Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Авдіївка

Історії, які ви нам розповіли
Багатоквартирний будинок

“У капкані троянд” та інші мурали, знищені в Авдіївці

зруйновано: січень 2023 / Донецька область , Покровський район , Авдіївка / Молодіжна , 13

В Авдіївці на Донеччині окупанти влучили в будинок по вулиці Молодіжній, 13, на якому зображено мурал “У капкані троянд”. Це крайній стінопис у місті в рамках проєкту “Алея муралів”. 

Після ворожого обстрілу у січні 2023 року загорілись кілька квартир, пошкоджена стіна з малюнком, присвяченим шахтарям. Художник Роман Мінін зобразив видобувачів вугілля не такими, як їх звикли бачити, а в оточенні квітів. 

“Поїздку в Авдіївку згадую з теплом. А малюнок зробимо новий”, – Роман Мінін

Цей стінопис створювали у два етапи. Спочатку молоді авдіївські художники розфарбували ескіз балончиками з фарбою, а потім за роботу брався митець Роман Мінін, який доводив його до ідеалу.

“Створив я його доволі швидко за допомогою організаторів. Це така колективна творчість. Дуже приємно, що мій мурал зображено на вулиці, де є роботи інших талановитих митців. Про цю поїздку в Авдіївку завжди згадую з теплом. А малюнок зробимо новий”, – розповів проєкту “Свій дім” його автор.

Для прифронтової Авдіївки, яка знаходиться неподалік від окупованого Донецька, війна йде вже десятий рік. Попри періодичні обстріли, місто розвивалося. 

Алею муралів почали створювати перед великою війною

Напередодні повномасштабного вторгнення почали реалізовували проєкт “Алея муралів”. Протягом трьох місяців українські художники створювали серію унікальних малюнків на стінах будинків, які стали справжньою окрасою центрального району. 

Кожен мурал у місті, а їх близько п’ятнадцяти, був на лінії вогню.

“У капкані троянд” – не єдиний твір вуличного мистецтва, який пошкодили російські загарбники. Частину стінописів зруйнували ще влітку 2022 року. Наприклад, авдіївський оберіг “Мати – всесвіт”.

“Частину цих стінописів зруйнували російські вбивці, мародери та нелюди. Після перемоги, відбудуємо та розмалюємо ще краще”, – прокоментував обстріли Олександр Брітцев, автор муралів “Мати-всесвіт”, “Козак Мамай” та інших.

Портрет вчительки був найвідомішим символом бойових дій на сході країни

Загалом історія муралів в Авдіївці почалася з портрета вчительки української мови та літератури Марини Марченко. У 2016 році на розбитій багатоповерхівці його намалював австралійський художник Гвідо ван Хелтен. Свого часу ця робота очолювала рейтинг найвідоміших символів бойових дій на сході країни. Після повномасштабного вторгнення жінці, зображеній на муралі, довелося покинути рідне місто. 

“Ми почали створювати мурали у 2019 році, – розповіла проєкту “Свій дім” Євгенія Васильєва, голова ГО “Сила ідей”. На той час у місті вже були стінописи. Так, центральну вулицю прикрасили мурали “Ріка життя”, “Козак Мамай” і “Мати-всесвіт” художника Олександра Брітцева. Згодом з’явилася “Слобожанка” митця з Івано-Франківська Юрія Пітчука. Місцевий художник Олексій Бака, який виїхав з міста у 2014 році, намалював 136-й автобус, який колись їздив з Авдіївки до Донецька”.

Останню роботу в рамках проєкту “Алея муралів” створив художник Роман Мінін, який народився у Мирнограді на Донеччині. 

“Це той самий малюнок “В капкані троянд”, пошкоджений внаслідок одного з останніх обстрілів. Першим у 2022 році був зруйнований мурал “Мати-всесвіт”, – додала Євгенія.

Юлія Ступка / 24.07.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Повноцінне житло з паркінгом повністю адаптоване для людей, які отримали поранення внаслідок російської агресії. Саме таким має бути  багатофункціональний комплекс, що будується на вулиці Миколайчука у Львові. Це тимчасове житло...

читати історію

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Весь час боїв за Суми Тетяна Жарик з родиною залишалася в місті. Навесні 2022 року її будинок не постраждав внаслідок вуличних боїв та постійних обстрілів. Минуло 2 роки й вночі...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Підприємство

«Три контейнери пряжі та борги – ось з чого ми стартували на новому місці». Як Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини відновлює виробництво у Львові

Багатоквартирний будинок

“Після Горлівки змінили 4 квартири. Одна — в окупації, інша — пошкоджена”. Історія Людмили Соломатіної

Після підриву Каховської ГЕС минув майже рік. Але 14 родин з Василівки на Миколаївщині досі не отримали кошти на відбудову

Як запорізькі краєзнавці вивозять музейні та сімейні реліквії. Історія екстреної допомоги з порятунку культурної спадщини

Показати те, що знищила росія. У Львові триває виставка “Тут був мій дім”

Багатоквартирний будинок

“Дивлюсь з п’ятого поверху, а там все горить. Сусідніх під’їздів просто немає”. Історія Олесі Прокопенко