
Від держави до донорів: як відновлюють зруйновані медзаклади
Працююча лікарня чи амбулаторія — одна з ключових умов життя громади. З огляду на те, що росія вже понад три роки систематично знищує лікарні, поліклініки, амбулаторії та пологові, їхня відбудова та капітальний ремонт є критично важливими для прифронтових і деокупованих міст та сіл.
За даними Міністерства охорони здоров’я, за майже три роки повномасштабної війни через постійні бомбардування та атаки, рф пошкодила 1971 об’єкт медзакладів та зруйнувала повністю без можливості відновлення ще 300. Найбільше постраждали медзаклади Харківщини, Донеччини, Миколаївщини, Київщини, Чернігівщини, Дніпропетровщини, Херсонщини та Запоріжжя.
У звіті “Четверта швидка оцінка завданої шкоди та потреб на відновлення” (Fourth Ukraine Rapid Damage and Needs Assessment – RDNA4) загальні потреби у відновленні та реконструкції у сфері охорони здоров’я протягом десяти років оцінюються у 19,4 мільярда доларів. У порівнянні з попередньою оцінкою, що була оприлюднена в лютому минулого року, загальні втрати сектору збільшилися на 8,9%. Зокрема, кількість пошкоджених закладів охорони здоров’я зросла на 36,7%.
У різних областях країни повністю відновлені 593 медзаклади та ще 370 відновлені частково. Це медичні заклади на деокупованих територіях, а також ті, які зазнали незначних ушкоджень: вибиття вікон, знищення покрівлі, пошкодження фасаду тощо. Найбільше обʼєктів охорони здоровʼя відновлено в Миколаївській, Дніпропетровській, Київській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях.
Платформа “Свій дім” на прикладі 12 медзакладів за допомогою платформ Dream та Big Recovery Portal дослідила, за чиї кошти відбудовувалися зруйновані та ремонтувалися пошкоджені медичні заклади в Україні .
Тростянецька міська лікарня
У березні 2022 року медзаклад на Сумщині зруйнувала армія рф. Стаціонар та поліклінічний корпус окупанти розстріляли з танка. Два прямих попадання ворожих снарядів зруйнували кабінети на другому та третьому поверхах, знищили обладнання, вибили вікна, зруйнували плити перекриття й міжкімнатні перегородки.
На платформі Dream, яка збирає, впорядковує та публікує відкриті дані про відновлення, є три активні проєкти відбудови Тростянецької міської лікарні: капітальний ремонт стаціонарного корпусу та дитячого відділення; поліклініки та термомодернізація будівлі поліклініки, переходу та дитячого відділення. Розглянемо кожен з них.

