Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли

Історії, які ви нам розповіли
Об'єкт культури

Під завалами цієї садиби загинула директорка. Історія Куп’янського музею

зруйновано: квітень 2023 /

Куп’янський краєзнавчий музей зруйнований внаслідок прильоту двох ракет С-300. Одна з них влучила прямо у будівлю закладу, де перебували люди. Загинули дві жінки, 10 людей отримали поранення. Одна з жертв ворожої атаки – директорка музею Ірина Осадча.

“Ірина Анатоліївна була директором музею понад 10 років. Під її керівництвом музей був одним з кращих на Харківщині, це був осередок культурного життя Куп’янська”, – написала у Фейсбуці очільниця Харківського історичного музею ім. Сумцова Ольга Сошникова.

Вона зазначила, що до війни колектив куп’янського музею активно займався проєктним менеджментом і розвивався завдяки виграним грантам. А під час повномасштабного вторгнення пані Ірина робила все можливе, щоб врятувати музейні предмети. І продовжила цю роботу вже й після звільнення міста. Матеріали для створення музею були зібрані відомими істориками і краєзнавцями України.

Краєзнавчий музей був розташований в історичній садибі XIX століття. Вона входила в комплекс споруд зруйнованого у радянський період Покровського собору. Є архітектурною та історичною пам’яткою.

Про обстріл музею співорганізатор проєктів “Ніч історії Харкова” та “Харків що манить” Іван Пономаренко дізнався з Фейсбуку. Останній раз він був у закладі п’ять років тому.

“Фонди музею налічували понад 1000 предметів, починаючи з неолітичних знарядь древніх людей та кісток мамонта, артефакти часів заселення Куп’янська українцями Наддніпрянщини, діорама Куп’янської фортеці з чумаками, багато предметів кінця 19 – початку 20 ст.”, – пригадує пан Іван. 

Макет української хатини з типовими предметами селянського побуту запам’ятався йому особливо. Але найбільше – співробітники музею: 

“Дуже людяні та відкриті, вони з захватом розповідали та показували дітям і дорослим музейну експозицію. Було відчутно, що вони дуже люблять свою справу. Директор музею, Ірина Осадча, загинула на своєму робочому місці”.

До початку великої війни культурна установа нараховувала понад 6,5 тисяч предметів основного фонду. 

Під час окупації директорці музею вдалося заховати цінні експонати, особливо українські стародавні сорочки у різних людей. Про це у Facebook повідомила експертка Українського культурного фонду Наталія Буйнова.

“Ви тільки уявіть цей жах і рівень ризику, ходити по місту, домовлятися про збереження експонатів. Я вважаю, що це є приклад героїзму у сфері культурної спадщини, музейної справи і просто як громадянки”,  – написала вона.

За фото до руйнування вдячні Івану Пономаренку.

Юлія Ступка / 29.06.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Повноцінне житло з паркінгом повністю адаптоване для людей, які отримали поранення внаслідок російської агресії. Саме таким має бути  багатофункціональний комплекс, що будується на вулиці Миколайчука у Львові. Це тимчасове житло...

читати історію

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Весь час боїв за Суми Тетяна Жарик з родиною залишалася в місті. Навесні 2022 року її будинок не постраждав внаслідок вуличних боїв та постійних обстрілів. Минуло 2 роки й вночі...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Підприємство

«Три контейнери пряжі та борги – ось з чого ми стартували на новому місці». Як Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини відновлює виробництво у Львові

Багатоквартирний будинок

“Після Горлівки змінили 4 квартири. Одна — в окупації, інша — пошкоджена”. Історія Людмили Соломатіної

Після підриву Каховської ГЕС минув майже рік. Але 14 родин з Василівки на Миколаївщині досі не отримали кошти на відбудову

Як запорізькі краєзнавці вивозять музейні та сімейні реліквії. Історія екстреної допомоги з порятунку культурної спадщини

Показати те, що знищила росія. У Львові триває виставка “Тут був мій дім”

Багатоквартирний будинок

“Дивлюсь з п’ятого поверху, а там все горить. Сусідніх під’їздів просто немає”. Історія Олесі Прокопенко