Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Чернігів

Історії, які ви нам розповіли
Заклади

Чернігів росіяни обстрілювали вдень і вночі. Історія обласного історичного музею імені Василя Тарновського

зруйновано: березень 2022 / Чернігівська область , Чернігівський район , Чернігів / Музейна , 4

24 лютого 2022 року у Чернігівському обласному історичному музеї імені Василя Тарновського мала відбутись зустріч, присвячена спротиву кримських татар, а наступного дня – відкритись виставка різьбяра Камишнікова. Але зранку пролунали вибухи. Замість запланованих заходів директор Сергій Лаєвський разом із колегами рятували колекцію від війни.

“Погане передчуття було вже у січні”, – розповів журналісту платформи “Свій дім” пан Сергій, який працював у музеї з 1985 року з перервами, а у грудні 1999-го очолив заклад.

Один з найстаріших музейних закладів в Україні

Ще до повномасштабного вторгнення росії директор намагався вирішити питання евакуації колекцій з Міністерством культури та інформаційної політики та органом управління музеєм – Департаментом культури і туризму, національностей та релігій облдержадміністрації. Але, як він каже, безрезультатно.

Цей музей у Чернігові – один з найстаріших музейних закладів в Україні. Він відкрився 26 листопада 1896 року й нараховує майже 250 тисяч пам’яток.

“Його колекція складається із зібрань Музею вченої архівної комісії, Музею церковної старовини, Музею українських старожитностей Василя Тарновського. Саме остання збірка робить музей унікальним”, – розповів Сергій Лаєвський

Історична експозиція музею розміщена у пам’ятці архітектури національного значення “Будинок губернатора”, який звели на початку ХІХ ст. З 1820-х до 1920-х років там була класична чоловіча гімназія. Музей переїхав сюди у 1934 році й з деякими перервами перебуває й донині. Під час облоги міста ця будівля постраждала найменше – уламками міни вибиті шибки та подряпаний фасад.

У Військово-історичному музеї вибиті вікна й повністю знищене музейне обладнання. Він розташований у будівлі, зведеній для музею у 1984 році. Це одна з трьох філій Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарновського. 

Перебували в музеї у режимі 24/7

“Протягом 24–25 лютого під обстрілами були демонтовані і переміщені до музейних сховищ експонати І групи (найцінніші предмети). У подальшому музейна команда, яка перебувала в музеї у режимі 24/7 продовжувала демонтаж та переміщення експонатів. Ця робота завершилася у середині травня, тобто після вигнання окупантів із Чернігівщини. За цей час були демонтовані понад 7 тисяч музейних предметів”, – розповідає пан Сергій.

“В одній із філій – військово-історичному музеї роботи з демонтажу експонатів І групи завершили у другій половині дня 24 лютого через загрозу ракетно-бомбових ударів. Після удару в ніч на 11 березня, музейна команда завершила демонтаж і переміщення найцінніших експонатів експозиції на першому поверсі у сховища”, – додає він.

У “Садибі” музейних предметів основного фонду не було, а “Лісограду” всі музейні предмети були вивезені восени 2022 року.

Протягом усієї облоги Чернігова музею, в якому переховувались місцеві, допомагали з ліками, продуктами харчування, засобами гігієни. Після звільнення міста – зі зберіганням музейних колекцій та необхідними матеріалами для господарсько-відновлювальних робіт. Зокрема, це генератори, кулери, розкладачки, OSB-плити, пакувальні матеріали, а також фінансова допомога співробітникам, які опинилися у скрутному становищі. 

Наразі музей потребує фінансування для завершення першого етапу ремонтно-відновлювальних робіт на Військово-історичному музеї та фінансування розроблення проєктно-кошторисної документації на реставрацію з подальшою музеєфікацією “Садиби родини Лизогубів”. А також технічні засоби для забезпечення оцифрування архівної групи колекції й для ведення поточної роботи в різних режимах. 

Рахунок для благодійних внесків: 

р/р: UA608201750314211001301020984

Держказначейська служба України м Київ 

МФО 820172

Читайте ще: Уламки пробили стіни наскрізь. Історія музею-заповідника Михайла Коцюбинського в Чернігові 

Юлія Ступка / 14.09.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Повноцінне житло з паркінгом повністю адаптоване для людей, які отримали поранення внаслідок російської агресії. Саме таким має бути  багатофункціональний комплекс, що будується на вулиці Миколайчука у Львові. Це тимчасове житло...

читати історію

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Весь час боїв за Суми Тетяна Жарик з родиною залишалася в місті. Навесні 2022 року її будинок не постраждав внаслідок вуличних боїв та постійних обстрілів. Минуло 2 роки й вночі...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Підприємство

«Три контейнери пряжі та борги – ось з чого ми стартували на новому місці». Як Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини відновлює виробництво у Львові

Багатоквартирний будинок

“Після Горлівки змінили 4 квартири. Одна — в окупації, інша — пошкоджена”. Історія Людмили Соломатіної

Після підриву Каховської ГЕС минув майже рік. Але 14 родин з Василівки на Миколаївщині досі не отримали кошти на відбудову

Як запорізькі краєзнавці вивозять музейні та сімейні реліквії. Історія екстреної допомоги з порятунку культурної спадщини

Показати те, що знищила росія. У Львові триває виставка “Тут був мій дім”

Багатоквартирний будинок

“Дивлюсь з п’ятого поверху, а там все горить. Сусідніх під’їздів просто немає”. Історія Олесі Прокопенко