Тростянецька міськя лікарня
Джерело: Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України
Бюджет відбудови Тростянецької міської лікарні передбачає:
- ремонт стаціонарного корпусу та дитячого відділення — 7,5 млн грн;
- ремонт поліклініки — 3,8 млн грн;
- термомодернізацію — 8,6 млн грн.
Проєкт профінансовано з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії рф.
Капітальний ремонт стаціонарного корпусу та дитячого відділення передбачає:
- відновлення пошкодження будівельних конструкцій ганків і козирків;
- встановлення вітражу в автомобільному боксі;
- встановлення відсутнього огородження ганків;
- відновлення покрівельного килима головного входу до будівлі;
- утеплення стін з відкосами та ін.
Під час відновлення фасаду лікарня вдруге зазнала руйнувань: 15 березня 2024 року були вибиті щойно встановлені вікна та двері, а також пошкоджена відновлена частина фасаду. Це вплинуло на тривалість робіт із утеплення фасаду. Відновлення пошкоджених вікон стало можливим завдяки підтримці міської ради, благодійних фондів та організацій, які надали фінансування.
Відповідно до звіту ГО “Центр розвитку та співпраці громад” на платформі Big Recovery Portal, відбудова лише частково відповідає вимогам безбар’єрності. Проєктом передбачено облаштування ганку з укладанням підлоги та встановленням пандуса на вході. Інші технічні рішення щодо доступності не визначені проєктом.
Стіни утеплили мінеральною ватою, відповідно до договору з генпідрядником. Роботи виконано раніше, однак, за даними моніторингу, цоколь утеплений не був, що призвело до зниження енергозбереження і промерзання цокольного поверху. Під час реалізації проєкту ці недоліки не були усунені.
Капітальний ремонт поліклініки, яка найбільше постраждала всередині, передбачає такі види робіт:
- демонтаж;
- влаштування стін, підлоги та стелі;
- облаштування та підключення інженерних систем.
Термомодернізація будівлі поліклініки, переходу та дитячого відділення передбачає:
- утеплення зовнішніх стін, підлоги неопалюваного технічного приміщення;
- заміну покрівлі над переходом, часткова заміну світлопрозорих огороджувальних конструкцій на енергоефективні;
- заміну дверей у зовнішніх стінах;
- відновлення та ремонт світлових приямків підвалу;
- утеплення магістральних трубопроводів та арматури в приміщенні теплових пунктів, горищних поверхів та підвалів.
“За даним проєктом присутній високий ризик порушення термінів виконання робіт через недобросовісного генпідрядника, який за власної ініціативи зірвав терміни утеплення будівель. В серпні було розірвано договір з ТОВ “Міське будівництво” та оголошено нову закупівлю”, — зазначено у звіті, опублікованого у лютому 2025 року.
Наразі роботи в лікарні продовжуються. За даними Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області, будівельники завершили монтаж індивідуального теплового пункту та під’єднали його до основної мережі опалення. Також оновили зовнішній вигляд будівлі: плиткою облицювали ґанки, сходинки та пандуси. У дитячому відділенні тривають роботи з утеплення фасаду та цокольної частини.
Хухрянська амбулаторія
Хухрянська амбулаторія загальної практики-сімейної медицини у 2018 році перейшла у підпорядкування “Чернеччинському центру первинної медико-санітарної допомоги”. Протягом 2018-2021 років у закладі були проведені капітальні ремонти даху та всіх приміщень амбулаторії, зроблено внутрішні роботи в кабінетах, закуплено меблі та офісна техніка. Крім того, амбулаторія була повністю укомплектована медичним обладнанням, забезпечена декількома одиницями автотранспорту.
16 березня 2022 року заклад і все обладнання знищив російський авіаудар. Після цього медичні послуги тимчасово надавалися в облаштованому приміщенні сільського будинку культури. У 2023 році, за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я та у партнерстві з Міністерством охорони здоров’я України, було встановлено модульну клініку.

Руйнування Хухрянської амбулаторії на Сумщині
Джерело: Платформа Dream
Загальна кошторисна вартість нового будівництва становить 24,9 мільйонів гривень, з них:
- будівельні роботи — 14,4 млн грн;
- устаткування, меблі, інвентар — 5,5 млн грн;
- інші витрати — 5 млн грн.
Фінансування здійснене з державного (24,6 млн грн) та місцевого (358,7 тис. грн) бюджетів.
Наприкінці грудня 2024 року ГО “Центр розвитку та співпраці громад” виконала моніторинг відбудови об’єкта та сформувала ключовий висновок:
“Будівництво проводилося з дотриманням вимог енергоефективності та безбар’єрності. Громада приймала участь в обговоренні. Проєкт оцінено як успішний приклад відбудови. Будівля відповідає всім сучасним вимогам, а її реалізація відбулася згідно з планом. Це є позитивним прикладом реалізації відбудови в громаді”.
Що було зафіксовано на момент моніторингу?
- встановили тактильну плитку;
- підлогу вивели в один рівень з порогом;
- будівля — одноповерхова і виведена в один рівень, тому немає необхідності у встановленні пандусів;
- на вході в приміщення та кабінети встановлені інформаційні таблички зі шрифтом Брайля. Вони розташовані на висоті від 1,2 до 1,5 м від підлоги;
- шлях пацієнтів амбулаторії ззовні та всередині супроводжується тактильними плитами, щоб пацієнти з порушенням зору могли орієнтуватися в просторі під час візиту до закладу;
- в приміщенні облаштована туалетна кімната для маломобільних груп населення. Вона оснащена унітазом на висоті 45-50 см від підлоги та спеціальними поручнями.
Стіни будівлі та стеля утеплені мінеральною ватою, а відкоси — за технологією, яка передбачає створення умов, за яких не відбувається промерзання. Всі вікна та двері мають дві камери.

