Допомога

головна / Допомога

Допомога

Який порядок обробки заяв в Реєстрі збитків для України та які функції Ради?

Платформа “Свій дім” продовжує серію відео про про Реєстр збитків для України, щоб  розповісти постраждалим від агресії росії про можливість долучитися до створення системи відшкодування як репарацій для країни-агресорки. Щоб розібратися в тому, як працює система, ми долучаємо експертів та журналістів в темі. 

Гостею третього епізоду стала представниця України в Раді Реєстру збитків Юлія Кирпа. Вона розповідає про функції Ради, свою роль в процесі і рішення, які довелося приймати вперше. Наприклад, заявки по містах, які вважаються повністю зруйнованими. Також Юлія розповідає про порядок обробки заявок та перспективи прийняття інших категорій збитків.

Питання/Відповіді:

Яка ваша роль в створенні Реєстру?

Ю.К.: Рада Реєстру збитків складається з семи членів, і відповідно до Статуту Реєстру один з членів Ради є представником України. Це зроблено для того, щоб підтримувати зв’язок між Радою Реєстру, яка складається з експертів міжнародного права, юристів різних країн, які беруть участь у Реєстрі, та Україною. Щоб глибше розуміти, які процеси відбуваються в Україні, враховувати специфіку ситуації, яка склалася у зв’язку з війною, що триває.

Як обирався представник України в Раді Реєстру?

Ю.К.: Україна проводила конкурсний відбір кандидатів до членів Ради. Потім країни учасниці Реєстру голосували за відповідні кандидатури та обрали одного з членів Ради, який має функцію представника України з урахуванням практичного досвіду юристів в арбітражних процесах, у сфері репарацій, у міжнародних арбітражах, в попередніх компенсаційних механізмах. І коли мені повідомили результати голосування конференції учасників, я дізналася, що мене обрали як представника України в Раді Реєстру збитків. Я, звісно, дуже цьому зраділа, бо це можливість зробити реальний вплив на ситуацію, відновити справедливість, притягнути росію до відповідальності і досягти максимально можливого відновлення порушених прав українців. Для кожного юриста, звісно, це професійна мрія займатися такою роботою, яка має значення як для України, для українців, так і для майбутніх глобальних компенсаційних механізмів, на які будуть покладатися також наступні компенсаційні механізми, створені в майбутньому.

Які функції у Ради Реєстру?

Ю. К.: В цілому до мандату Ради належать затвердження правил і процедур функціонування Реєстру, подання заяв до Реєстру збитків, розробка форм заяв для відшкодування збитків, розробка правил подання заяв за відповідними категоріями, а також ухвалення рішень щодо реєстрації заяв про відшкодування збитків в Реєстрі. Рада Реєстру збитків перевіряє всі подані заяви на відповідність критеріям прийнятності заяв, і приймає рішення про їхню реєстрацію в Реєстрі, про повернення їх на доопрацювання або про відмову в реєстрації заяв. Функції та повноваження Ради —  це вирішення проблемних питань, які доводиться розглядати вперше і приймати рішення по ним вперше, які нетипові і по ним треба виробити певні підходи.

Наведіть приклад рішення по нетиповому питанню

Ю. К: Зокрема, можу розповісти про прецедентне рішення по зруйнованій нерухомості у місті Бахмут. Це рішення Ради вже прийняте і розміщене на сайті Реєстру збитків для України. По-перше, оскільки Бахмут знаходиться в зоні бойових дій, туди не можуть дістатися державні органи України для фіксації збитків і реєстрації факту руйнування нерухомості в Державному реєстрі пошкодженого та зруйнованого майна. Тобто у нас є факт того, що певні люди були власниками нерухомості, наразі ця нерухомість зруйнована, але документальних підтверджень немає, бо немає фізичної можливості зробити акти огляду і зареєструвати це в Реєстрі пошкодженого і зруйнованого майна. Відповідно Рада мала прийняти рішення щодо того, що ми покладаємося на інші докази, а не на Державний реєстр України, який є доказом. Ми покладалися на звіти міжнародних організацій щодо того, що Бахмут зруйнований в цілому як місто — там є лише якісь вцілілі будиночки. Там немає цивільної інфраструктури, жодних державних сервісів, немає системи охорони здоров’я, системи освіти, абсолютно вся інфраструктура і державні сервіси були зруйновані. Тому Рада прийняла рішення, що звітів міжнародних організацій про факт руйнування міста в цілому, а також знімків з супутника достатньо для того, щоб впевнитись, що Бахмут Зруйнований як місто, і відповідно, кожен будинок там зруйнований. Ми отримали 430 заяв щодо нерухомості, зруйнованої в Бахмуті, і прийняли рішення про реєстрацію всіх цих заяв.

Які з категорії вже активні?

