Історії, які ви нам розповіли

головна / Історії, які ви нам розповіли

Історії, які ви нам розповіли
Багатоквартирний будинок

Бізнес і дім залишилися в Рубіжному: тепер будують майбутнє в Житомирі. Історія Тетяни Очеретної

Луганська область

Тетяна Очеретна залишила бізнес та своє майно в Рубіжному, рятуючись з родиною від російських обстрілів. Зараз вони живуть в Житомирі, де орендують житло. Жінка хотіла б знову відновити підприємницьку діяльність, але не впевнена в завтрашньому дні. Отримати компенсацію за зруйновану квартиру вона не може, бо місто в окупації.

Тетяна з чоловіком мали стабільне життя на Луганщині. З 2010 року розвивали власну справу — займалися продажем промислових товарів. Подружжя також опікується онуком, бо їхня старша дочка померла. 

“Після повномасштабного вторгнення ми думали, що все закінчиться за декілька днів, як у 2014 році, і нас знову залишать у спокої. Але все пішло не так — почалися обстріли та вибухи, руйнувалися будинки та інфраструктура. Якби ми знали, що буде далі, я б продала бізнес і все майно. Тоді за ці кошти могла б придбати нову оселю”, — розповіла журналістці “Свій дім” жінка.

“У мене відчуття, що ми досі живемо на валізах”

З 24 лютого 2022 року життя в Рубіжному змінилося. Всі магазини та банки закривалися, а до обіду всі банкомати були порожні. Почалася паніка. Для Тетяни постійні обстріли стали нестерпними: “Я не могла ані спати, ані їсти”.

“Я з онуком виїхала 5 березня 2022 року. Тоді росіяни вже зайшли в місто.Думали, що їдемо на декілька днів, максимум на тиждень, поки все не затихне. Перша зупинка у нас була в місті Самар (раніше — Новомосковськ) на Дніпропетровщині, а остання — в селі Кунка на Вінниччині”, — пригадує жінка. 

У квітні чоловік Тетяни також виїхав з Луганщини. Вони оселилися разом з іншими переселенцями в будинку, який надав голова сільради. Побут був складним: воду доводилося носити з колодязя, а хату було важко обігріти дровами. Так вони жили кілька місяців, але зрозуміли, що треба шукати нові можливості. Переїхавши до Житомира, де мешкали їхні друзі, вони зняли житло. Нещодавно вартість оренди підвищили до 10 тисяч гривень

“Ми б хотіли отримати соціальне житло. Розуміємо, що треба облаштовувати своє життя, бо навіть зараз є відчуття, що живемо на валізах. Я не знаю, що робити далі. Мені б хотілося знову зайнятися підприємництвом, але бракує впевненості щодо майбутнього”. 

“Квартира частково зруйнована, а в будинок могли зайняти росіяни”

У Рубіжному родина жила в трикімнатній квартирі, які придбали батьки Тетяни. Також подружжя мало будинок в селі Мілуватка: 

“Знайомі, які залишилися в місті, говорять, що мені краще не бачити, що сталося з квартирою, бо в мене буде розрив серця. І я погоджуюся з ними. Але загалом люди бояться багато розказувати та надсилати фото, бо живуть під постійним контролем та страхом, що їхні телефонні розмови прослуховують. А будинок в селі вцілів, але пошкоджений, але, ймовірно, зараз там живуть росіяни”.

Отримати компенсацію по державній програмі “єВідновлення” Тетяна не може, бо Рубіжне тимчасово окуповане. Хоча заяву в поліцію про руйнування житла жінка подала ще торік. 

4 червня 2024 року парламент проголосував у першому читанні законопроект №11161 щодо порядку компенсації за знищене майно на тимчасово окупованих територіях. Законопроєктом пропонується прирівняти пошкоджені будинки та квартири до зруйнованих через неможливість зафіксувати пошкодження та забезпечити надання компенсацію на відбудову та не проводити процедуру обстеження майна. 

Допомогти родині фінансово можна за реквізитами:

4441114463495349 (Очеретна Тетяна Олександрівна)

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Читати по темі:

Армія рф не просто пошкодила будинок, вона знищила вишиті рушники та бабусині скрині. Історія Інни Левінкової


Міжнародний реєстр збитків. Нові правила та можливості для подання заяв

Катерина Черніговець / 04.12.2024

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Субсидія на оренду житла для ВПО у 2025 році: як отримати допомогу

З 29 січня 2025 року переселенці зможуть отримувати субсидії на оренду житла згідно з постановою Уряду №1225. Експериментальний проєкт, що охоплює 9 областей, передбачає фінансову допомогу в оплаті повної або...

читати історію

Двічі втратила дім через окупацію Луганщини, але найстрашніше випробування чекало попереду. Історія Марини Бражнікової

Марина Бражнікова з Луганська за останні десять років пережила багато випробувань. У 2014 році росіяни окупували її рідне місто, вона втратила дім і прибутковий бізнес. Її родина вимушено евакуювалася до...

читати історію