головна / Історії, які ви нам розповіли / Чернігів
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2023/09/chernigiv.jpg)
Чернігів росіяни обстрілювали вдень і вночі. Історія обласного історичного музею імені Василя Тарновського
зруйновано: березень 2022 / Чернігівська область , Чернігівський район , Чернігів / Музейна , 4
Заклади
Дата руйнування:
березень 2022
Дата додавання до бази:
14 вересень 2023
Адреса:
Чернігівська область ,
Чернігівський район , Чернігів ,
Музейна , 4
24 лютого 2022 року у Чернігівському обласному історичному музеї імені Василя Тарновського мала відбутись зустріч, присвячена спротиву кримських татар, а наступного дня – відкритись виставка різьбяра Камишнікова. Але зранку пролунали вибухи. Замість запланованих заходів директор Сергій Лаєвський разом із колегами рятували колекцію від війни.
“Погане передчуття було вже у січні”, – розповів журналісту платформи “Свій дім” пан Сергій, який працював у музеї з 1985 року з перервами, а у грудні 1999-го очолив заклад.
Один з найстаріших музейних закладів в Україні
Ще до повномасштабного вторгнення росії директор намагався вирішити питання евакуації колекцій з Міністерством культури та інформаційної політики та органом управління музеєм – Департаментом культури і туризму, національностей та релігій облдержадміністрації. Але, як він каже, безрезультатно.
Цей музей у Чернігові – один з найстаріших музейних закладів в Україні. Він відкрився 26 листопада 1896 року й нараховує майже 250 тисяч пам’яток.
“Його колекція складається із зібрань Музею вченої архівної комісії, Музею церковної старовини, Музею українських старожитностей Василя Тарновського. Саме остання збірка робить музей унікальним”, – розповів Сергій Лаєвський.
Історична експозиція музею розміщена у пам’ятці архітектури національного значення “Будинок губернатора”, який звели на початку ХІХ ст. З 1820-х до 1920-х років там була класична чоловіча гімназія. Музей переїхав сюди у 1934 році й з деякими перервами перебуває й донині. Під час облоги міста ця будівля постраждала найменше – уламками міни вибиті шибки та подряпаний фасад.
У Військово-історичному музеї вибиті вікна й повністю знищене музейне обладнання. Він розташований у будівлі, зведеній для музею у 1984 році. Це одна з трьох філій Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарновського.
Перебували в музеї у режимі 24/7
“Протягом 24–25 лютого під обстрілами були демонтовані і переміщені до музейних сховищ експонати І групи (найцінніші предмети). У подальшому музейна команда, яка перебувала в музеї у режимі 24/7 продовжувала демонтаж та переміщення експонатів. Ця робота завершилася у середині травня, тобто після вигнання окупантів із Чернігівщини. За цей час були демонтовані понад 7 тисяч музейних предметів”, – розповідає пан Сергій.
“В одній із філій – військово-історичному музеї роботи з демонтажу експонатів І групи завершили у другій половині дня 24 лютого через загрозу ракетно-бомбових ударів. Після удару в ніч на 11 березня, музейна команда завершила демонтаж і переміщення найцінніших експонатів експозиції на першому поверсі у сховища”, – додає він.
У “Садибі” музейних предметів основного фонду не було, а “Лісограду” всі музейні предмети були вивезені восени 2022 року.
Протягом усієї облоги Чернігова музею, в якому переховувались місцеві, допомагали з ліками, продуктами харчування, засобами гігієни. Після звільнення міста – зі зберіганням музейних колекцій та необхідними матеріалами для господарсько-відновлювальних робіт. Зокрема, це генератори, кулери, розкладачки, OSB-плити, пакувальні матеріали, а також фінансова допомога співробітникам, які опинилися у скрутному становищі.
Наразі музей потребує фінансування для завершення першого етапу ремонтно-відновлювальних робіт на Військово-історичному музеї та фінансування розроблення проєктно-кошторисної документації на реставрацію з подальшою музеєфікацією “Садиби родини Лизогубів”. А також технічні засоби для забезпечення оцифрування архівної групи колекції й для ведення поточної роботи в різних режимах.
Рахунок для благодійних внесків:
р/р: UA608201750314211001301020984
Держказначейська служба України м Київ
МФО 820172
Читайте ще: Уламки пробили стіни наскрізь. Історія музею-заповідника Михайла Коцюбинського в Чернігові
поділитись у соцмережах
Рекомендуємо прочитати
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/07/sajt-17.jpg)
Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?
У 2024 році ВПО зможуть отримати субсидію на оренду житла. Це нова допомога від держави, яка розраховуватиметься індивідуально для кожної сім’ї, враховуючи рівень доходу та вартість оренди в конкретному регіоні....
читати історію![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/07/1-1.png)
Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!
Дитячі спогади мають бути приємними та теплими — не про біль, не про війну, не про поранену маму. На жаль, життя українських дітей змінилося після вторгнення рф. Їхнім сім’ям довелося...
читати історію![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-23.jpg)
Приватний будинок
Дім розбитий, а десь у дворі залишився лист паперу з написом “ми повернемося”. Історія подружжя Руденків
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-16.jpg)
Приватний будинок
Новий дім для шістьох дітей, 12 собак та котів. Історія родини Павлових, які евакуювалися, щоб не потрапити в окупацію
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-17.jpg)
Приватний будинок
“Наше село було в окупації майже 8 місяців. Після звільнення ми прожили спокійно лише три дні”. Історія Михайла Гречаного
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-6.jpg)
Об'єкт культури
Олексій Скоркін залишив банківську сферу й відкрив музей борщу та сала. Окупанти знищили унікальну хатинку на Сумщині
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-14.jpg)
Багатоквартирний будинок
“Квартира згоріла 2 роки тому через російські обстріли. Живемо без комунікацій та не знаємо, що буде з нашим будинком”. Історія Світлани Орєхової
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/1-7.jpg)
Що треба фіксувати першочергово — зруйновану інфраструктуру чи житло? Читайте в кейс-стаді “Святогірськ 2:0”
Рекомендуємо прочитати
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/07/sajt-17.jpg)
Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/07/1-1.png)
Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-23.jpg)
Приватний будинок
Дім розбитий, а десь у дворі залишився лист паперу з написом “ми повернемося”. Історія подружжя Руденків
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-16.jpg)
Приватний будинок
Новий дім для шістьох дітей, 12 собак та котів. Історія родини Павлових, які евакуювалися, щоб не потрапити в окупацію
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-17.jpg)
Приватний будинок
“Наше село було в окупації майже 8 місяців. Після звільнення ми прожили спокійно лише три дні”. Історія Михайла Гречаного
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-6.jpg)
Об'єкт культури
Олексій Скоркін залишив банківську сферу й відкрив музей борщу та сала. Окупанти знищили унікальну хатинку на Сумщині
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/sajt-14.jpg)
Багатоквартирний будинок
“Квартира згоріла 2 роки тому через російські обстріли. Живемо без комунікацій та не знаємо, що буде з нашим будинком”. Історія Світлани Орєхової
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img/https://sviydim.media/wp-content/uploads/2024/06/1-7.jpg)