Пам’ятки архітектури національного значення — на якій стадії відновлення визначних будівель в різних містах України?
Об'єкт культури
Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року через обстріли, бомбардування та інші воєнні дії були пошкоджені або зруйновані численні пам’ятки архітектури. За даними Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, станом на кінець грудня 2024 року зафіксовано пошкодження 1255 об’єктів культурної спадщини. З них 125 — національного значення, 1055 — місцевого, а 75 належать до щойно виявлених. Це храми, музеї та історичні будівлі в різних містах країни.
Майже вся територія Луганської, а також значні частини Запорізької, Донецької та Херсонської областей досі залишаються тимчасово окупованими. Тому підрахувати точну кількість пошкоджених пам’яток культурної спадщини наразі неможливо. В лідерах невтішної статистики — Харківщина, Херсонщина, Донеччина та Одещина.
Окупанти продовжують руйнувати українську спадщину й в 2025 році — у перший день нового року росіяни поцілили в будівлю Національної спілки письменників України, яку наприкінці 19 століття збудував відомий столичний архітектор Володимир Ніколаєв.
Серед найбільш значущих пошкоджених будівель — Спасо-Преображенський кафедральний собор в Одесі, будинок на Соборному проспекті в Запоріжжі — частина забудови ансамблю головної вулиці міста та Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені Софії та Олександра Русових.
Що відбувається з цими об’єктами сьогодні? Їх відновили, відбудовують чи процес ще не розпочався? Журналісти платформи “Свій Дім” проаналізували ситуацію за допомогою порталів Dream та BRP, що збирають і аналізують дані про процес відбудови різних об’єктів по всій країні.
Житловий будинок у Запоріжжі
Руйнування. У жовтні 2022 року окупанти завдали удару по Запоріжжю. Внаслідок влучання була зруйнована пам’ятка архітектури — одна з будівель, що є частиною архітектурного ансамблю Соборного проспекту, головної вулиці міста.
Збудували її в середині минулого століття у післявоєнні роки у стилі сталінського ампіру.
Відбудова. Роботи почалися влітку 2023 року, наразі будівлю повністю відбудували, і люди вже отримали ключі від нових квартир.
За даними порталу DREAM, загальний орієнтовний бюджет проєкту становив 340 млн грн, загальний обсяг підтверджених джерел фінансування — 247,1 млн грн. З цієї суми 237,4 млн грн надійшли з державного бюджету, а 9,7 млн грн — з місцевого. Головним розпорядником коштів є Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, а за виконання робіт на місці відповідає комунальне підприємство “Управління капітального будівництва”.
BRP має власну систему оцінювання перспектив відновлення, яка враховує всі можливі фактори, які можуть вплинути на процес. Для цього об’єкта платформа нарахувала 88 балів, що відповідає середньому ризику реалізації. Основні чинники – близькість до ГЕС, АЕС та тривалість відновлення.
Ще одна проблема — корупційна складова. Моніторінг, проведений ГО “Народний Захист” виявив, що:
1.Проєктувальник є фігурантом антикорупційних розслідувань;
2.Встановлено ознаки завищення закупівельних цін;
3.Будівельні роботи розпочаті без отримання дозволу на початок будівельних робіт.
Загалом будівельники повністю відбудували всю зруйновану частину — це п’ятий, шостий та сьомий під’їзди. Також провели капітальний ремонт даху, замінили покрівлю на сучасну металочерепицю, облаштували неподалік нове бомбосховище та оновили комунікації.
Спасо-Преображенський кафедральний собор в Одесі
Руйнування. 23 липня 2023 року російські окупанти обстріляли портову Одесу, завдавши значних пошкоджень історичному центру міста. Внаслідок ракетного удару руйнувань зазнав і Спасо-Преображенський кафедральний собор у стилі класицизм на Соборній площі, 3. Його на початку 2023-го включили до списку світової спадщини від України разом з історичним центром міста. Була пошкоджена стеля, зруйнована вівтарна частина та пробито два поверхи нижче.
Святиня на Соборній площі — це найбільший православний храм у місті, який збудували ще 228 років тому. Це не перше руйнування собору, в 1936 році його підірвали більшовики. Відбудували споруду вже при Незалежній Україні — у 2005 році.
Відбудова. Після обстрілу оголосили збір коштів на відновлення собору. Цей процес отримав широку підтримку з боку місцевих жителів, бізнесу та міжнародної громади, проте не обійшовся й без скандалів. Зокрема храм адмініструють прихожани московського патріархату, представники якого не сказали, хто ж завдав удару по собору, а лише відзначилися загальними фразами про “боротьбу добра зі злом”. Питання виникли й до самого збору коштів — засновником благодійних фондів “Покров та милосердя” та “Добро об’єднує серця” є Дмитро Саввін, який потрапив у скандал ще в 2015 році, коли на день народження священники подарували йому торт з картинкою “днр”, гербом російської федерації та написом “донецька русь”. Ці, та низка інших скандалів, про які писали ЗМІ, призвели до відсутності довіри з боку громадськості.
