головна / Історії, які ви нам розповіли / Соледар
Дім розбитий, а десь у дворі залишився лист паперу з написом “ми повернемося”. Історія подружжя Руденків
зруйновано: серпень 2022 / Донецька область , Бахмутський район , Соледар / Полковникова , 7
Приватний будинок
Дата руйнування:
серпень 2022
Дата додавання до бази:
27 червень 2024
Адреса:
Донецька область ,
Бахмутський район , Соледар ,
Полковникова , 7
Олександр Руденко родом із Запорізької області. Зараз ця територія окупована, як і місто Соледар, де він прожив майже 30 років. На Донеччину переїхав після весілля. Це батьківщина його дружини Валентини. Разом працювали на руднику №7 ДП “Артемсіль” — одному з найбільших солевидобувних підприємств у Європі. З 2015 по 2017 роки Олександр захищав країну від окупантів. Після початку повномасштабного вторгнення російські військові “звільнили” його від дому та міста, яке він полюбив усім серцем.
“Ми з дружиною працювали в цеху затарювання та фасування солі. Це була шкідлива робота в респираторах. Валя віддала цій роботі 27 років життя, а потім почалися проблеми зі здоров’ям. Я у 2015-му пішов служити. Два роки провів у селі Парасковіївка поблизу Соледара, а потім звільнився і повернувся на “Артемсіль”, але вже охоронцем”, — розповів Олександр журналістці Свій дім.
Коли почався повномасштабний наступ родина Руденків залишалася вдома та допомагала українським військовим. У квітні довелося виїхати через небезпеку та пожити на Волині. А в перших числах травня подружжя повернулося додому в надії, що ворога скоро виженуть. Але ситуація тільки погіршилась.
Початок великої війни
Про початок вторгнення рф дізналися від сина, який був у Києві. Казав, що в столиці ажіотаж, усі кудись біжать, а біля банкоматів та на заправках великі черги. Донька тоді жила в Маріуполі. Вона змогла виїхати до Запоріжжя, потім до Вінниці, а тепер орендує квартиру в Києві — у тому ж під’їзді, де і батьки. Тому свого 8-місячного онука бабуся й дідусь бачать щодня.
“Ми не збиралися залишати Соледар. Підприємство “Артемсіль” ще працювало, тому що сіль всім потрібна. З перших днів чули віддалені вибухи, які поступово ставали ближчими. Вперше виїхали в квітні 2022 року. Були на краматорському вокзалі, куди наступного дня прилетіла ракета та вбила багато людей. Нам пощастило, що ми звідти вже поїхали. Місяць прожили в селищі Іваничі Волинської області. А в травні повернулися до Соледара. Не тільки ми, а й багато знайомих, які теж виїжджали”, — пригадує чоловік.
Люди “пройшли через сито” — ми дізналися, хто чекав росію
Олександр каже, що справжній жах почався якраз після повернення. Тоді вже літали ракети. Бомбили шахти, в домах вилітали вікна, але вони до останнього вірили, що ЗСУ відіб’ють ворога.
“Потім люди знов почали виїжджати. З їхнього дозволу я заселяв у будинки військових. Допомагав їм, поки вони їздили ворога бити. А потім почало й до нас прилітати. Гради вже метрів за 40. Це вже було у серпні 2022 року, ми у підвалах сиділи. І дома руйнувалися, і люди гинули. Не було світла, хліб привозили раз на тиждень. Саме тоді місцеві “пройшли через сито” — ми дізналися, хто чекав росію та врешті-решт туди виїхав. Бог їм суддя. Вони й не приховували своєї позиції та казали: “Так і треба Києву. Нехай побудуть під обстрілами, як і ми””, — говорить чоловік.
Друга евакуація — від Волині до Києва
Потім військові наполягли, щоб Олександр з дружиною виїжджали, бо росіяни були вже поруч. Українські захисники купили їм машину, щоб вони дісталися до безпечного регіону, але вона зламалася. Тому відвезли транспорт на СТО, а подружжя — до Костянтинівки. Дали грошей на оренду житла, а коли автівку відремонтували, родина поїхала у село Смолярі Волинської області. По дорозі забрали доньку, яка з Маріуполя евакуювалася до Вінниці.
