Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / с. Клинове

Історії, які ви нам розповіли
Багатоквартирний будинок

“Тиждень сиділи у підвалі без води та світла. Я ті 7 днів ніколи не забуду”. Історія Олени Лавренко

зруйновано: серпень 2022 / Донецька область , Краматорський район , с. Клинове / Шкільна

“Той тиждень у підвалі під звуки вибухів та обстрілів я не забуду ніколи. Мене врятувала моя донька, бо саме через неї вирішила евакуюватися. Я знала, що маю забезпечити їй безпеку. Вона — мій стимул та мотивація діяти”, — розповідає свою історію Олена Лавренко.

16 років життя залишилися в минулому

Жінка народилася у місті Сіверськ на Донеччини, освіту здобула в Бахмуті. 16 років прожила в селі Клинове:

“Ми приїхали туди у 2008 році, працювала я бухгалтером на великому аграрному підприємстві. Там вирощували різні культури, мали ферми та теплиці. Тоді голландці активно будували цей бізнес, нам дали квартиру. Двоповерховий будинок з цегли.Там була велика площа — десь 63 квадрати. За ці роки робили ремонти: поміняли стару проводку, поклеїли шпалери, натягнули стелю, поклали плитку в ванній кімнаті, зробили утеплення стін. Також купляли техніку та меблі, серед останнього — це нова пральна машина, їй було не більше року.  В 2021 році ми завершили ”, — додає Олена.

Житомир став новим домом

“Після вторгнення рф перші дні ми ще ходили на роботу. Поступово ситуація ускладнювалася, врешті-решт дійшло до того, що ми тиждень сиділи у підвалі без води та світла. Я ті 7 днів ніколи не забуду. Заради доньки вирішила тікати. Спочатку приїхали до Бахмута, там теж вже було гаряче, побули 3 дні та евакуювалися у Житомир. 29 травня 2022 року ми вже були там.

Тут я влаштувалася на місцевий молочний завод. Нам пощастило, знімаємо квартиру дешево, але донька постійно питає, чи буде в нас власний дім. Дуже важко в такому віці починати все з нуля. На Донеччині в мене була робота, житло, репутація, статус, а тут знову треба всім доводити, що ти не дурний.”, — розповідає жінка.

Повертатися назад Олена не планує, село та дім в руїнах, а територія — в окупації:

“Я українка, туди ніколи не поїду. Тільки з українським прапором. Будинок наш у селі розбитий. Поки ще там сиділи, то цілий був, а десь влітку 2022 року мені надіслали відео, де видно, що в нього було пряме влучання. Тепер там суцільна руїна. Я розумію, що звільнення та відбудова села — це перспектива навіть не найближчого десятиліття. Ми не можемо так довго чекати. Нічого, життя продовжується, ми з донькою йдемо далі”.

Артем Безрук, адвокат:

За українським законодавством, ракетний/ артилерійській обстріл з боку російський військових по цивільному будинку підпадає під статтю 438 Кримінального Кодексу України “Порушення законів та звичаїв війни”. В діях російських військових вбачаються ознаки воєнних злочинів, які класифікуються за нормами Римського статуту: умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоди цивільним об’єктам чи масштабної, довготривалої та серйозної шкоди навколишньому природному середовищу, яка буде явно надмірною в порівнянні з конкретною та безпосередньо очікуваною загальною військовою перевагою [стаття 8 (2) (b) (iv) Римського статуту]; умисне спрямування нападів на цивільні об’єкти, тобто об’єкти, що не є військовими цілями [стаття 8 (2) (b) (ii) Римського статуту].

Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.


Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.


У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Читайте ще: “Якщо Бахмут звільнять, то я піду туди хоч пішки. Буду розгрібати завали та відновлювати місто”. Історія Наталі Жага

Олександр Забродін / 17.03.2024

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?

У 2024 році ВПО зможуть отримати субсидію на оренду житла. Це нова допомога від держави, яка розраховуватиметься індивідуально для кожної сім’ї, враховуючи рівень доходу та вартість оренди в конкретному регіоні....

читати історію

Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!

Дитячі спогади мають бути приємними та теплими — не про біль, не про війну, не про поранену маму. На жаль, життя українських дітей змінилося після вторгнення рф. Їхнім сім’ям довелося...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Субсидія на оренду житла для ВПО. Хто може претендувати?

Ми відкрили другий збір на літній кемп для дітей, які втратили свій дім. Підтримай!

Приватний будинок

Дім розбитий, а десь у дворі залишився лист паперу з написом “ми повернемося”. Історія подружжя Руденків

Приватний будинок

Новий дім для шістьох дітей, 12 собак та котів. Історія родини Павлових, які евакуювалися, щоб не потрапити в окупацію

Приватний будинок

“Наше село було в окупації майже 8 місяців. Після звільнення ми прожили спокійно лише три дні”. Історія Михайла Гречаного

Об'єкт культури

Олексій Скоркін залишив банківську сферу й відкрив музей борщу та сала. Окупанти знищили унікальну хатинку на Сумщині

Багатоквартирний будинок

“Квартира згоріла 2 роки тому через російські обстріли. Живемо без комунікацій та не знаємо, що буде з нашим будинком”. Історія Світлани Орєхової

Що треба фіксувати першочергово — зруйновану інфраструктуру чи житло? Читайте в кейс-стаді “Святогірськ 2:0”