Допомога

головна / Допомога / сел. Соснове

Допомога

“Краще спробувати, ніж нічого не робити”. Як Альона Лановенко подавала заяву до Реєстру збитків для України

Донецька область , Лиманський район , сел. Соснове / Привокзальна , 10

Реєстр збитків для України (RD4U), запущений у квітні 2024 року в Гаазі, є міжнародним інструментом для фіксації шкоди, завданої російською агресією з 24 лютого 2022 року. Його створили для підтримки постраждалих від війни. Наразі Реєстр приймає заяви за двома категоріями: пошкодження або знищення житлової нерухомості та загибель близького родича.

Подання заяви фіксує факт пошкодження майна та створює підґрунтя для майбутніх репарацій. Заповнити форму та вказати інформацію про себе, майно та обставини його втрати можна через “Дію“.

Команда “Свій дім”, яка вже зібрала майже 500 свідчень про зруйноване житло, допомогла героям своїх публікацій подати заяву до Реєстру.

Серед них і Альона Лановенко з селища Соснове Лиманської громади Донеччини. Її будинок зруйнував російський снаряд під час окупації в 2022 році.

10 питань до Альони Лановенко після заповнення заяви

1. Чому ви погодились подати заяву до Реєстру збитків?

А.Л.: “Я хочу жити на своїй землі та всіма силами намагаюся бути ближче до рідних місць. І отримання компенсацій, навіть в майбутньому, дасть змогу це зробити, та залишитись на Донеччині”.

2. Які основні труднощі виникли під час заповнення заявки?

А.Л.: “У мене не вийшло підписати заяву за допомогою QR-коду, бо він мені так і не надійшов. Але я змогла це зробити за допомогою цифрового підпису”.

3. Скільки часу зайняло подання заяви та що вплинуло на швидкість процесу?

А.Л.: “Це зайняло близько години. Було б швидше, якби не проблеми з підписом”.

4. Як ви оцінюєте сам процес подачі заяви? Чи був він зрозумілим та доступним?

А.Л.: “Все було інтуїтивно зрозуміло. Головне — мати всі документи під рукою”.

5. Яка роль платформи “Дія” в цьому процесі? Чи виникли у вас проблеми з її використанням?

А.Л.: “Були проблеми лише з підписом самої заяви. Можливо, це просто якийсь збій”.

6. Що б ви порадили іншим людям, які планують подавати заяви до Реєстру збитків?

А.Л.: “Я б радила всім, хто вагається, все-таки подати її. Бо є надія, що ми зможемо отримати компенсацію хоча б у майбутньому. Тому краще спробувати, ніж нічого не робити”.

7. Який результат ви очікуєте після подачі заяви?

А.Л.: “Звісно, хотілося б отримати компенсацію. Це допоможе нам облаштувати своє життя після втрат, яких ми зазнали через російську агресію”.

8. Як ви ставитесь до того, що Реєстр не розглядає заяви по суті та не виплачує компенсації?

А.Л.: “Ми розуміємо, що довго будемо чекати на компенсацію. Але інших варіантів немає”.

9. Як можна вдосконалити процес подачі заяви?

А.Л.: “Думаю, що має бути якась допомога з подачею заяви для людей похилого віку. Особливо для тих,у кого немає смартфонів або комп’ютерів”.

10. Чи були у вас запитання, які залишилися без відповіді після подачі заяви?

А.Л.: “Ні, питань немає”.

Успішна подана заяву в Реєстр збитків

Фото: скриншот з телефона

“Соснове знищене й досі не розміноване”

До повномасштабного вторгнення рф Альона Лановенко жила на Донеччині — у Сосновому Лиманської громади. У квітні 2022 року, через постійні обстріли, їй довелося евакуюватися на Полтавщину. 

Після деокупації частини Донеччини жінка повернулася у Святогірськ, де наразі орендує житло. Це всього за сім кілометрів від рідного селища, адже не хоче їхати далеко від дому.

Попри те, що лінія фронту не так далеко від Святогірська, але жити тут комфортно. Я продовжую працювати в Національному природному парку “Святі Гори”, тому добре, що не довелося шукати нову роботу”, — розповіла Альона журналістці “Свій дім”.

Зруйнований будинок Альони у Сосновому

Фото: з особистого архіву Альони

Соснове росіяни майже вщент знищили ще у 2022 році. Серед зруйнованих будинків була й оселя Альони.

Попри те, що після деокупації селища минуло понад два роки, територія досі не розмінована і нерозірвані снаряди стирчать із землі.  

Будинок після російських обстрілів

Фото: з особистого архіву Альони

Заяву на отримання компенсації за державною програмою “єВідновлення” ми не подавали. Соснове вважається територією, де ведуться бойові дії, тому комісія з обстеження зруйнованого житла не може зафіксувати факт руйнування. Загалом, у нас є проблема з тим, що ОТГ не знає, що робити з нашим селищем. Воно повністю зруйноване, тому треба всім мешканцям надавати житлові сертифікати, або повністю відновлювати населений пункт”. 

Ситуація може змінитися після підписання президентом закону №11161, який надасть можливість отримати компенсації для власників житла на територіях ведення активних бойових дій та тимчасової окупації.  

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Дивіться відео про Реєстр збитків:

Чому заяву в Реєстр збитків для України потрібно подати вже зараз?

Реєстр збитків для України: Чи можлива компенсація під час війни?

Читайте ще:

“Формула успішної подачі — це час та нерви”. Як Людмила Щербакова з Бахмута зареєструвала заяву в Реєстрі збитків для України

Як подати заяву до Реєстру збитків: покрокова інструкція та досвід Світлани Маркової з Лимана

Катерина Черніговець / 04.03.2025

поділитись у соцмережах