Відбудова

головна / Відбудова / Запоріжжя

Відбудова
Багатоквартирний будинок

“Хрущовка” у Запоріжжі, зруйнована війною: чи варто було відбудовувати?

Запорізька область , Запорізький район , Запоріжжя / Незалежної України , 67

У Запоріжжі завершують відбудову п’ятиповерхового будинку на вулиці Незалежної України, 67, який в березні 2023 року зруйнувала російська ракета. Відновлювальні роботи почалися в листопаді 2023 року та станом на квітень 2025 року будівля вже майже готова — з новими конструкціями, балконами, гідроізоляцією та утепленим фасадом. Проте чи можна вважати цей процес успішним? Чи варто було витрачати 133.1 млн гривень бюджетних коштів та час на таке відновлення, а головне — чи задоволені самі мешканці результатом? Відповіді на ці питання шукали журналісти платформи “Свій Дім”.

Одна з тисяч типових “хрущовок

П’ятиповерхівку на вулиці Незалежної України, 67 збудували у 1960 році. Це типова житлова будівля тих часів на 4 під’їзди, розрахована на 80 квартир, по 20 на кожний, та приблизно на 200 мешканців. У народі такі будинки називають “хрущовками” на честь правління Микити Хрущова, адже більшість із них були зведені саме в той період. Це здебільшого 4–5-поверхові будинки, без ліфта, з маленькими квартирами на одну-три кімнати, низькими стелями, тонкими стінами та маленькою кухнею площею 4–6 квадратних метрів. Держава розглядала їхню появу як дешевий спосіб вирішити житлову кризу, що виникла після Другої світової війни. Вони стали символом “масового житла” за принципом — “мінімум комфорту, але власний кут”.

Обстріл стався вночі

Перші серйозні обстріли Запоріжжя почалися через пів року після початку повномасштабного вторгнення. Восени 2022 року армія рф почала використовувати зенітно-ракетний комплекс “С-300”. За даними прокуратури, саме цією зброєю був зруйнований дім по вулиці Незалежної України, 67. Внаслідок удару, який стався 2 березня 2023 року, будівля зазнала значних руйнувань, зокрема повністю були зруйновані кілька поверхів у декількох під’їздах. Було знищено 34 з 80 квартир, а близько 80 родин залишилися без житла. В день удару загинули 13 людей, серед яких 8-місячна дитина.

Будинок після влучання ракети 2 березня 2023 року

Фото: ДСНС

Рішення про відбудову ухвалили в листопаді 2023 року. Служба відновлення та розвитку інфраструктури Запорізької області, яка відповідає за відновлення будинку на журналістський запит додала, що загалом у багатоповерхівці відремонтують всі 80 квартир, що покращить умови проживання для близько 153 осіб. Долю квартир, чиї власники загинули внаслідок влучання російської ракети, будуть вирішувати органи місцевого самоврядування. Фінансування робіт здійснюється з Фонду ліквідації наслідків збройної aгpeciï рф за рахунок коштів Державного бюджету. Повне відновлення будинку обійдеться у 133,1 млн грн.

Як DREAM і BRP оцінюють хід робіт і ризики

DREAM та Big Recovery Portal — це платформи, що збирають і систематизують дані про реконструкцію пошкодженої інфраструктури. Журналіст “Свого дому” проаналізував інформацію на обох ресурсах щодо будинку на вулиці Незалежної України, 67.

Згідно з даними онлайн-ресурсів, відновлення об’єкта було поділено на три основні черги, які загалом відповідають фактичному ходу робіт:

  • Відновлення зовнішніх та внутрішніх несучих стін, монтаж плит перекриття, влаштування покрівлі з утепленням, відновлення систем опалення, вентиляції та водостоку, заміна систем водопостачання та водовідведення.​
  • Оздоблення у під’їздах №3 і №4, згодом — у квартирах під’їздів №1, 2 і 4. Оновлення сходових клітин в усіх чотирьох під’їздах.
  • Утеплення фасадів і покрівлі будівлі. ​

І DREAM, і BRP відзначають низький рівень ризику реалізації проєкту. 

Найбільший ризик бачать у тому, що проєкти відновлення знаходяться у відносній близькості до ГЕС та АЕС, а також що немає чіткої дати завершення будівництва.

Бюджет проєкту варіюється залежно від джерела. DREAM вказує 147 мільйонів гривень, Служба відновлення — 133 млн, а в окремому експертному звіті фігурує ще інша цифра — 151 млн.

Відновлення під’їздів у будинку

Фото: Cлужба відновлення та розвитку інфраструктури Запорізької області

Відновлення триває: будівля готова на 78%

За відновлення багатоповерхівки на вулиці Незалежної України, 67 відповідає Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Запорізькій області. У відповідь на запит журналістам платформи “Свій Дім” повідомили: станом на початок квітня 2025 року готовність об’єкта складає 78%.