До процесу відбудови, крім держави та небайдужих громадян, долучилися й міжнародні партнери — зокрема Італія. Країна вже підписала з ЮНЕСКО угоду щодо виділення 500 тис. євро на ремонт будівлі.
Спочатку пошкоджені конструкції законсервували, аби запобігти подальшому руйнуванню. Згодом почалися роботи з відновлення зруйнованих частин собору, зокрема даху та фасадних елементів. Головне завдання для реставраторів — повернути храм до його первісного вигляду, зберігаючи архітектурну цінність.
Обласна універсальна наукова бібліотека імені Софії та Олександра Русових у Чернігові
Руйнування. У ніч на 30 березня 2022 року росіяни пошкодили Чернігівську обласну універсальну наукову бібліотеку імені Софії та Олександра Русових на проспекті Миру, 41. Внаслідок обстрілу частково зруйнувався дах, пошкоджено несучі конструкції будівлі. На зовнішніх та внутрішніх стінах фасаду з’явилися тріщини, вибито вікна. Пошкоджені система опалення та електропостачання. Загальні матеріальні збитки склали близько 1 млн грн.
Цю будівлю було зведено на початку 20 століття архітектором Олександром фон Гогеном як приміщення для дворянського земельного банку в стилі північний модерн.
Відбудова. У грудні 2022 року були завершені роботи з обстеження технічного стану будівлі. На даний час вже відновили пошкоджену покрівлю, замінили вікна та облаштували укоси.
На порталах BRP та DREAM вказують, що це робочий проєкт, який наразі у процесі підготовки. Серед ризиків зазначені тривалість відновлення та джерела фінансування, проте загалом ризики реалізації низькі — 84 бали. Даних щодо залучених коштів поки немає. Експертна документація передбачає 48 мільйонів гривень на повноцінне відновлення закладу. За проєктом на сайті DREAM відновлення відбуватиметься почергово.
Перша черга:
- Відновлення пошкоджених несучих огороджувальних зовнішніх та внутрішніх конструкції будівлі;
- Реставрація фасадів;
- Заміна системи опалення;
- Заміна системи водопостачання та каналізації;
- Обладнання санвузла для МГН;
- Вогнезахисна обробка дерев яних конструкцій даху;
Друга черга:
- Заміна системи електрозабезпечення;
- Внутрішні оздоблювальні роботи;
- Облаштування архівних приміщень новим обладнанням (стелажі);
- Улаштування підйомника для маломобільних груп населення, в тому числі на кріслах колісних.
Платформи BRP та DREAM допомагають відслідковувати процес відбудови по всій країні. Зокрема на сайтах можна знайти різну інформацію — від ризиків відновлення до моніторингу. А головна їхня мета — створити незалежну від держави систему перевірки та аналізу витрат і коштів, витрачених на відбудову та залучити громадськість для ефективного нагляду. Приєднатися може кожен — залишивши скаргу або коментар у відповідному розділі.
Матеріал створено у рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Читайте ще: Відновили 6 із 18 багатоповерхівок: як UNITED24 допомагає відбудовувати Київщину
Відбудова за державні кошти: що ставлять у пріоритет у 2025 році
поділитись у соцмережах
Рекомендуємо прочитати
Заклад освіти
Від великих проєктів до дрібних ремонтів: як відновлюють школи на Київщині
За даними Міністерства освіти і науки України, станом на листопад 2024 року відновлено чверть шкіл, які постраждали від початку повномасштабного вторгнення рф. У Київській області на початок 2024 року відбудували...
читати історіюПідприємство
Відновили бізнес у пам’ять про загиблого сина: історія родини Ольшанських і їхнього найбільшого кизилового саду в Європі
Наталя Ольшанська з Запоріжжя — директорка та співвласниця сімейної компанії “Famberry”. Головна спеціалізація підприємства — вирощування та переробка органічного кизилу, який використовують для виготовлення різних продуктів — від варення до...
читати історіюСубсидія на оренду житла для ВПО у 2025 році: як отримати допомогу
Двічі втратила дім через окупацію Луганщини, але найстрашніше випробування чекало попереду. Історія Марини Бражнікової
Соціальне житло для переселенців: як отримати
єОселя: шанс на нову домівку для українців
Як змінити реквізити картки “єВідновлення”, коли банк відмовляє у проведенні платежу
Екологічний підхід: переселенка з Донецька створює меблі для укриттів з переробленого пластику
Рекомендуємо прочитати
Заклад освіти
Від великих проєктів до дрібних ремонтів: як відновлюють школи на Київщині
Підприємство