Хухрянська амбулаторія в процесі відбудови
Джерело: Платформа Dream
Богданівська амбулаторія
Богданівська амбулаторія загальної практики сімейної медицини знаходиться в приміщенні, яке збудували ще у 80-х роках. Вона обслуговує мешканців сіл Богданівка, Залісся та інших населених пунктів Київщини, чисельністю близько п’яти тисяч осіб.
Заклад зазнав сильних руйнувань під час військових дій на території Великодимерської громади у березні 2022 року. Були пошкоджені вікна, двері, дах та внутрішнє опорядження, постраждала електромережа та система опалення. Росіяни вкрали все медичне обладнання.
У квітні 2024 року уряд виділив кошти на відновлення амбулаторії. До відновлення об’єкту приступили у липні 2024 року.

Відбудова Богданівської амбулаторії на Київщині
Джерело: Платформа Big Recovery Portal
Загальна вартість відбудови — 22,15 млн грн. Фінансування здійснювалося за кошти благодійного фонду MECENAT SERVIER (19,2 млн грн) та державного та місцевого бюджетів (3 млн грн).
За кошти місцевого бюджету виготовлено та відкориговано проєктну документацію. Заклад відбудовує ПП “Вестінвестбуд”.
Відповідно до звіту моніторингу ГО “Агентство розвитку територій” на платформі Big Recovery Portal, оприлюдненого 1 квітня 2025 року, на момент огляду в будівлі тривали ремонтні роботи: виконувалося безпіщане накриття стін, улаштування теплої підлоги з укладанням пінополістирольних плит і прокладання електропроводки. Також проєкт передбачає заміну вікон, дверей, даху та системи опалення.
Проєктом передбачено заходи з безбар’єрності та енергоефективності. Тривала підготовка до облаштування пандуса із залізобетону. На момент обстеження будівля не експлуатувалася.
ФАП на Київщині
Приміщення фельдшерсько-акушерського пункту в селі Ситняки на Київщині зазнало сильних руйнувань під час військових дій на території Макарівської громади. Ремонт закладу розпочався у травні 2022 року.
Відбудову профінансувала міжнародна медична гуманітарна організація MSF. Бюджет проєкту склав 66,5 тис. грн.
Під час відбудови провели монтаж вхідних дверей, закрили тріщини в стінах, зробили підвесну стелю. ФАП відновив доступ громадян до первинної медичної інфраструктури та надання їм послуг з охорони здоров’я.

Фельдшерсько-акушерський пункт в селі Ситняки
Джерело: Платформа Big Recovery Portal
Під час моніторингу об’єкта експертами ГО “Агентство розвитку територій” встановлено, що ширина внутрішніх дверей у просвіті, загальні розміри, розміри туалетних кабінок, ширина дверей у санітарно-гігієнічних приміщеннях та висота порогів не відповідають вимогам доступності.
Макарівський ЦПМСД
Приміщення Макарівського центру первинної медико-санітарної допомоги під час військових дій на території громади було повністю зруйновано.
Медзаклад, Міністерство охорони здоров’я, Київська ОВА та Київська школа економіки (KSE Foundation) у травні 2022 року підписали Меморандум про партнерство та співпрацю. Він передбачав відбудову зруйнованого закладу. 31 серпня 2022 року підписали договір з підрядником, після чого стартувало відновлення. Амбулаторію відкрили у квітні 2023 року.

Відбудова Макарівського центру первинної медико-санітарної допомоги
Джерело: Платформа Big Recovery Portal
Вартість будівництва склала 28,96 млн грн. Медичне та комп’ютерне обладнання, частину меблів, канцелярське приладдя, вироби медичного призначення, розхідні матеріали частково закупили за кошти Національної служби здоров’я України (НСЗУ), а також отримали від благодійних організацій.
Під час моніторингу виявили, що об’єкт відповідає вимогам енергоефективності. Матеріали, які були використані при будівництві стін і перекриття є теплоізоляційними та відповідають будівельним нормам. Були встановлені енергозберігаючі вікна та двері. Влаштована сучасна система опалення та кондиціювання. Експерти звернули увагу на деякі недоліки в забезпеченні доступності, а саме: відсутні сигналізатори небезпеки та тактильні елементи.
Гурівщинська амбулаторія
Медичний заклад обслуговує п’ять тисяч мешканців з трьох навколишніх сіл на Київщині.
У березні 2022 року медичний заклад згорів внаслідок російських обстрілів: приміщення обстріляли з мінометів і танків. Було знищено все обладнання та документація.
Капітальне будівництво нового об’єкта розпочалося у серпні 2022 року. Амбулаторію побудували за кошти благодійників та відкрили в січні 2023 року.

