Відновили 6 із 18 багатоповерхівок: як UNITED24 допомагає відбудовувати Київщину
Київська область
Багатоквартирний будинок
Адреса:
Київська область
З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну платформа UNITED24 стала ключовим інструментом збору коштів для відновлення зруйнованих обстрілами об’єктів. Це ініціатива української влади, запущена у травні 2022 року з метою залучення міжнародних донорів та організацій до відновлення інфраструктури, підтримки медичних закладів та гумдопомоги. У 2024 році фандрейзингова платформа United24 зібрала понад 13 млрд грн, які пожертвували люди зі 137 країн. Про це повідомив віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров у своєму телеграм-каналі. Ці кошти допомагають відновлювати будинки, школи, мости та укриття.
Повномасштабна війна триває майже три роки. Внаслідок бойових дій рф, станом на 1 липня 2024 року, понад 50% житлового фонду в багатьох містах і містечках було пошкоджено чи зруйновано, а такі міста, як Бахмут і Мар’їнка майже не мають непошкоджених будівель. Про це йдеться у звіті команди Київської школи економіки (KSE) спільно з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури за підтримки інших профільних міністерств і Національного банку України.
У звіті також зазначено суттєве зростання бюджетного дефіциту в результаті вторгнення росії. Тому без підтримки міжнародних донорів, які фінансують відновлення, Україна не змогла б ефективно відбудовувати зруйновані об’єкти. Завдяки таким ініціативам, як UNITED24, вже вдалося відновити лікарні, школи, мости та житлові будинки. Амбасадорами платформи стали відомі особистості, яких об’єднало бажання допомогти Україні — серед них актори, режисери, музиканти, науковці та спортсмени.
У жовтні 2023 року UNITED24 запустила інтерактивну мапу, розроблену разом з українською IT-компанією ЛУН, де наразі позначені багатоквартирні будинки Київщини, на які вдалося зібрати кошти для відбудови. Журналісти “Свій дім” зібрали інформацію про 6 із 18 зруйнованих будинків, які вже відновили завдяки пожертвам UNITED24.
Ірпінь, вул. Давидчука, 42
Це перший багатоквартирний будинок в Ірпені, відновлений завдяки співпраці з UNITED24.
У березні 2022 року армія рф обстріляла будинок запалювальними снарядами. Повністю згоріли всі квартири на п’ятому поверсі, а частина у першому під’їзді — через танкові обстріли. До війни тут проживали 325 осіб.
Відновлення потребувало капітального ремонту та відновлення несучих конструкцій. Збір коштів на відбудову розпочав амбасадор UNITED24, французький режисер Мішель Азанавічус.
Ірпінь, вул. Мечникова, 106
Багатоповерхівка в ЖК Green Life потрапила під обстріл 23 березня. Тоді згоріли чотири квартири на верхньому поверсі, три поверхом нижче, а один зі снарядів прошив будинок наскрізь. До повномасштабної війни тут проживали 167 осіб. У домі треба було відновити фасад, зробити капремонт стін і тримальних конструкцій, ліфту й газопроводу.
Амбасадором UNITED24 став креативний директор “Balenciaga” Демна, який створив спеціальний світшот, а всі кошти з його продажу перерахували на напрям “Відбудова України”. Внесок у сумі 514, 2 тис. євро допоміг закрити збір на відновлення цього будинку та еще одного по вулиці Мечникова, 104-А.
Ірпінь, вул. Мечникова, 104-а
У червні 2019 року в Ірпені відкрили четверту чергу ЖК Green Life по вулиці Мечникова, 104-а. Там проживали 120 мешканців, серед яких 35 дітей. Внаслідок російських обстрілів у березні 2022 року були пошкоджені опорні стіни, вікна, дах, фасад, двері, ліфтове обладнання та прибудинкова територія.
Будинок відновили завдяки коштам від продажу світшоту, який створив креативний директор “Balenciaga” Демна.
Бородянка, вул. Семашка, 2
Під час боїв за Бородянку росіяни скидали на селище авіабомби, застосовували міномети та іншу артилерію. До повномасштабної війни у цьому будинку проживали 185 людей. Близько 20 ховалися у підвалі дому та розповідали, що усього за дві хвилини нараховували 72 вибухи.
Будівлю капітально відремонтували трохи більше, ніж за рік. Вибиті вікна та двері, пошкоджені стіни, плити перекриття та покрівля були відновлені. Будинок термомодернізували, замінили вікна та двері, встановили нові ліфти. Також відремонтовано 8 квартир, які зазнали пошкоджень.
Гостомель, вул. Рекунова, 1
У цей п’ятиповерховий будинок армія рф поцілила снарядом і зруйнувала цілий під’їзд. До повномасштабної війни тут проживали 170 людей.
Дім відновлювали з травня 2023 року до вересня 2024 року у межах програми UNITED24 на замовлення Київської ОВА. Тут відновили 9 квартир, стіни та внутрішні перегородки, відремонтували під’їзди та місця загального користування, облаштували нову покрівлю з вентиляцією та водостоками, замінено вікна, двері та балкони.
Ірпінь, вул. Лисенка, 14Г
П’ятиповерховий будинок на вулиці Лисенка, 14-Г в Ірпені був збудований у 2015 році. До вторгнення в ньому проживали 100 осіб, з яких 30 — діти. Після влучання російського снаряда загорілися квартири на п’ятому поверсі. Загалом внаслідок обстрілу згоріли 10 квартир, покрівля, системи водо- та теплопостачання.
Збір коштів на відновлення дому відкрив амбасадор UNITED24 та абсолютний чемпіон світу з боксу Олександр Усик.
