“Від дому лишилась жменька силікатної цегли. А вже є фундамент і коробка”. Волонтери Чернігова відбудовують оселі сусідів
Чернігівська область , Чернігівський район , Чернігів / Шевченка
Житло
Дата додавання до бази:
21 вересень 2023
Адреса:
Чернігівська область ,
Чернігівський район , Чернігів ,
Шевченка
Вулиця Шевченка на околиці Чернігова. Після нападу рф тут майже немає вцілілих будинків. За 300 метрів Новоселицький район. Там ситуація ще гірше.
У невеликому дворі кипить робота. Це волонтери ріжуть дерево для майбутнього даху зруйнованої оселі. Тут і чоловіки, і жінки різних професій, і навіть 8-річна донька засновника ГО “БО Можемо” Андрія. Катя допомагає в’язати арматурні каркаси — опанувала цю справу швидше за дорослих.
Розходяться додому за п’ять хвилин до 12-ї ночі
Усі волонтери мають основну роботу, тому допомагають людям у вечірній час. Серед них: високовольтник, фотограф, айтішник, бухгалтерка-цеглярка (так її називають) та штукатур. Часто розходяться додому за 5 хвилин до 12-ї ночі. І то тільки через комендантську годину.
Пані Наташа — пенсіонерка. Живе у маленькому будиночку, який надала ООН. Жінка погано ходить, але доглядає город та готує смачні страви. Запах смаженої печінки розноситься по вулиці. Волонтери кажуть: “Нас не просто підгодовують, а годують на убой!”.
Цю зиму жінка проведе не у своєму дому, але знає, що обов’язково туди повернеться — завдяки небайдужим людям:
“Мій чоловік не добіг до погреба… Сарай розбило, потім дім. Нас солдати звідси вивезли… Тут блокпост був, бліндаж, танки. Вулицю перекопали, зробили окопи. Ми з дочкою у квітні 22-го року приїхали розбирати тут. А Андрій (засновник фонду ГО “БО Можемо”, — ред.) їздив на велосипеді – дивився, як у кого. Поміг сусідам з дахом. Якось вже цього року каже: можемо починати будувати. Бо у цьому вагончику холодно. Ми жили у добрих людей. Лиш на літо я рано приїжджала сюди, бо город. Своя земля…“.
Допомагає YouTube та технічна освіта
Будівельникам не заважає ні холод, ні темрява. Перші роботи з латання дахів були в мороз і під снігом. У кожного є свій налобний ліхтарик, тому атмосфера на даху досить романтична.
Організація добровольців ГО “Бо Можемо” та БФ “Дах Чернігів” налічують близько 200 людей. З них п’ятеро знаються на будівництві: вони вчать, планують та перевіряють роботу на різних етапах. А ще допомагає YouTube, технічна освіта, прямі руки та гарячі серця.
Для будівництва даху та коробки потрібно близько 10 000 доларів
Кошти надходять від українських та закордонних донаторів, тому проблем з матеріалами нема.
Привертати увагу до проблеми руйнувань допомагають світлини ще одного члена команди — фотографа Андрія, який започаткував благодійний фотопроєкт з кадрами людей, які втратили житло:
“Ці фото допомагають розповісти про нашу роботу за кордоном та збирати кошти. Інші українські фотографи теж брали участь, але моїх світлин більшість. Найбільше задоволення у процесі відбудови мені продовжують приносити фото: коли я порівнюю два. Одне “до”, інше “після”.
? Платформа “Свій дім” вдячна vechir.media за світлини та інформацію для підготовки статті.
? На платформі “Свій дім” можна поділитися власними спогадами про зруйновану оселю або заклад, в якому працювали. Для цього є зручна анкета https://bit.ly/sviydim
Читайте також: “Не просто відновити, а зробити краще, ніж було до війни”. Історія відбудови Гостомельської школи
поділитись у соцмережах
Рекомендуємо прочитати
Двічі втратила дім через окупацію Луганщини, але найстрашніше випробування чекало попереду. Історія Марини Бражнікової
Марина Бражнікова з Луганська за останні десять років пережила багато випробувань. У 2014 році росіяни окупували її рідне місто, вона втратила дім і прибутковий бізнес. Її родина вимушено евакуювалася до...
читати історіюСоціальне житло для переселенців: як отримати
Близько 5 млн українців вимушені жити у статусі “внутрішньо переміщених осіб”. Вони опинилися в інших регіонах країни та вмістили життя в декілька валіз. Здебільшого їм довелося розпочинати все з нуля:...
читати історіюєОселя: шанс на нову домівку для українців
Як змінити реквізити картки “єВідновлення”, коли банк відмовляє у проведенні платежу
Екологічний підхід: переселенка з Донецька створює меблі для укриттів з переробленого пластику
Приватний будинок
Живе на Тернопільщині та розповідає людям про схід і терикони. Історія двічі переселенки Оксани Муравльової
Багатоквартирний будинок
“Моя бабуся загинула внаслідок російського обстрілу. Діставати її тіло з-під завалів довелося самотужки”. Історія Валерії Донцової
Відновлення вікон після обстрілів: що робити, якщо вибух вибив скло
Рекомендуємо прочитати
Двічі втратила дім через окупацію Луганщини, але найстрашніше випробування чекало попереду. Історія Марини Бражнікової
Соціальне житло для переселенців: як отримати
єОселя: шанс на нову домівку для українців
Як змінити реквізити картки “єВідновлення”, коли банк відмовляє у проведенні платежу
Екологічний підхід: переселенка з Донецька створює меблі для укриттів з переробленого пластику
Приватний будинок
Живе на Тернопільщині та розповідає людям про схід і терикони. Історія двічі переселенки Оксани Муравльової
Багатоквартирний будинок