з майже 190-річною історією

Херсонська державна морська академія — найстаріший навчальний заклад України, який був заснований в 1834 році. На той час в російській імперії було лише два навчальних морських заклади — в Херсоні та в Петербурзі.

Вже до кінця XIX століття вихованці Херсонського училища повністю замінили на Чорномор’ї іноземних штурманів і шкіперів.

На своєму шляху училище неодноразово реорганізовувалося і набувало статусу відповідно до освітньої політики держави.

15 червня 2011 року навчальний заклад отримав статус академії.

Читати по темі: “Масовані обстріли почалися після звільнення Херсону. Пошкоджені навчальні корпуси, басейн, гуртожитки”. Історія Херсонського державного університету

Катерина Черніговець / 24.11.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Повноцінне житло з паркінгом повністю адаптоване для людей, які отримали поранення внаслідок російської агресії. Саме таким має бути  багатофункціональний комплекс, що будується на вулиці Миколайчука у Львові. Це тимчасове житло...

читати історію

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Весь час боїв за Суми Тетяна Жарик з родиною залишалася в місті. Навесні 2022 року її будинок не постраждав внаслідок вуличних боїв та постійних обстрілів. Минуло 2 роки й вночі...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Підприємство

«Три контейнери пряжі та борги – ось з чого ми стартували на новому місці». Як Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини відновлює виробництво у Львові

Багатоквартирний будинок

“Після Горлівки змінили 4 квартири. Одна — в окупації, інша — пошкоджена”. Історія Людмили Соломатіної

Після підриву Каховської ГЕС минув майже рік. Але 14 родин з Василівки на Миколаївщині досі не отримали кошти на відбудову

Як запорізькі краєзнавці вивозять музейні та сімейні реліквії. Історія екстреної допомоги з порятунку культурної спадщини

Показати те, що знищила росія. У Львові триває виставка “Тут був мій дім”

Багатоквартирний будинок

“Дивлюсь з п’ятого поверху, а там все горить. Сусідніх під’їздів просто немає”. Історія Олесі Прокопенко