Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Торецьк

Історії, які ви нам розповіли
Багатоквартирний будинок

Втратила дім, але вмовила батьків евакуюватися з Торецька. Історія Ольги Спіциної

Донецька область , Бахмутський район , Торецьк

Ольга Спіцина навесні 2022 року виїхала з рідного Торецька через обстріли. З усього нажитого вдалося забрати лише комп’ютер, зимові речі та пилосос. Все інше майно знищено. Вперше оселя жінки постраждала ще в лютому 2023-го, а вже за рік армія рф скинула на будинок керовану авіабомбу та зруйнувала під’їзд, всі квартири по стояку просто обвалилися. 

Батьки Ольги ще два роки залишалися в місті. Жінка довго переконувала їх евакуюватися, але рішення далося їм дуже важко. Наважилися лише після цього авіаудару. 

“Торецьк був містом шахтарів. Ми добре жили. А тепер в нас нічого немає й ми безхатьки”, — розповідає Ольга журналісту “Свій Дім”.

“2014 рік змусив нас звикнути до обстрілів”

“Ми жили недалеко від лінії фронту — за декілька кілометрів від нас КПП “Майорське”, де постійно була стрілянина. Проте подумати про такі масштаби війни, як після 2022 року, навіть не могли. Про повномасштабне вторгнення рф я дізналася з новин. Спочатку не повірила, мої колеги з ДТЕК також були шоковані. Проте ми продовжували працювати — виїжджали на лінії електропередач та ремонтували опори. Вже в березні нас перевели на дистанційну роботу. Зараз ми працюємо віддалено — обслуговуємо клієнтів та забезпечуємо електрикою вільну територію області”.

Майже одразу після початку великої війни Ольга відправила дітей на захід України, а з чоловіком до квітня залишалася в Торецьку. Проте через постійні обстріли й вибухи у жінки не витримали нерви, тому вони вирішили евакуюватися. У них були родичі на Чернігівщині, які запросили до себе. 

Подружжя планувало виїхати на два-три тижні, але й досі живе там. У вересні 2022 року жінка поверталася до рідного міста, щоб забрати деякі речі та провідати батьків, які тоді залишались на Донеччині. 

Жити далі в селі на Чернігівщині родина не планує, але й зі зруйнованим Торецьком своє майбутнє теж не бачать:

“У мене двоє дітей, які цього року закінчують школу. Їм потрібен розвиток, друзі, надія. Тому, заради них, повертатися в ці руїни не має сенсу”.

“Росіяни КАБами зруйнували наш під’їзд”

З 2000 року Ольга постійно жила в Торецьку. Освіту здобула в Донецьку. Працювала в компаній ДТЕК та заочно навчалася на економіста. 

Трикімнатну квартиру в дев’ятиповерхівці родина Спіциних придбала в 2010 році за 70 тисяч гривень. Впродовж чотирьох років вони робили ремонт —  міняли підлогу, балкон, вікна, труби.

Після повномасштабного вторгнення рф квартира була пошкоджена — вперше у лютому 2023 року. Спочатку постраждали вікна, потім балкон, далі була пожежа й так поступово  все перетворилося на руїни:

“Проте найруйнівніший обстріл стався влітку 2024 року, коли росіяни вдарили по будинку керованою авіаційною бомбою. Це було 21 липня. Я дату запам’ятала, бо це день звільнення міста від російських бойовиків в 2014 році. Всі квартири по стояку у під’їзду обвалилися. Сусідка моя була там, вона вижила після влучання, проте потім померла у лікарні. У бідної жінки просто не витримало серце. Напередодні цього моя мама, яка залишалася в місті, змогла потрапити до нас в квартиру й забрала пилосос та фотоальбоми. Після цього обстрілу вони з батьком погодилися виїхати. Хоча вмовляти їх мені довелося на колінах та зі сльозами на очах, бо втратити все майно в такому поважному віці — це трагедія. Їм це рішення далося дуже важко, проте найголовніше — це безпека та здоров’я”, — розповідає Ольга.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Читайте ще: “Понад два роки чекаю на відновлення дому, знищеного російськими обстрілами”. Історія Ірини Добичіної

Олександр Забродін / 09.12.2024

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Об'єкт культури

Пам’ятки архітектури національного значення — на якій стадії відновлення визначних будівель в різних містах України?

Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року через обстріли, бомбардування та інші воєнні дії були пошкоджені або зруйновані численні пам’ятки архітектури. За даними Міністерства культури та...

читати історію

Заклад освіти

Від великих проєктів до дрібних ремонтів: як відновлюють школи на Київщині

За даними Міністерства освіти і науки України, станом на листопад 2024 року відновлено чверть шкіл, які постраждали від початку повномасштабного вторгнення рф. У Київській області на початок 2024 року відбудували...

читати історію