Основні будiвельнi роботи з відновлення зруйнованої частини вже завершені

  • повністю відбудовано третій під’їзд і частково — другий та четвертий
  • завершено демонтажні роботи у квартирах 1-го, 2-го та 4-го пiд’їздів
  • відновлено стіни та перекриття зруйнованої частини з 1-го по 5-й поверхи
  • змонтовано сходовi маршi та площадки, влаштовано міжкімнатні перегородки,
  • виконано улаштування стяжок підлог та штукатурення cтін 
  • у всіх 80-ти квартирах зроблено влаштування конструкцій балконів та їхне скління. 
  • по всім 4-м під’їздам в квартирах та на сходових клітинах встановлено вікна та проведено роботи з влаштування утепленої покрівлі. 
  • роботи з утеплення фасадів вже виконано на 90 відсотків.

Наразі тривають оздоблювальні роботи в квартирах, роботи з утеплення цоколю будинку та влаштування зовнішніх та внутрішніх мереж опалення та каналізації.

Візуалізація будинку після відбудови

Фото: Cлужба відновлення та розвитку інфраструктури Запорізької області

Не все так просто з підрядником

Підрядником для відновлення багатоповерхівки на Незалежної України, 67 стала ТОВ “Будівельна компанія “КОНСУЛ”. Компанія виграла тендер, проведений через електронну систему Prozorro, і уклала договір на виконання робіт зі Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Запорізькій області.  

Згідно з даними YouControl, компанія-переможець заснована в 2007 році в Дніпрі та має лише 46 тисяч гривень статутного капіталу. Проте фірма “КОНСУЛ”  пропонує доволі широкий профіль робіт. Зокрема, будівництво житлових і нежитлових будівель, будівельно-монтажні роботи тощо.

Ремонтні роботи всередині будівлі

Фото: Cлужба відновлення та розвитку інфраструктури Запорізької області

За даними YouControl власником та головним бухгалтером зазначено Калмикова Едуарда Сергійовича, а кінцевим бенефіціаром — Глушкова Олега Юрійовича. Щодо першого з них, то існує низка адміністративних проваджень, пов’язаних з порушенням порядку ведення податкового обліку. Проте більшість з них були закриті через малозначність або на підставі закінчення строку притягнення до адміністративної відповідальності.

А от Олег Глушков був членом нині заборонених партій “Опозиційний Блок” та “Партії Регіонів”. 

Сама фірма “КОНСУЛ” та Олег Глушков були фігурантами журналістського розслідування. Зокрема, підрядника згадували у контексті відбудови Запорізький центр розслідувань та видання “Наші Гроші”.

Найбільш резонансна стаття вийшла в 2023 році у Запорізького центру розслідування. Журналісти вказували, що Служба відновлення та розвитку інфраструктури Запоріжжя оголосила тендери відразу на п’ять будинків коштом держбюджету — на них мали сумарно виділити 676 мільйонів гривень. Переможець знайшовся одразу, який по факту був єдиним учасником і основним претендентом — це “БК “Консул”. Лише в одному тендері на відновлення будинку по вул. Незалежної України, 67 у фірми була конкуренція з “ЕДС-Інжиніринг”.

У ситуацію довелося втрутитись Державному агентству відновлення, яке рекомендувало зупинити тендер та здійснити додатковий аналіз щодо цін на будівельні матеріали задля максимальної економії бюджетних коштів. Через це відновлення почалося пізніше зазначеного терміну.

У будівлі вже вставили нові вікна

Фото: Cлужба відновлення та розвитку інфраструктури Запорізької області

Технічний нагляд за відбудовою будинку на вулиці Незалежної України, 67 здійснює київська компанія ТОВ “ІНЖИНІРИНГОВА КОМПАНІЯ «АКАДЕМ БУД”. Щодо цієї фірми критичних матеріалів у ЗМІ та на YouControl немає.

Питання є й до Служби відновлення та розвитку інфраструктури Запорізької області. Установа отримала підозру в неякісній відбудові шести багатоповерхівок міста. У справі, зареєстрованій в Єдиному реєстру судових рішень, йдеться про те, що під час відбудови багатоповерхівок були зафіксовано наступне:

  • порушення державних будівельних норм;
  • виконані роботи не відповідають затвердженій проєктно-кошторисній документації;
  • використання неякісних будівельних матеріалів;
  • завищення обсягів виконаних робіт.