Додатково. Після публікації статті журналісти “Свій дім” отримали відповідь від Київської обласної державної адміністрації щодо відновлення ще двох будинків у межах реалізації програми UNITED24. Це житловий будинок у Гостомелі на вулиці Проскурівська, 11 та дім у Бородянці за адресою: вулиця Центральна, 306.
“Прийняті в експлуатацію закінчені будівництвом об’єкти дозволяють мешканцям цих будинків повноцінно використовувати майно та проживати в оселях“, — йдеться у відповіді на запит.
Загалом на Київщині на початок 2025 року відновили понад 20,3 тис. обʼєктів із понад 30,8 тис., пошкоджених та зруйнованих внаслідок російської агресії. Відновлення здійснюється за підтримки UNITED24, Фонду ліквідації наслідків, програми єВідновлення, обласних ініціатив та міжнародних організацій. Про це повідомили у Київській обласній державній адміністрації.
Кошти, зібрані через UNITED24, спрямовуються виключно на об’єкти, визначені у рамках затверджених програм (відбудова, медична допомога, підтримка армії тощо). Кожен проєкт має фінансовий звіт. Дані про надходження на спеціальний рахунок НБУ для збору коштів на підтримку Фонду відновлення зруйнованого майна та інфраструктури у період з 5 травня 2022 р. по 3 січня 2025 року – можна переглянути тут.
Аудит роботи платформи здійснюють дві провідні міжнародні компанії: Deloitte та BDO. І саме BDO проводить аудит напрямку “Відбудова України”.
Як кожен може впливати на прозорість відновлення?
Кожен охочий теж може долучитися до контролю витрат на відбудову об’єктів у своїй громаді. Зокрема, завдяки онлайн-платформі Big Recovery Portal (BRP), можна дослідити відновлення конкретної будівлі, а також подати скаргу або пропозицію. Така залученість громадськості до моніторингу дозволить побудувати систему незалежного від уряду моніторингу витрат бюджетних та донорських коштів на відновлення.
За даними BRP, станом на 9 січня 2025 року в процесі відновлення перебуває 4708 об’єктів: 3701 — під реконструкцією, 1007 — нове будівництво.
На мапі об’єктів можна ознайомитись з бюджетом проєкту, типом робіт та фактичним статусом відновлення. Тут також відображено ризики реалізації проєкту, зокрема оцінку таких аспектів, як загальна вартість кошторису та джерела фінансування. BRP використовує систему автоматичного оцінювання ризиків для пріоритизації об’єктів, враховуючи фактори, як-от близькість до окупованих територій та фінансова забезпеченість проєкту.
Якщо у вашому місті триває відновлення, яке відсутнє на платформах Dream та BRP, ви можете написати на пошту порталу, і адміни додадуть цю інформацію до загальної системи для подальшого моніторингу громадськістю.
У розділі “Фото і моніторинг” можна знайти коментарі або скарги, а також залишити власні пропозиції. Big Recovery Portal співпрацює з громадськими організаціями, які здійснюють моніторинг процесу відбудови. Зокрема, це ГО “Сміливий Ірпінь”, що об’єднує активних громадян та волонтерів Ірпінської громади. Станом на кінець грудня 2024 року, за даними “Великого порталу відновлення”, організація завершила моніторинг 29 об’єктів, ще 22 — в процесі. Серед них 11 капітальних ремонтів багатоповерхівок, а також ясла-садочок № 2 “Веснянка”, стадіон “Чемпіон”, оновлення приміщення Ірпінської центральної міської лікарні.
ГО також залучає громадськість до вибору об’єктів для відбудови, які вони перевіряють і публічно звітують. Станом на 23 жовтня 2024 року на голосування були винесені й два ірпінських будинки, які відновлюються за кошти донорів UNITED24: по вулиці Київська, 53 та Мечникова, 104-а.
У громадській організації підкреслюють, що затримки в відбудові — це загальна проблема Ірпеня. Проте активна участь громади допоможе уникнути переробок та зекономити бюджет.
Матеріал створено у рамках проєкту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Читайте ще: Від великих проєктів до дрібних ремонтів: як відновлюють школи на Київщині
Закон про компенсацію за знищене житло: що зміниться для українців?
Відновлення вікон після обстрілів: що робити, якщо вибух вибив скло
поділитись у соцмережах
Рекомендуємо прочитати
Об'єкт культури
Пам’ятки архітектури національного значення — на якій стадії відновлення визначних будівель в різних містах України?
Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року через обстріли, бомбардування та інші воєнні дії були пошкоджені або зруйновані численні пам’ятки архітектури. За даними Міністерства культури та...
читати історіюЗаклад освіти
Від великих проєктів до дрібних ремонтів: як відновлюють школи на Київщині
За даними Міністерства освіти і науки України, станом на листопад 2024 року відновлено чверть шкіл, які постраждали від початку повномасштабного вторгнення рф. У Київській області на початок 2024 року відбудували...
читати історіюПідприємство
Відновили бізнес у пам’ять про загиблого сина: історія родини Ольшанських і їхнього найбільшого кизилового саду в Європі
Субсидія на оренду житла для ВПО у 2025 році: як отримати допомогу
Двічі втратила дім через окупацію Луганщини, але найстрашніше випробування чекало попереду. Історія Марини Бражнікової
Соціальне житло для переселенців: як отримати
єОселя: шанс на нову домівку для українців
Як змінити реквізити картки “єВідновлення”, коли банк відмовляє у проведенні платежу
Рекомендуємо прочитати
Об'єкт культури
Пам’ятки архітектури національного значення — на якій стадії відновлення визначних будівель в різних містах України?
Заклад освіти
Від великих проєктів до дрібних ремонтів: як відновлюють школи на Київщині
Підприємство