
“Я залізла через вікно, походила по кімнатах — нічого не залишилось”. Історія Олени Кульгейко з Чернігівщини
Житло
На початку лютого 2022 року Олена Кульгейко з села Новоселівка Чернігівської області поїхала працювати до Польщі. Вдома залишилися її сини, які змушені були рятувати свої життя після повномасштабного нападу росії. Жінка планувала заробити гроші на ремонт квартири, а коли повернулася, то побачила лише руїни. Зараз її нове житло — кімната у модульному будинку, де живуть й інші новоселівці, чиї оселі зруйновані вщент.
«Ми обговорювали можливість великої війни, але ніхто не вірив, що це може статися», – згадує жінка. 24 лютого, коли почалися бомбардування, вона була на м’ясокомбінаті. Про події в Україні дізналася від сестри.
«Я пакую м’ясо і плачу. Неможливо було навіть відійти, бо конвеєр рухається. Під час перерви всі бігли до телефонів, але додзвонитися вже не могли», — пригадує жінка.

Олена Кульгейко
Фото: Платформа “Свій дім”
Згодом, коли прийшла звістка, що її будинок і квартира згоріли, відчула порожнечу всередині. Додому вона змогла повернутися лише в серпні.
«Я залізла через вікно, походила по кімнатах — нічого не залишилось, навіть банки в підвалі поплавились. Єдина вціліла річ – вишитий рушничок з іконою, який дивом викинуло з вікна».
Сьогодні Олена з родиною живе в модульному містечку. Син, який колись любив гарно вдягатися, тепер носить потерті речі. Олена каже, він змінився, став берегти кожну дрібницю.
Жінка й досі відчуває провину, що не була з дітьми в найстрашніші дні.

Колись тут був дім Олени
Фото: Платформа “Свій дім”
«“Не ти бомбила, не ти почала війну”, — каже син, — але почуття вини залишилось. Я досі не можу адаптуватися. Раніше за столом ми спілкувалися, веселилися. Зараз розмовляємо, а потім раптом — тиша. І кожен сам за себе», — з гіркотою підсумовує Олена.
Її історію дивіться на ютуб-каналі “Свій дім”.
Проєкт реалізовано за підтримки Інституту гуманітарних наук у Відні (Institut für die Wissenschaften vom Menschen, IWM) у рамках програми Documenting Ukraine. / The project was supported by Documenting Ukraine, a program of the Institute for Human Sciences, IWM Vienna.
Дивіться й інші історії родин з Чернігівщини:
Вцілів один дитячий тракторець, який сховали під гаражем. Історія Наталії Семеняги з Чернігівщини
Вночі ночували в сараях, а вдень сходилися й чекали гуманітарку. Історія Надії Склярової
“Якщо знову почнеться — ховатимусь у погребі”. Історія Ольги Євтушенко, яка втратила дім
Від Баку до Чернігівщини: історія Гаяне Нечипоренко, яка двічі втратила дім через війну
“Онук не наважився ступити на поріг зруйнованого дому”. Історія Ніни Фесенко