Слідчі проводять будівельно-технічну експертизу, аби перевірити стан виконаних робіт на об’єктах. У підрядників, залучених до відбудови, вимагали акти виконаних робіт та документи, що підтверджують їхню оплату. Однак компанії проігнорували запити слідства. Правоохоронці звернулися до суду, який ухвалив рішення витребувати у Служби відновлення всю необхідну документацію.

Труднощі при відбудові

У відповіді на запит журналістів “Свій Дім” посадовці зазначили, що

проєкт відбудови будинку на вулиці Незалежної України, 67 “дійсно складний”. 

“Служба відновлення, генпідрядник та інші учасники будівництва, як то – технічний та авторський нагляд, у тісній співпраці тримаємо на постійному контролі як сам процес будівництва, так i всі питання, які виникають, i оперативно ïx вирішуємо в робочому порядку. Також нам з цим допомагають органи обласної та місцевої влади, комунальні підприємства м. Запоріжжя”, — йдеться у повідомленні Служби відновлення. Проте конкретні складнощі при відбудові перелічені не були.

Відновлювальні роботи у будинку

Фото: Cлужба відновлення та розвитку інфраструктури Запорізької області

Чи варто було відбудовувати? 

У журналістському запиті Служба відновлення та розвитку інфраструктури Запорізької області зазначали, що рішення про відбудову будинку по вул. Незалежної України, 67 у Запоріжжі прийняли після обстеження, яке зробили на замовлення Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради. Його провели спеціалізовані організації та надали відповідні висновки та рекомендацій щодо відновлення. Згідно з ними, будівля не зазнала критичних пошкоджень, тому підлягає відновленню шляхом капітального ремонту.

Цю думку підтверджує і запорізький архітектор Дмитро Романов.

Дмитро Романов, архітектор

Фото: власний архів Дмитра Романова

“Будь-яка зруйнована будівля, особливо частково, — має бути відновлена. Це підсилює моральний дух населення. Тут було пошкоджено три поверхи — це не критично, не під фундамент. А це — центр міста, ця будівля є частиною ансамблю району та формує його атмосферу. З точки зору містобудування — є структура забудови, яка склалася. Це потрібно зберегти: житлові квартали — це побутова історія міста”.

Проте, за словами Дмитра Романова, в ідеальному світі архітектури цей будинок, як і інші хрущовки, слід було б знести:

“По-перше, строк їхньої експлуатації — 50 років, вже минув. По-друге — це дуже незручне та некомфортне житло з низькою якістю. Але ми живемо в реальному світі, де дуже багато факторів — від небажання мешканців непошкоджених квартир залишати свої оселі й до технічних можливостей”.

У Службі відновлення та розвитку інфраструктури Запорізької області зазначили, що нове будівництво аналогiчного житлового будинку в умовах війни не є економічно доцільним.

Натомість з такою думкою не згоден Олексій Командиров, судовий експерт в галузі будівельно-технічної експертизи.

Олексій Командиров

Фото: власний архів Олексія Командирова

“Зважаючи на ті пошкодження, які отримав житловий будинок № 67 по вул. Незалежної України в м. Запоріжжі, увагу привертають декілька суперечливих аспектів. По-перше, відновлення крупноблочного будинку за допомогою цегли. Вірю, що колеги-проєктувальники взяли до уваги показники теплопровідності, міцності та стійкості при сумісному використанні крупних блоків та цегляної кладки. Проте трудомісткість і, власне, час, потрібний на відновлення таким способом у порівнянні з новим будівництвом, наприклад, монолітно-каркасним способом, все ж не на користь цегли, — каже Олексій. — По-друге, зауваживши, що відновлюваний будинок розташований в зоні підвищених ризиків повторного потрапляння боєприпасів, монолітно-каркасна структура виграє в протидії прямим влучанням боєприпасів, тобто надійність вибраного шляху відновлення викликає сумніви. По-третє, певне здивування викликають витрати, які були здійснені на відновлення пошкодженого будинку. Виходячи з основних техніко-економічних показників Робочого проєкту, загальна площа квартир будинку становить приблизно 3226 кв. м з урахуванням місць загального користування (зазначена інформація відсутня в Робочому проекті), зробимо округлення до 3500 кв. м. При витратах на відновлення приблизно 133 млн грн, маємо вартість відновлення одного квадратного метра житла 38 000 грн. Разом з тим, Міністерство розвитку громад та територій України періодично оприлюднює показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами — це середньозважені розрахункові дані, які використовуються для оцінки орієнтовної вартості будівництва одного квадратного метра житла у певному регіоні України. Треба зауважити, що вони враховують: середні ціни на будівельні матеріали, вартість робіт і послуг, пов’язаних із будівництвом, регіональні особливості ринку праці, транспортно-логістичні витрати. Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 18 лютого 2025 року № 270 для Запорізької області показник опосередкованої вартості спорудження житла станом на 01.01.2025 р. становить 23 090 грн з ПДВ”.