“Нас прийняла баптистська церква. Вони нас так підтримали, що я вам передати не можу. В житті ніхто так не допомагав. І дім був, і кормили безкоштовно. Оселю для постійного проживання не знайшли, роботи теж не було, тому поїхали спочатку до Ірпеня, а потім в Київ. Півтора року в столиці платили за комуналку, а тепер господарі додали орендну плату. Підробляю, де можу. В основному охоронцем, аби гроші платили. У жінки ноги хворі після багаторічної роботи на шахтах”.
Дім в Соледарі розбитий. А у дворі залишилась записка — “Ми повернемося”
Рідний будинок окупанти зруйнували наприкінці серпня 2022 року — через тиждень після другої евакуації родини. Про це повідомив знайомий, якому залишали ключі. Каже, був один прильот, а наступного дня — еще один. Він навіть ворота ще встиг поремонтувати, але далі в цьому не було сенсу.
“Потім, коли до Соледара зайшли вагнеровці, я побачив, як вони знімають відео на нашій вулиці. Тоді вже і дах був розбитий. Коли ми їхали вдруге, все було цілим і сподівалися на повернення. У нашому дворі стояла літня палатка, і навіть залишив записку: “Ми повернемося”. Коли віддавали сусідам ключі — вони плакали”, — розповідає Олександр.
Дім для подружжя був місцем сили. Придбали його у нормальному стані зі зручностями. Була й літня кухня, де жили їхні котики. Сараї, город 10 соток. Сад — молодий та старий. Поступово робили ремонт, поставили єврозабор, все облаштовували для комфортного життя.
“У домі залишалося все — від техніки до меблів. А на столі була соляна лампа у вигляді серця, яку я колись подарував дружині. Я жив у Соледарі з 1994 року і це місто стало для мене рідним. За кілька кілометрів багато озер та неймовірна природа. Я всім цим насолоджувався, коли о 6-ій ранку сідав на електричку та їхав на рибалку або по гриби”, — з сумом згадує Олександр.
Допомогти родині можна за номером картки: 4441 1144 6851 3211 Монобанк (Руденко О. В.)
Читайте ще: Живемо на Тернопільщині та мріємо купити дім, який орендуємо. Історія Ольги Дудченко з Бахмута
поділитись у соцмережах
Рекомендуємо прочитати
Як змінити реквізити картки “єВідновлення”, коли банк відмовляє у проведенні платежу
Під час оформлення заяви на компенсацію за житло, зруйноване російськими обстрілами, у заявників іноді виникає потреба змінити банківські реквізити картки “єВідновлення”, якщо банк відмовляє у проведенні платежу. Це може статися,...
читати історіюЕкологічний підхід: переселенка з Донецька створює меблі для укриттів з переробленого пластику
Підприємиця з Донецька Ольга Лекова після окупації рідного міста переїхала до Києва. У 2016 році вона заснувала власну справу — студію ремонту та дизайну. Спочатку компанія була сімейною справою, яка...
читати історіюПриватний будинок
Живе на Тернопільщині та розповідає людям про схід і терикони. Історія двічі переселенки Оксани Муравльової
Багатоквартирний будинок
“Моя бабуся загинула внаслідок російського обстрілу. Діставати її тіло з-під завалів довелося самотужки”. Історія Валерії Донцової
Відновлення вікон після обстрілів: що робити, якщо вибух вибив скло
Заклад освіти
В Івано-Франківську завершили перший етап відновлення університету нафти й газу, який постраждав після російського обстрілу
Багатоквартирний будинок
“Після втрати дому я не здаюся і намагаюся розвивати свою лялькарську справу на Київщині”. Історія Тетяни Сітоленко
“Лише одиниці обрали компенсацію, більшість хоче відновити житло”. Історія волонтерки Валентини Кондрат’євої
Рекомендуємо прочитати
Як змінити реквізити картки “єВідновлення”, коли банк відмовляє у проведенні платежу
Екологічний підхід: переселенка з Донецька створює меблі для укриттів з переробленого пластику
Приватний будинок
Живе на Тернопільщині та розповідає людям про схід і терикони. Історія двічі переселенки Оксани Муравльової
Багатоквартирний будинок
“Моя бабуся загинула внаслідок російського обстрілу. Діставати її тіло з-під завалів довелося самотужки”. Історія Валерії Донцової
Відновлення вікон після обстрілів: що робити, якщо вибух вибив скло
Заклад освіти
В Івано-Франківську завершили перший етап відновлення університету нафти й газу, який постраждав після російського обстрілу
Багатоквартирний будинок