Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли

Історії, які ви нам розповіли
Об'єкт культури

Під завалами цієї садиби загинула директорка. Історія Куп’янського музею

зруйновано: квітень 2023 /

Куп’янський краєзнавчий музей зруйнований внаслідок прильоту двох ракет С-300. Одна з них влучила прямо у будівлю закладу, де перебували люди. Загинули дві жінки, 10 людей отримали поранення. Одна з жертв ворожої атаки – директорка музею Ірина Осадча.

“Ірина Анатоліївна була директором музею понад 10 років. Під її керівництвом музей був одним з кращих на Харківщині, це був осередок культурного життя Куп’янська”, – написала у Фейсбуці очільниця Харківського історичного музею ім. Сумцова Ольга Сошникова.

Вона зазначила, що до війни колектив куп’янського музею активно займався проєктним менеджментом і розвивався завдяки виграним грантам. А під час повномасштабного вторгнення пані Ірина робила все можливе, щоб врятувати музейні предмети. І продовжила цю роботу вже й після звільнення міста. Матеріали для створення музею були зібрані відомими істориками і краєзнавцями України.

Краєзнавчий музей був розташований в історичній садибі XIX століття. Вона входила в комплекс споруд зруйнованого у радянський період Покровського собору. Є архітектурною та історичною пам’яткою.

Про обстріл музею співорганізатор проєктів “Ніч історії Харкова” та “Харків що манить” Іван Пономаренко дізнався з Фейсбуку. Останній раз він був у закладі п’ять років тому.

“Фонди музею налічували понад 1000 предметів, починаючи з неолітичних знарядь древніх людей та кісток мамонта, артефакти часів заселення Куп’янська українцями Наддніпрянщини, діорама Куп’янської фортеці з чумаками, багато предметів кінця 19 – початку 20 ст.”, – пригадує пан Іван. 

Макет української хатини з типовими предметами селянського побуту запам’ятався йому особливо. Але найбільше – співробітники музею: 

“Дуже людяні та відкриті, вони з захватом розповідали та показували дітям і дорослим музейну експозицію. Було відчутно, що вони дуже люблять свою справу. Директор музею, Ірина Осадча, загинула на своєму робочому місці”.

До початку великої війни культурна установа нараховувала понад 6,5 тисяч предметів основного фонду. 

Під час окупації директорці музею вдалося заховати цінні експонати, особливо українські стародавні сорочки у різних людей. Про це у Facebook повідомила експертка Українського культурного фонду Наталія Буйнова.

“Ви тільки уявіть цей жах і рівень ризику, ходити по місту, домовлятися про збереження експонатів. Я вважаю, що це є приклад героїзму у сфері культурної спадщини, музейної справи і просто як громадянки”,  – написала вона.

За фото до руйнування вдячні Івану Пономаренку.

Юлія Ступка / 29.06.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Багатоквартирний будинок

“Після втрати дому я не здаюся і намагаюся розвивати свою лялькарську справу на Київщині”. Історія Тетяни Сітоленко

Тетяна Сітоленко народилася на Київщині, але своїм рідним домом називає Залізне на Донеччині. Саме в цьому місті прожила 47 років. Повномасштабне вторгнення росії у 2022 році змусило її переїхати до...

читати історію

“Лише одиниці обрали компенсацію, більшість хоче відновити житло”. Історія волонтерки Валентини Кондрат’євої

На третій рік повномасштабного вторгнення рф в Любомирівку Миколаївської області повертаються люди. Наразі там мешкає понад 200 людей, з них — 20 діти. Ситуація залишається небезпечною, але село, розташоване за...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Багатоквартирний будинок

“Після втрати дому я не здаюся і намагаюся розвивати свою лялькарську справу на Київщині”. Історія Тетяни Сітоленко

“Лише одиниці обрали компенсацію, більшість хоче відновити житло”. Історія волонтерки Валентини Кондрат’євої

У Реєстрі збитків для України вже понад 10 тисяч заяв, найбільше — з Маріуполя

Як отримати житло в кредит: детальний огляд оновленої програми єОселя

Приватний будинок

“Ти роками будуєш житло, а потім їдеш звідти з однією сумкою. Тому що з двома можеш не зайти в евакуаційний потяг”. Історія Ріти Сіобко

Ціна війни. Чи зможе Україна вижити без вкрадених росією корисних копалин та врожаю

Будинок на Північній Салтівці: як живуть люди в одному з найбільш постраждалих районів Харкова

Перегузні, дельфіни та хохулі: які рідкісні види тварин втратила Україна та як відновити їхню популяцію