Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Авдіївка

Історії, які ви нам розповіли
Заклад освіти

Знищена будівля та унікальний музей “Українська минувшина”. Історія Авдіївської школи №1

зруйновано: травень 2022 / Донецька область , Покровський район , Авдіївка / Виноградна , 1

Авдіївську школу №1 російські окупанти обстріляли фосфорними боєприпасами. Поряд з будівлею прилітало декілька разів, а останній ворожий удар знищив її вщент.  

Місце сили багатьох поколінь учнів і вчителів вигоріло всередині. На закопченому від вогню фасаді вцілів мурал “Пісні солов’я”.

Вцілів мурал і прийнялась одна сакура

Його створили в рамках соціально-художнього проєкту “SOLOwayART”, який включав ремонт фасаду та нанесення малюнка. Мурал складається з двох частин — на одній зображена пташка, на іншій — бджола. Біля них — сакура або квітуча вишня. Ці символічні зображення нагадують про дитячий сміх і щасливі миті у стінах закладу. А якщо відвести від них погляд, то постає жахлива картина руйнувань.

Восени, перед великою війною, біля школи висадили дерева. Прийнялися яблуні та одна сакура, які “вижили” після обстрілів

“Після повномасштабного вторгнення у школі працював пункт видачі гуманітарної допомоги й питної води мешканцям мікрорайону. Кілька разів прилітало поруч з будівлею, а у травні 2022 року вона згоріла після обстрілів”, — розповіла журналісту “Свій дім” вчителька Ольга Хорошилова, яка закінчила цей заклад, а з 2003 року працювала тут вчителькою української мови.

До великої війни у школі навчалися понад 200 дітей. Ремонти робили за допомогою “Метінвесту”. Юнісеф допомагав з матеріальним забезпеченням.

Обстріли знищили унікальний музей

Гордістю та родзинкою закладу був музей “Українська минувшина”, який створили у 2016. Зібрана експозиція відображала особливості побуту та народної творчості українців. Там були меблі, рушники, зразки одягу, посуд, знаряддя тощо.

“У 2015 році в класах було мало учнів. Щоб відволікатися від обстрілів і якось зайняти дітей, ми почали робити з пластикових пляшок героїв українських казок. Спочатку створили хату, потім макет печі. А згодом діти почали збирати все, що стосується українського минулого”, — розповідала вчителька історії Людмила Кльова телеканалу “Симон”. 

Деякі експонати привозили з інших куточків України. І кожен з них використовувався на уроках та виховних заходах. 

Історія школи починається з далекого 1939 року

Саме тоді вона прийняла перших учнів. Ті часи випускник школи 1941 року, письменник, член Всеукраїнської спілки краєзнавців М. Богомаз згадував так:

“Після воєнного лихоліття 1914-1920 років, голодного 1922 року та масової демобілізації чоловіків у 1923-1925 роках у Авдіївці народилося багато дітей. Шкіл було мало, а дітей багато, особливо молодших школярів. Заняття проводилися в різних приміщеннях: приватних будинках, кімнатах радіовузла, молочної кухні, служби дезінфекції та інших. У 1935 році було вирішено побудувати в місті екскаваторні майстерні (саме це і зіграло важливу роль в історії будівництва школи). Але й цього було недостатньо. Тоді директори шкіл та голова селищної ради, А.Тищенко, запропонували навчання за змінним графіком роботи: кожен клас мав свій вихідний день, а клас, який не мав свого постійного приміщення, навчався у вільному… Так було аж до 1939 року”.

Після відкриття школи заняття проходили у три зміни. Планували добудувати ліве крило закладу, але почалася Друга світова війна. Усі випускники 1941 року пішли на фронт.  

Будівля вістояла і відновила роботу у 1943 році

Під час німецької окупації в школі розмістилися ворожий шпиталь та комендатура. Вчителі, які залишилися в місті, проводили уроки з молодшими учнями або у себе вдома, або в приміщенні дитячої консультації. Учні старших класів навчалися в приміщенні сучасного ПТУ N43. 

Після визволення міста у вересні 1943 року школа відновила роботу і продовжила традиції, які зародилися у перші роки існування. Тут висаджували квіти й дерева, вирощувалися сільськогосподарські рослини і навіть розводили кролів. Учні разом з керівником дослідницького гуртка селекціонували нові сорти овочів та культур. Тут працювали різноманітні гуртки й спортивні секції. 

Фото: Ольга Хорошилова; Сергій Легенький, Фейсбук-сторінка школи

Читайте ще: “У капкані троянд” та інші мурали, знищені в Авдіївці

Юлія Ступка / 19.09.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?

У 2024 році ВПО зможуть отримати субсидію на оренду житла. Це нова допомога від держави, яка розраховуватиметься індивідуально для кожної сім’ї, враховуючи рівень доходу та вартість оренди в конкретному регіоні....

читати історію

Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!

Дитячі спогади мають бути приємними та теплими — не про біль, не про війну, не про поранену маму. На жаль, життя українських дітей змінилося після вторгнення рф. Їхнім сім’ям довелося...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?

Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!

Приватний будинок

Дім розбитий, а десь у дворі залишився лист паперу з написом “ми повернемося”. Історія подружжя Руденків

Приватний будинок

Новий дім для шістьох дітей, 12 собак та котів. Історія родини Павлових, які евакуювалися, щоб не потрапити в окупацію

Приватний будинок

“Наше село було в окупації майже 8 місяців. Після звільнення ми прожили спокійно лише три дні”. Історія Михайла Гречаного

Об'єкт культури

Олексій Скоркін залишив банківську сферу й відкрив музей борщу та сала. Окупанти знищили унікальну хатинку на Сумщині

Багатоквартирний будинок

“Квартира згоріла 2 роки тому через російські обстріли. Живемо без комунікацій та не знаємо, що буде з нашим будинком”. Історія Світлани Орєхової

Що треба фіксувати першочергово — зруйновану інфраструктуру чи житло? Читайте в кейс-стаді “Святогірськ 2:0”