Відбудова Гурівщинської амбулаторії на Київщині
Джерело: Платформа Big Recovery Portal
За даними платформи Big Recovery Portal, відбудову амбулаторії профінансував “Благодійний фонд братів Суркіс”. Бюджет склав 16,2 млн гривень, у тому числі:
- будівельні роботи – 12,8 млн грн;
- устаткування, меблі, інвентар – 187 тис. грн;
- інші витрати – 3,2 млн грн.
Чернігівський центр сучасної онкології
У перші дні повномасштабного російського вторгнення на околицях Чернігова точилися запеклі бої. Вибуховою хвилею та уламками снарядів пошкодило медичний центр сучасної онкології. Осколкові поранення отримали двоє співробітників, один — контузію.
Робота центру відновилася у квітні 2022 року. Для цього вікна закрили стелажами та плівкою, а дах перекрили руберойдом.
Для відбудови головного хірургічного корпусу центр отримав кошти від фандрейзингової платформи UNITED24. Німецький виробник Bayer перерахував 1,3 млн євро на відновлення та оснащення медичних закладів України. На відбудову Чернігівського медичного центру сучасної онкології виділили 26,7 млн грн.

Чернігівський медичний центр сучасної онкології
Джерело: скриншот з відео UNITED24
Відбудова почалася в 2023 році й передбачала ремонт пошкодженого фасаду 6-ти поверхового головного корпусу із заміною вікон та дверних блоків. За даними Big Recovery Portal, відновлення тривало 11 місяців.
Амбулаторія в Дергачах
Амбулаторію загальної практики сімейної медицини на Харківщині на 60% зруйнував російський обстріл. Це сталося 8 квітня 2022 року. Її відбудували й тепер нова будівля — на поверх вища.
На будівництво медзакладу спрямували 68 мільйонів гривень державних коштів. Також до облаштування долучилася громада, благодійні організації та партнери з Польщі.

Амбулаторію загальної практики сімейної медицини на Харківщині
Джерело: Харківська ОВА
В ході відновлювальних робіт відремонтували покрівлю, облаштували пандуси і встановили підйомник, повністю відновили внутрішні інженерні мережі, замінили віконні та дверні блоки, утеплили фасад, провели оздоблювальні роботи. Також збудували гараж для автомобілів швидкої допомоги. Амбулаторія повністю пристосована до потреб маломобільних груп населення, забезпечена новітнім обладнанням та джерелами альтернативного живлення.
Травмпункт міської лікарні
Будівля травматологічного пункту міської лікарні швидкої медичної допомоги в Миколаєві була частково зруйнована внаслідок ракетного удару. Постраждали інженерні мережі (електропостачання), вимощення та тротуар.

Руйнування травмпункту лікарня швидкої медичної допомоги в Миколаєві
Джерело: Платформа Dream
Капітальний ремонт передбачає відновлення приміщень та тротуару, посилення конструкцій, заміну інженерних мереж.
Відбудова фінансується за рахунок коштів ТОВ “Колдау Інвестмент” — 10,5 млн грн та місцевого бюджета — 478,4 тис. грн.
Проєкт передбачав елементи та пристрої, що враховують потреби людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, зокрема:
- систему засобів орієнтації для людей з порушеннями зору, в тому числі тактильні засоби;
- поздовжній ухил шляху руху, по якому можливий проїзд на кріслах колісних;
- сходи і пандуси, які обладнані поручнями та інше.

Відбудовано травмпункт міської лікарні в Миколаєві
Джерело: Платформа Dream
Баштанська багатопрофільна лікарня
Заклад на Миколаївщині є опорною лікарнею, яка надає медичну допомогу мешканцям п’яти районів. Там працюють неврологічне, дитяче, інфекційне, хірургічне та інші відділення. Крім того заклад надає амбулаторно-поліклінічну допомогу, працює клініко-діагностична лабораторія, відділення переливання крові.
Внаслідок ракетної атаки 19 квітня 2022 року пошкоджень зазнала будівля поліклініки й частково відділення лікарні. Була зруйнована покрівля, вибиті вікна, пошкоджена підлога та стіни.

