Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Херсон

Історії, які ви нам розповіли
Заклади

Найбільшою втратою є викрадені твори мистецтва. Історія Херсонського музею

зруйновано: листопад 2022 / Херсонська область , Херсонський район , Херсон / Соборна , 34

30 листопада 2022 року росіяни обстріляли візитівку Херсона, пам’ятник архітектури ХХ століття — будівлю колишньої міської ратуші. З 1978 року там розміщується художній музей.

Про наслідки обстрілу та про життя музею протягом дев’яти місяців окупації журналістам платформи “Свій дім” розповіла директорка Херсонського художнього музею Аліна Доценко.

Ремонтно-реставраційні роботи у 2021

“У нас восени 2021 року з’явився будівельний паркан та будівельне риштування, коли почалися ремонтно-реставраційні роботи. І вони частково захистили будівлю музею від руйнувань.

Але зовсім уникнути пошкоджень так звані “будівельні ліси” не допомогли. Снарядами посікло стіни, повибивало скло у вікнах та дверях.

Плівку та OSB-плити для тимчасового ремонту привезли за кілька днів після обстрілу, але займатися заколочуванням вікон та дверей фактично немає кому. Бо у музеї залишився працювати лише один інженер, який подужає цю роботу.”

Проте найбільшою втратою наразі є не понівечені стіни, а викрадені зі сховищ музею твори мистецтва.

Ховали колекцію від російських окупантів

П’ять місяців унікальна колекція Херсонського художнього музею була недоступна російським окупантам. Її тримали в сховищі під охороною працівників музею. Увесь час їм вдавалося переконувати ворога, що експонати вивезли ще 2021 року, коли почалася реконструкція будівлі музею.

“Утім, одного дня окупанти перестали вірити цій легенді завдяки двом наполегливим колаборанткам, колишнім працівницям музею, та зайшли в сховище. Там 19 липня вони знайшли те, що довго шукали. І знову не минулося без місцевих зрадниць, які передали ворогу всі дані про колекцію”.

“У нас колекція була, якої по змісту, по цінності в Україні більше ніде не було. В обласних музеях, тим паче. Не все було і в Києві. Не було в музеях України. Британці приїздили дивитися. Майже 14 000 експонатів”

Аліна Доценко почала перемови з представниками ЮНЕСКО, щоб колекція Херсонського художнього музею повернулася у рідні стіни.

Марина Лапицька / 17.07.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Весь час боїв за Суми Тетяна Жарик з родиною залишалася в місті. Навесні 2022 року її будинок не постраждав внаслідок вуличних боїв та постійних обстрілів. Минуло 2 роки й вночі...

читати історію

Підприємство

«Три контейнери пряжі та борги – ось з чого ми стартували на новому місці». Як Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини відновлює виробництво у Львові

У березні 2022 року російські військові знищили Рубіжанську панчішну мануфактуру. Внаслідок ракетних обстрілів згоріло все обладнання, сировина та продукція, а приміщення зазнали непоправних руйнувань. Співвласники фабрики Олег і Геннадій Місюренки...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Підприємство

«Три контейнери пряжі та борги – ось з чого ми стартували на новому місці». Як Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини відновлює виробництво у Львові

Багатоквартирний будинок

“Після Горлівки змінили 4 квартири. Одна — в окупації, інша — пошкоджена”. Історія Людмили Соломатіної

Після підриву Каховської ГЕС минув майже рік. Але 14 родин з Василівки на Миколаївщині досі не отримали кошти на відбудову

Як запорізькі краєзнавці вивозять музейні та сімейні реліквії. Історія екстреної допомоги з порятунку культурної спадщини

Показати те, що знищила росія. У Львові триває виставка “Тут був мій дім”

Багатоквартирний будинок

“Дивлюсь з п’ятого поверху, а там все горить. Сусідніх під’їздів просто немає”. Історія Олесі Прокопенко

Приватний будинок

“Якби була компенсація, то купили би дім у Смілі. Бахмут знищили — про це знає весь світ”. Історія Людмили Щербакової