головна / Історії, які ви нам розповіли / Одеса
“В момент удару я була на 8 місяці вагітності”. Історія одеситки Олександри Чернової, яка пережила влучання ворожого “шахеда” в її будинок
Одеська область , Одеський район , Одеса / просп. Добровольського , 134
Багатоквартирний будинок
Дата додавання до бази:
27 вересень 2024
Адреса:
Одеська область ,
Одеський район , Одеса ,
просп. Добровольського , 134
Вона дивиться на сервант й ніби прокручує спогади в голові. Олександрі – 38 років, в момент удару вона була на 8 місяці вагітності двійнею. Їй пощастило – квартира знаходиться в уцілівший частині будинку. Діти народились у квітні, та пожити там не встигли. Це місце лишиться дитячим спогадом Олександри. Жінка вперше зайшла в квартиру після кількох місяців трагедії.
“Я ходила по уламках свого минулого життя,” — каже Олександра. Її старший син описав ці відчуття по-іншому. Він сказав, що це схоже на Чорнобиль: “Тут ніби жили люди, але не ми”.
Зараз вона одягнена в футболку з мінімалістичним написом “Ukraine”. На початку повномасштабної війни Олександра з первістком поїхали за кордон у Польшу. Гуляла у старому місті й згадували рідний Пересип – так називають тутешній район. Жінці не вистачало дерев, рослин та квітів. Вона звикла до зелені, а не до бетону. Можливо, тому і повернулись назад. Олександра не жалкує про це рішення, попри все. Каже, що “десь там” гірше, ніж “тут”. Вона витримала в Польщі рік.
“Я б не хотіла змінювати щось у своєму житті” — каже Олександра тремтячим голосом. Та росіяни вирішили за неї. Вона вперше в житті відчула себе чужою в рідному місті. Ніби земля пішла з-під ніг.
Родина Чернових — одна з перших, хто заселився у будинок після будівництва. Тут жила бабця, дід і мама, пізніше народилась Олександра. Ранком бабуся будила онучку в школу. Маленька Саша снідала під радіо й вибігала на вулицю, яка дихала м‘ятним повітрям. Після навчання дідусь виглядав у вікно і зустрічав школярку смаженими пухкими млинцями.
В цій квартирі виросло три покоління: мама Олександри, вона сама та її старший син. Якби не росіяни, виросло б ще одне. Напередодні трагедії жінка з чоловіком готувались до народження двійнят. Робили ремонт в дитячій кімнаті. Деякі артефакти лишились від сина. Наприклад, шведська стінка.
“Це був звичайний день”
1 березня жінка їздила по справах в центр міста. Що саме робила там — вже не пам‘ятає. Ближче до вечора повернулась додому. Чоловік якраз закінчував з ремонтом. Олександра помила клітку папуги.
“Звичайний буденний день“, — каже вона.
Олександра боялась вибухів, але найбільше лякало дринчання шахедів. Вона завжди передчувала, що може трапитись щось страшне. Тому з сином у повітряну тривогу ховались на першому поверсі . Але на 8 місяці вагітності спускатись ставало дедалі важче.
“До передчуття треба прислуховуватись”
Вночі 2 березня Олександра та її чоловік почули шахед, який врешті й влучив у будинок.
“Можливо, спустимось?” — питала вона, але чоловік відмахувався, мовляв все буде добре. Та за декілька хвилин обидва притихли, як маленькі звірята, котрі заховались від вовка. Але вовк почув запах. Шахед влетів у будинок з шаленою швидкість без краплі жалю.
“Біжи”, — крикнув чоловік. Все залило помаранчем. Єдине, що чула Олександра – це крик свого старшого сина. Вона впала на коліна, обійняла хлопця, а чоловік накрив сім‘ю своїм тілом. Олександра постійно жмякає в руках серветку, та на цьому моменті не витримує і починає плакати.
“Якщо є якесь передчуття, то треба до нього прислуховуватись”.
Текст: Даня Бумаценко
Більше відео дивіться на ютуб-каналі Свій дім.
На момент удару по будинку дівчина була на 8 місяці вагітності: історія Олександри
Історії одеситів, які вижили після ворожого обстрілу, читайте у спецпроєкті “Свій дім”.
Читайте ще: “Тато не вижив після влучання шахеда в будинок”. Історія родини Войтових
поділитись у соцмережах
Рекомендуємо прочитати
Субсидія на оренду житла для ВПО у 2025 році: як отримати допомогу
З 29 січня 2025 року переселенці зможуть отримувати субсидії на оренду житла згідно з постановою Уряду №1225. Експериментальний проєкт, що охоплює 9 областей, передбачає фінансову допомогу в оплаті повної або...
читати історіюДвічі втратила дім через окупацію Луганщини, але найстрашніше випробування чекало попереду. Історія Марини Бражнікової
Марина Бражнікова з Луганська за останні десять років пережила багато випробувань. У 2014 році росіяни окупували її рідне місто, вона втратила дім і прибутковий бізнес. Її родина вимушено евакуювалася до...
читати історіюСоціальне житло для переселенців: як отримати
єОселя: шанс на нову домівку для українців
Як змінити реквізити картки “єВідновлення”, коли банк відмовляє у проведенні платежу
Екологічний підхід: переселенка з Донецька створює меблі для укриттів з переробленого пластику
Приватний будинок
Живе на Тернопільщині та розповідає людям про схід і терикони. Історія двічі переселенки Оксани Муравльової
Багатоквартирний будинок
“Моя бабуся загинула внаслідок російського обстрілу. Діставати її тіло з-під завалів довелося самотужки”. Історія Валерії Донцової
Рекомендуємо прочитати
Субсидія на оренду житла для ВПО у 2025 році: як отримати допомогу
Двічі втратила дім через окупацію Луганщини, але найстрашніше випробування чекало попереду. Історія Марини Бражнікової
Соціальне житло для переселенців: як отримати
єОселя: шанс на нову домівку для українців
Як змінити реквізити картки “єВідновлення”, коли банк відмовляє у проведенні платежу
Екологічний підхід: переселенка з Донецька створює меблі для укриттів з переробленого пластику
Приватний будинок
Живе на Тернопільщині та розповідає людям про схід і терикони. Історія двічі переселенки Оксани Муравльової
Багатоквартирний будинок