Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Нью-Йорк

Історії, які ви нам розповіли
Приватний будинок

“Ти роками будуєш житло, а потім їдеш звідти з однією сумкою. Тому що з двома можеш не зайти в евакуаційний потяг”. Історія Ріти Сіобко

зруйновано: лютий 2024 / Донецька область , Бахмутський район , Нью-Йорк / Кооперативна , 29 а

Ріта Сіобко жила в Нью-Йорку на Донеччині. Мала триповерховий дім та продуктово-продовольчі магазини, перший з яких відкрили з чоловіком ще у 1995 році. До початку великої війни бізнес розвивався, а будинок ремонтували й вдосконалювали. А потім усе знищили російські обстріли. Зараз жінка живе на Київщині, але планує переїхати до Німеччини. Відновити бізнес у Броварах не вийшло, а пенсії недостатньо для життя.

“Свій будинок ми почали зводити в 1991 році, завершили за три роки. А вже у 2002-му вирішили його добудувати та відремонтувати. Тоді не мали достатньо грошей, щоб зробити все відразу. Але впродовж життя вдалося розбудувати успішний бізнес. Ми жили добре. У нас багато що було, а зараз нічого не залишилося”, — розповіла жінка журналістці “Свій дім”. 

“Інша війна” у 2014 році та повномасштабне вторгнення

З третього поверху будинку, де жила жінка, було видно окуповану Горлівку. Війна торкнулася її родини ще у 2014 році. Тоді вони часто ночували в підвалі, а від обстрілів кілька разів вилітали вікна. Хоча то була “інша війна”, каже вона. 

А вже через два роки після повномасштабного вторгнення російські обстріли знищили все те, що подружжя створювало роками: будинок і магазини в Нью-Йорку та Торецьку. Будинок згорів 20 лютого 2024 року. Ворожа ракета поцілила прямо в дах. Оселя їхнього сина також зруйнована.

“Я вже подавала документи на отримання компенсації за програмою “єВідновлення”, але щось трапилося і вони зникли з “Дії”. Скоро все по новій зроблю, але розумію, що поки нічого не отримаю. Бо читала новину, що комісія в Торецькій громаді не прийняла жодного рішення щодо виплат. Основною перешкодою стала безпекова ситуація. Можливо, інша ситуація буде з міжнародним Реєстром збитків. Там я також планую зареєструватися”.

“Дому та бізнесу немає. В новому місті мене “задавили” перевірками та штрафами”

В ніч на 24 лютого 2022 року чоловік Ріти був на шляху до Києва, а жінка була вдома у Нью-Йорку.

“Щоб зрозуміти, що почалася велика війна мені не треба було дивитися телевізор. У той час від мого дому до лінії фронту було 800 метрів. Там стояла Горлівська танкова бригада. А коли туди завозять сотні танків — не почути це неможливо. Земля тремтить, дім здригається і це ще ніхто не стріляв. Було зрозуміло, що щось сталося”.

Чоловік більше додому не повернувся і залишився з сином в Києві. На початку березня Ріта, не витримавши обстрілів і вибухів, вирішила евакуюватися потягом. Тоді в одному купе було 24 людини. Так жінка опинилася в Хмельницькому, а потім разом з рідними перебралися в місто Хуст Закарпатської області, де жили до травня.

“З заходу України ми поїхали на Київщину в Бровари. Я орендувала приміщення та відкрила магазинчик. Але не склалося. Мене “задавили” на пустому місці. В мене більше немає сил чинити опір постійним перевіркам та нескінченним штрафам. У вересні я закриваюся. І як тільки завершу всі справи, то поїду з України. Моєї пенсії не вистачає для життя. Майже всі кошти йдуть на дорогі ліки. Чоловік вже три місяці в Німеччині. Він прокладає для мене дорогу. Дуже шкода, що доводиться це роботи. Наші діти також цьому не раді, але ми не хочемо сідати їм на шию”, — каже жінка.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Читати по темі: “Довго облаштовувала квартиру, а російський снаряд залетів в мою кухню і зруйнував все”. Історія Тетяни Грошевої

Катерина Черніговець / 09.09.2024

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Ціна війни. Чи зможе Україна вижити без вкрадених росією корисних копалин та врожаю

Війна, що триває в Україні, суттєво впливає на видобуток корисних копалин та вирощування сільськогосподарських культур. Росія контролює 27% території України і захопила не лише міста, а й ключові підприємства та...

читати історію

Будинок на Північній Салтівці: як живуть люди в одному з найбільш постраждалих районів Харкова

Пусті вікна, крізь які чорніють вигорілі квартири. Обвалені панелі будівель, ніби зруйновані карточні будиночки. Вулиці, які проросли бур’янами. Саме так виглядала Північна Салтівка після першого року російських обстрілів. Цей мікрорайон...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Ціна війни. Чи зможе Україна вижити без вкрадених росією корисних копалин та врожаю

Будинок на Північній Салтівці: як живуть люди в одному з найбільш постраждалих районів Харкова

Перегузні, дельфіни та хохулі: які рідкісні види тварин втратила Україна та як відновити їхню популяцію

Підприємство

Втрачена міць містоутворюючих підприємств: як під час війни склалася доля “Артвайнері”, “Артемсолі” та “Колірмету”

Заклад охорони здоров'я

“Поки шукала доньку Соломію, то декілька разів з нею попрощалася”. Історія Оксани Фоменюк, яка пережила ракетний удар по лікарні “Охматдит”

Заклад охорони здоров'я

Місце, де зцілюватимуть душі. У Львові будують Центр реабілітації для українців, які пережили полон та тортури

Руїни в VR. Як українські компанії передають масштаби руйнувань

Відбудова по-російськи. Що і як відновила окупаційна влада в захоплених Маріуполі, Сєвєродонецьку та Волновасі?