За словами експерта, в даному випадку вартість відновлення старого житла значно перевищує вартість будівництва нового. 

“Беззаперечно, треба врахувати проведення оздоблення нового житла, щоб довести його до стану “зайти та жити”. За усередненими даними, вартість середнього ремонту квартири становить 100-150 доларів США за квадратний метр. Тобто, навіть з урахуванням додаткового ремонту, вартість будівництва нового житла “під ключ” не перевищуватиме 29 000 грн. Хочу зазначити, що в будівництві використовують поняття “економічної доцільності”, коли будівництво нового об’єкту доцільніше, ніж ремонт старого — зазвичай цей показник становить 0,8. У нашому випадку цей показник (відношення вартості ремонту до вартості нового будівництва) становить понад 1,3, тобто, відновлення, як мінімум, економічно недоцільно. Окрім економічного показника, ми розуміємо, що є показники морального зносу старого будинку. Звичайно, навіть при однакових показниках вартості, перевагу треба віддавати новим конструктивним, об’ємно-планувальним, інженерним рішенням, які відповідають вимогам сучасного комфортного житла”, — говорить Олексій Командиров.

Чи врахували інклюзивність?

У відповіді на журналістський запит Служба відновлення та розвитку інфраструктури Запорізької області зазначила, що при відбудові будинку враховані принципи інклюзивності та забезпечені умови для безперешкодного пересування маломобільних груп населення.

Зокрема поздовжні уклони не перевищують висоту 5 відсотків, що забезпечує стік води, проте не перешкоджає пересуванню. За повідомленням служби відновлення та розвитку інфраструктури Запорізької області, прийняті при відновлення рішення відповідають вимогам ДБН В.2.2-40:2018 “Iнклюзивнiсть будiвель i споруд. Основні споруди”.

Процес відновлення будинку на вулиці Незалежної України, 67

Фото: Cлужба відновлення та розвитку інфраструктури Запорізької області

Також проєктом передбачено облаштування пандусів у під’їздах № 3 та № 4, оскільки перед входом існує перепад між рівнем вхідної групи та покриттям зовні. У під’їздах № 1 та № 2 перепади рівня поверхні відсутні, тому й потреба в пандусах не виникає.

За даними від служби відновлення проєкт капітального ремонту будівлі не має впливу на умови життєдіяльності маломобільних гpyп населения або погіршення вимог інклюзивності.

Думки мешканців

Проте, на відміну від чиновників, не всі вважають відновлення будинку доцільним. Зокрема, категорично проти цього висловлюється Ганна Купрієнко, яка дивом пережила ракетний удар. Після пережитого вона вирішила не тільки не повертатися до зруйнованого будинку, а й залишити Запоріжжя. Разом із родиною вона переїхала в інше місто:

Ганна Купрієнко

Фото: Особистий архів Ганни Купрієнко

“Навіщо його відновлювати? Не розумію. Там скільки людей загинуло. Це фактично жити на кістках. Не знаю, хто може на таке погодитися. Будівлю краще знести та облаштувати меморіал на пам’ять про вбитих росіянами людей”.

Аналогічну думку висловлює й місцева фотографка Анна Прус. Її квартира — чи не єдина вціліла в будинку, проте жити в ній вона не планує:

“Пів року мені знадобилося, щоб оговтатися від того удару. Нам з дитиною дуже допомогли заняття з психологом. Проте жити я тут не хочу. Був такий момент, що ми з чоловіком прийшли туди за речами, почалася повітряна тривога й в мене сталася панічна атака.Тобто залишатися в цій квартирі я боюся — одразу спогади про ту ніч”.

Натомість серед місцевих жителів є й ті, хто з нетерпінням чекає на повернення до своїх квартир. Серед них — Тетяна Осадча:

“В цьому будинку виросла не тільки я, а й моя дитина. Наше коріння саме тут, ми облаштували не тільки житло, а й подвір’я, де, наприклад, висаджували квіти. Тому особисто наша родина хоче повернутися до себе додому. Сподіваюся, що це станеться вже в цьому році”.

Матеріал створено у рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Читайте ще:

Просто відновити — не означає зробити доступним. Як ініціативи з Ірпеня та Тернополя змінюють міста

Унікальна плитка, кіно та “маленький Париж”. У Запоріжжі завершують відновлення будинку в центрі міста, в який влучила російська ракета

Як отримати компенсацію за зруйноване майно: читайте в онлайн-посібнику від команди “Свій дім”

Олександр Забродін / 21.04.2025

поділитись у соцмережах