Руйнування в Баштанській багатопрофільній лікарні
Джерело: Платформа Dream
Хірургічне відділення лікувального корпусу почали відновлювати у січні 2023 року, а завершили менш ніж за пів року. Там встановили нові вікна, замінили підлогу, пофарбували стіни, придбали меблі і медичне обладнання, оновили приміщення адміністрації та куточка для дітей та ін.
Відбудову хірургічного відділення профінансувало Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) на загальну суму 8,8 млн грн.
За висновками моніторингу ГО “Проти Корупції”, хірургічне відділення відновлено з інклюзивним підходом, однак не враховувалася висота розміщення поручнів у вбиральнях та вимикачів при вході до неї. Щодо енергоефективності, то лікарня забезпечена живленням від сонячної ферми на 150 кВт, що розташована на території закладу.
Також в терапевтичному відділенні був здійснений поточний ремонт бомбосховища за фінансової допомоги Представництва Міжнародного Медичного Корпуса на загальну суму 1,35 млн грн.
ГО “Проти Корупції” дослідили, що потреби людей з інвалідністю не були повністю враховані через відсутність зручного входу та дверей для проїзду на кріслі колісному, ширина яких не відповідала нормам ДБН.
Щодо енергоефективності, то підвальне приміщення має електроконвектори, а на території лікарні розміщена сонячна електростанція на 150 кВт.
Капітальний ремонт та будівництво нових закладів.
Окрім відновлення зруйнованих і пошкоджених медичних закладів, важливо ремонтувати та адаптувати до сучасних реалій вже діючі заклади, а також будувати нові для задоволення потреб громад, де оселилися переселенці. Розглянемо кілька прикладів.
Близнюківська лікарня
У Близнюківській центральній районній лікарні на Харківщині обслуговуються 37,5 тисяч людей. Крім місцевих, сюди приїжджають мешканці Барвінківської та Лозівської міських громад. Також на території Близнюківської громади проживало майже 5 тис. ВПО, що стало поштовхом для проведення капітального ремонту будівлі поліклініки.
Фінансування проєкту складає 72,1 мільйонів гривень, з них 4,3 мільйони виділили з місцевого бюджету, решту — з державного.

Проєкт капітального ремонту Близнюківської лікарні
Джерело: Платформа Big Recovery Portal
Проєктом передбачені таки види робіт:
- капітальний ремонт покрівлі;
- утоплення фасаду;
- заміна внутрішніх інженерних мереж;
- ремонт внутрішніх приміщень;
- термомодернізація будівель;
- благоустрій та озеленення території.
Станом на жовтень 2024 року, частину запланованих робіт вже виконали, зокрема, монтаж покрівлі та облаштування фасаду, укріплення та утепленню фундаменту.
Бучанський консультативно-діагностичний центр
Медзаклад надає медичну допомогу з лікування неінфекційних, інфеційних, хірургічних, акушерсько-гінекологічних та стоматологічних захворювань мешканцям 14 населених пунктів територіальної громади.
Амбулаторний заклад вторинного рівня працює у пристосованих приміщеннях, в яких неможливо розмістити усіх спеціалістів та використати наявне обладнання в повному обсязі. Для цього необхідно побудувати новий корпус.

Проєкт нового корпусу Бучанського центру
Джерело: Платформа Dream
Будівельні роботи ще не почалися, але в січні 2025 року Бучанська міська рада ухвалила рішення про співфінансування будівництва корпусу у разі його відбору до кредитної програми фінансування. Загальна сума співфінансування з місцевого бюджету складе понад 63 мільйони гривень.
Більшість проєктів відбудови медичних закладів фінансуються з державного та місцевих бюджетів. Водночас суттєвим є внесок міжнародних організацій, які активно долучилися до відновлення. Попри постійні російські обстріли та спроби знищити якомога більше інфраструктури, ремонт медзакладів триває.
Матеріал створено у рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Читати ще:
Друге життя закинутих будівель: на їхньому місці створили прихистки для ВПО
Просто відновити — не означає зробити доступним. Як ініціативи з Ірпеня та Тернополя змінюють міста