Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли / Маріуполь

Історії, які ви нам розповіли
Багатоквартирний будинок

Будинок з годинником в Маріуполі не пережив російську окупацію

Донецька область , Маріупольський район , Маріуполь / пр. Миру , 75

За чотири місяці до нападу росії у Маріуполі відкрили відреставрований “Будинок з годинником”. Ремонт робили за програмою відновлення фасадів історичних будівель.

Будинок з годинником російська армія перетворила на суцільне згарище. Його спіткала така ж участь, як Драмтеатру. Все – під знос. 

В історичній будівлі свого часу була майстерня видатного маріупольського художника Віктора Арнаутова. Згодом там працювали майстри Валентин Константінов та Лель Кузьменков.

11 листопада виповнилося 125 років від дня народження мозаїчника Арнаутова. Свої юні роки він провів у Маріуполі. Потім жив у США, Китаї, Мексиці, але завжди мріяв повернутися додому. 

У своїх спогадах він писав: “Далеко Маріуполь, за тисячі кілометрів, але подумки я блукав його вулицями. Для мене він залишався колишнім заштатним містечком, хоча я дізнався з газет, що там будувався найбільший в Україні завод “Азовсталь”. Голос дитинства та юності, голос містечка на Азовському морі кликав мене.

У 1963-му художник все ж повернувся на батьківщину. Назавжди, але без родини. Діти вирішили залишитися у Штатах, а дружина незадовго до переїзду загинула під колесами машини.

Вже за рік Арнаутов створив монументальне панно на Будинку зв’язку в Маріуполі.

“Дім почали зносити в один день з Драматичним театром”

Тут винаймала житло маріупольська журналістка Алевтина Швецова. Останній рік вона працювала над проєктом “Місце сили”, в якому розповідала про культурні та архітектурні пам’ятки міста. Для неї самої таким “місцем сили” була квартира у цьому будинку, яку вона ніколи не забуде. 

“Дім почали зносити в один день з Драматичним театром. По-перше, я й досі не вірю в це. А по-друге, мені дуже допомогли слова друга про те, що поки ми не в Маріуполі та жодним чином не можемо вплинути на дії окупантів, то обурюватися через їхні не легітимні дії та дозволити себе зламати психологічно – ні-ні, не наш варіант”, – розповіла Алевтина платформі “Свій дім”.

Коли місцеві казали “Встретимся на Часах” усі знали, куди треба йти. 

“Скільки щасливих моментів в моїй пам’яті, пов’язаних з цим місцем. А зараз його просто знищують, стирають з обличчя міста, просто зносять. Виривають з нас ще шматок душі, ще одне коріння…

Мені не притаманна ненависть, але не цього разу”, – розповіла нам маріупольчанка Наталя Лозова.

Юлія Ступка / 27.06.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Ціна війни. Чи зможе Україна вижити без вкрадених росією корисних копалин та врожаю

Війна, що триває в Україні, суттєво впливає на видобуток корисних копалин та вирощування сільськогосподарських культур. Росія контролює 27% території України і захопила не лише міста, а й ключові підприємства та...

читати історію

Будинок на Північній Салтівці: як живуть люди в одному з найбільш постраждалих районів Харкова

Пусті вікна, крізь які чорніють вигорілі квартири. Обвалені панелі будівель, ніби зруйновані карточні будиночки. Вулиці, які проросли бур’янами. Саме так виглядала Північна Салтівка після першого року російських обстрілів. Цей мікрорайон...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Ціна війни. Чи зможе Україна вижити без вкрадених росією корисних копалин та врожаю

Будинок на Північній Салтівці: як живуть люди в одному з найбільш постраждалих районів Харкова

Перегузні, дельфіни та хохулі: які рідкісні види тварин втратила Україна та як відновити їхню популяцію

Підприємство

Втрачена міць містоутворюючих підприємств: як під час війни склалася доля “Артвайнері”, “Артемсолі” та “Колірмету”

Заклад охорони здоров'я

“Поки шукала доньку Соломію, то декілька разів з нею попрощалася”. Історія Оксани Фоменюк, яка пережила ракетний удар по лікарні “Охматдит”

Заклад охорони здоров'я

Місце, де зцілюватимуть душі. У Львові будують Центр реабілітації для українців, які пережили полон та тортури

Руїни в VR. Як українські компанії передають масштаби руйнувань

Відбудова по-російськи. Що і як відновила окупаційна влада в захоплених Маріуполі, Сєвєродонецьку та Волновасі?