головна / Історії, які ви нам розповіли / Попасна
Прильоти, руйнування та пропагандистські сюжети окупантів. Історія Попаснянського ліцею №20
зруйновано: березень 2022 / Луганська область , Сєвєродонецький район , Попасна / Вокзальна , 25
Заклад освіти
Дата руйнування:
березень 2022
Дата додавання до бази:
16 вересень 2023
Адреса:
Луганська область ,
Сєвєродонецький район , Попасна ,
Вокзальна , 25
Рідний ліцей у Попасній директорка Олена Терпелюк востаннє бачила на відео окупантів. Російські військові нишпорили по обстріляній будівлі, знаходили українські книги та брошури з патріотичного виховання:
“Вони взяли папку з написом “Класна година, присвячена Героям Небесної Сотні”, в бібліотеці знаходили книжки з історії держави, брошури від ЮНІСЕФ щодо правил поводження під час артобстрілів. Все це показували і розповідали, що ми дітей готували до війни”.
Будівля Попаснянського ліцею № 20 знаходиться у центрі, тому часто потрапляє до пропагандистських сюжетів. Вона сильно пошкоджена, але не зруйнована.
Усього в місті п’ять шкіл, три з яких дуже пошкоджені.
Після 2015 року зі школи зробили “лялечку”
У 2015 році Попаснянський ліцей № 20 після обстрілів залишився без вікон, але все відновили. Хоч місто і залишалося прифронтовим, але жило й розвивалось.
Керівництво закладу підтримувало участь і дітей, і вчителів у багатьох проєктах, завдяки чому зі школи зробили “лялечку”. Так директорка лагідно називає заклад, якому присвятила 29 років життя.
“В закладі функціонувало електричне опалення, внутрішні туалети, спортивний майданчик з тренажерами. Поставили добротні лавки, ковану огорожу, подвір’я виклали плиткою та освітили ліхтарями на сонячних батареях. У кожному класі були телевізори, ноутбуки, принтери, інтерактивні дошки.Функціонувало 2 комп’ютерних класа ”, – каже пані Олена.
Все змінилось 24 лютого 2022-го.
“Попали, попали. Я так і знала”, – кричала у слухавку техпрацівниця
На роботу директорка завжди ходила пішки, а це п’ять кілометрів. Вранці цього дня вона щосили бігла на маршрутку, щоб приїхати раніше і попередити дітей і батьків про початок війни.
Активно обстрілювати Попасну російська армія почала на початку березня. Саме тоді був перший прильот в історичну будівлю ліцею.
“Другого березня я дистанційно проводила нараду. Почула вибух, вчителі закричали: “Завершуємо!”. Десь о 13.00 побігла додому. Прилетіло у район, де я жила. Зв’язку не було, а у мене там мама і дитина”, – пригадує жінка.
Ніч на третє березня була страшною. Стріляли кожної секунди.
Вранці о 6.50 Олені зателефонувала техпрацівниця, яка прийшла на роботу. Жінка кричала: “Попали, попали. Я так і знала”. Це був перший прильот в основний корпус. Згодом окупанти влучали сюди п’ять разів, як мінімум.
“Там, де закінчується шкільне подвір’я починається дев’ятиповерхівка і там є підвал. Я їй кричу: “Давайте швиденько туди”. А людина в паніці, не знає, що робити. Побігла у другий корпус і намагалася заховатися за резервуарами з водою і по дорозі впала, пошкодила ногу. Я просила зажати рану чимось міцним, одягом, і не кидати слухавку, бути на зв’язку”, – пригадує той жахливий день пані Олена.
До школи директорка більше не потрапила
“А я у слухавці чую, як воно свистить і відскакує каміння чи уламки градів. Кричу їй: “Швидко звідти. Тож пластик, він не захистить”. У цей момент зв’язок обірвався. Згодом передзвонила й сказала, що добігла до підвалу”, – каже жінка.До
До школи Олена більше не потрапила. Під час нетривалої тиші заступники відвідали заклад і зібрали техніку в другому корпусі. Частково віднесли її додому, але і їх домівки потрапили під щільні обстріли градами та були теж спалені. Там залишилися всі документи, у тому числі печатка.
З Попасної пані Олена поїхала 10 березня, коли вже зателефонував кум і запропонував виїжджати: “Чого ти сидиш, рятуй дитину”.
У квітні жінка дізналася, що її квартира повністю згоріла. Про оселю Олени “Свій дім” розкаже у найближчих публікаціях.
Читайте ще: “Разом з квартирою згоріли цінні книги та колекція жетонів”. Історія Володимира Цокура
поділитись у соцмережах
Рекомендуємо прочитати
Субсидія на оренду житла для ВПО у 2025 році: як отримати допомогу
З 29 січня 2025 року переселенці зможуть отримувати субсидії на оренду житла згідно з постановою Уряду №1225. Експериментальний проєкт, що охоплює 9 областей, передбачає фінансову допомогу в оплаті повної або...
читати історіюДвічі втратила дім через окупацію Луганщини, але найстрашніше випробування чекало попереду. Історія Марини Бражнікової
Марина Бражнікова з Луганська за останні десять років пережила багато випробувань. У 2014 році росіяни окупували її рідне місто, вона втратила дім і прибутковий бізнес. Її родина вимушено евакуювалася до...
читати історіюСоціальне житло для переселенців: як отримати
єОселя: шанс на нову домівку для українців
Як змінити реквізити картки “єВідновлення”, коли банк відмовляє у проведенні платежу
Екологічний підхід: переселенка з Донецька створює меблі для укриттів з переробленого пластику
Приватний будинок
Живе на Тернопільщині та розповідає людям про схід і терикони. Історія двічі переселенки Оксани Муравльової
Багатоквартирний будинок
“Моя бабуся загинула внаслідок російського обстрілу. Діставати її тіло з-під завалів довелося самотужки”. Історія Валерії Донцової
Рекомендуємо прочитати
Субсидія на оренду житла для ВПО у 2025 році: як отримати допомогу
Двічі втратила дім через окупацію Луганщини, але найстрашніше випробування чекало попереду. Історія Марини Бражнікової
Соціальне житло для переселенців: як отримати
єОселя: шанс на нову домівку для українців
Як змінити реквізити картки “єВідновлення”, коли банк відмовляє у проведенні платежу
Екологічний підхід: переселенка з Донецька створює меблі для укриттів з переробленого пластику
Приватний будинок
Живе на Тернопільщині та розповідає людям про схід і терикони. Історія двічі переселенки Оксани Муравльової
Багатоквартирний будинок