Ю.К.: Всього затверджено 45 категорій збитків. Вся ця робота була виконана за рік. Це повноваження Ради —  затвердити категорії збитків, форми і правила подання заяв про відшкодування збитків за кожною категорією. За рік Рада Реєстру розробила всі категорії, всі форми заяв, і більшість з них вже затверджено конференцією учасників реєстру. На нашу думку, це дуже швидкий процес з точки зору міжнародного права. Ми навіть кажемо в Реєстрі, що ми як команда рухаємо цей Реєстр вперед з третьою космічною швидкістю. Тому що якщо порівнювати цей процес з іншими компенсаційними механізмами, які існують в світі і які були використані, там все розвивалося набагато повільніше. А тут за рік ми затвердили 45 категорій. Дві з них вже впроваджені на рівні ІТ- систем і працюють по прийняттю заяв:  Це категорія А3.1 щодо відшкодування збитків, завданих руйнуванням житлової нерухомості. І категорія А2.1 щодо відшкодування збитків, пов’язаних зі смертю близького родича. Інші категорії чекають впровадження на рівні ІТ- систем і, ймовірно, будуть відкриті для прийняття заяв у 2025 році.

Чи можу я подати заяву, якщо Україна вже виплатила мені певну суму?  

Ю. К.: Ми знаємо, що деякі громадяни вже отримали компенсацію від держави за зруйноване житлове майно. Вони все одно можуть подавати заяви до Реєстру збитків щодо компенсації, якщо Україна їм компенсувала вартість житла не в повному обсязі. Здебільшого програми, які існують в Україні, вони не компенсують повну вартість житла, а скоріше дають можливість знайти тимчасове житло, переїхати кудись, покрити витрати, пов’язані з переїздом, з орендою нового житла. Але вони здебільшого не компенсують вартість зруйнованого житла повністю. Тому в такому разі можна подавати заяву про компенсацію за зруйновану житлову нерухомость, вказавши, що відповідна сума вже була отримана від держави Україна. Це буде оцінено компенсаційною комісією, і компенсація буде присуджена за мінусом суми, що вже була отримана.

Скільки заявок очікується?

Ю. К.: Точної цифри немає, бо це залежить від заявників, які поаватимуть заяви. Але ми очікуємо сотні тисяч заяв, а можливо, і мільйони. З урахуванням масштабу руйнувань й того, скільки збитків завдано, скільки об’єктів нерухомості зруйновано, скільки людей загинуло, це будуть дуже великі цифри.

Наскільки автоматизований процес подання заяви?

Ю. К.: Ці заяви містять певну інформацію, яка доступна в автоматичному режимі з державних реєстрів України. Наприклад, Реєстр збитків отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Тобто в автоматичному режимі можна перевірити, хто є власником нерухомості. Це не потрібно перевіряти вручну. Також Реєстр збитків для України отримує в автоматичному режимі інформацію з Державного реєстру пошкодженого та зруйнованого майна. Є реєстр внутрішньо переміщених осіб, які мали виїхати з певних територій і оселитися на інших територіях для того, щоб втекти від бойових дій. Цю інформацію також можна перевірити в автоматичному режимі. Тобто багато даних можна перевіряти автоматично, і секретаріат їх перевіряє, отримуючи інформацію з інших державних реєстрів. Але все одно якусь інформацію доводиться обробляти в ручному режимі. Успіхи Реєстру мають показати всьому світу, що війна коштує дорого і що агресори мають заплатити за війну. Тому я дивлюсь на цю роботу не тільки як на відновлення порушених прав українців, держави Україна та юридичних осіб, а як на можливість закінчити війну якнайшвидше.

Як подати заяву до Реєстру збитків – читайте тут.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Більше відео дивіться на ютуб-каналі Свій дім.

Підписуйтесь на наші сторінки у Facebook та Instagram. Там ми публікуємо покрокові інструкції щодо заповнення заяв та історії людей, які вже пройшли цей шлях.

Юлія Ступка / 19.02.2025

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Волонтерить у хабі та служить дияконом Православної церкви України. Історія двічі переселенця Богдана Павліва

Богдан Павлів родом з Донеччини. Про жахи війни він дізнався ще дитиною. Росіяни окупували його рідне селище Бойківське, коли він був школярем. Перші обстріли, страх та повна невідомість. Однак хлопець...

читати історію

“Найбільше переживала через зміну назви вулиці”: як бахмутянка Олена Гричаненко подавала заяву про зруйноване житло до Реєстру збитків для України

Реєстр збитків для України, який працює з квітня 2024 року, наразі приймає заяви у двох категоріях збитків, завданих агресією росії. Це пошкодження або знищення житлової нерухомості та смерть близького члена...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Волонтерить у хабі та служить дияконом Православної церкви України. Історія двічі переселенця Богдана Павліва

“Найбільше переживала через зміну назви вулиці”: як бахмутянка Олена Гричаненко подавала заяву про зруйноване житло до Реєстру збитків для України

Як працює Реєстр збитків для України та які заяви вже активні

Як подати заяву до Реєстру збитків: покрокова інструкція та досвід Світлани Маркової з Лимана

Реєстр збитків для України: Чому важливо подавати заяви на компенсацію за зруйноване житло

Приватний будинок

“На згадку про дім залишилася коробка ялинкових іграшок та сімейні фотоальбоми”. Історія Марини Коваленко з Луганщини

Приватний будинок

“До життя в Дніпрі я досі адаптуюся, а моя дитина стикнулася з булінгом у школі”. Історія переселенки Вікторії Гіманової

“Дім у Макіївці — в окупації. Будинок у Краматорську залишили через обстріли. Тепер купили нове житло на Черкащині”. Історія двічі переселенця Олексія Демка