Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Гуляйполе

Історії, які ви нам розповіли
Об'єкт культури

Гуляйпільський краєзнавчий музей щороку відвідували 10 тисяч туристів. Російські ракети його зруйнували

зруйновано: грудень 2022 / Запорізька область , Пологівський район , Гуляйполе / Соборна , 75

122 роки будівля колишнього банку в середмісті Гуляйполя Запорізької області, де нині розташований краєзнавчий музей, зберігала первісний вигляд. Так, мабуть, було й надалі, якби не “російські освободітєлі”, які понад рік обстрілюють місто та знищують історичний центр.

“Музей пошкоджений уже неодноразово. Перед Новим роком руйнувань зазнав дах музею. У нас на даху були три башточки дуже гарні. Їх уже немає, знищені. Також в одному місці пробита стіна у верхній експозиційний зал. Пошкоджені вікна і пошкоджені двері”, – розповіла директорка музею Світлана Мірзоєва.

У періоди затишшя музей ремонтували

Щоб зберегти історичну будівлю, після кожної ворожої атаки музей ремонтують.

“Коли відносне затишшя і немає обстрілів, приїжджають комунальники та все латають. Вікна забиваються ДСП, дах перекривається залізними плитами, щоб всередині не промокало. Але, на жаль, тільки це зроблять і знов прильоти. Без кінця це пошкоджується”.

Більш ніж половину музейної колекції, яка налічує 18 тисяч експонатів, у перші дні повномасштабної війни вивезли у безпечне місце.

“У нас не було часу на евакуацію. Адже повноцінні бойові дії на території нашого міста розпочалися на початку березня. Музей евакуйовували в прямому значенні цього слова, ризикуючи життям”.

Гуляйпільський краєзнавчий музей заснований у 1960 році

Спочатку він займав кімнату на Соборній, 75 і лише наприкінці 80-х історичний будинок повністю віддали музейникам. До того дім встиг змінити чимало господарів. Тут був і банк, і поліклініка, і церква.

“Ця будівля була збудована для приміщення банку “Товариства взаємного кредиту”. Вона цікава тим, що зберігалася у своєму первісному варіанті до останніх тижнів”, – зазначає історик Сергій Звілінський.

Нині експозиція музею налічує 9 розділів. Серед них чільне місце належить періоду Української революції та очільнику повстанського руху на півдні України Нестору Махну, який народився та провадив свою діяльність у Гуляйполі. Чи бував відомий анархіст та політик у нинішній будівлі музею невідомо.

Утім, це не заважало 10 тисячам туристів, зокрема з-за кордону, відвідувати Гуляйпільський краєзнавчий музей щороку.

Читайте ще: Найбільшою втратою є викрадені твори мистецтва. Історія Херсонського музею

Марина Лапицька / 07.08.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Багатоквартирний будинок

Перша рана Ірпеня. Коли відбудують багатоповерхівку, на яку російські окупанти скинули бомби

Багатоповерхівка по вулиці Гостомельське шосе 12/14/16 була однією з перших, яку понад 10 років тому збудували у мальовничому Ірпені. Після повномасштабного нападу рф вона стала щитом й захистила інші будинки,...

читати історію

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Повноцінне житло з паркінгом повністю адаптоване для людей, які отримали поранення внаслідок російської агресії. Саме таким має бути  багатофункціональний комплекс, що будується на вулиці Миколайчука у Львові. Це тимчасове житло...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Багатоквартирний будинок

Перша рана Ірпеня. Коли відбудують багатоповерхівку, на яку російські окупанти скинули бомби

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Підприємство

«Три контейнери пряжі та борги – ось з чого ми стартували на новому місці». Як Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини відновлює виробництво у Львові

Багатоквартирний будинок

“Після Горлівки змінили 4 квартири. Одна — в окупації, інша — пошкоджена”. Історія Людмили Соломатіної

Після підриву Каховської ГЕС минув майже рік. Але 14 родин з Василівки на Миколаївщині досі не отримали кошти на відбудову

Як запорізькі краєзнавці вивозять музейні та сімейні реліквії. Історія екстреної допомоги з порятунку культурної спадщини

Показати те, що знищила росія. У Львові триває виставка “Тут був мій дім”