Відбудова

головна / Відбудова / Харків

Відбудова
Житло

Відбудова Харкова під прицілом ворога: як ремонтують пошкоджені будинки

Харківська область , Харків

У Харкові за час великої війни пошкоджено близько 12 тисяч будівель, з яких 70% — житлові, повідомив міський голова Ігор Терехов. Лише у 2023 році ворожі обстріли зруйнували понад 2,5 тисячі будинків. Для їхнього відновлення місто залучає кошти з державного бюджету та міжнародної допомоги. За 2024 рік вдалося відремонтувати 100 будинків, а на 2025-й заплановано відновити ще 160.

Наприкінці квітня 2025 року депутати затвердили перелік проєктів, фінансування яких здійснюватиметься за рахунок субвенції з державного бюджету. На їхні капітальні ремонти передбачено 1 млрд грн. До нього увійшли пошкоджені обстрілами будинки на таких вулицях

  • Наталії Ужвій, 72 (ЖК “ФЛОРА-12” та ЖК “ФЛОРА-13”), 88;
  • Ахієзерів, 4; 
  • Нескорених, 20/321;
  • Леся Сердюка, 16, 50, 54;
  • Кричевського, 37, 39, 41, 42;
  • Мироносицька, 54; 
  • Соборності України, 236. 

На прикладі вже завершених, активних та майбутніх проєктів дослідимо, як триває процес відновлення у Харкові.

Завершена відбудова

Бучми, 50

На вулиці Бучми, 50 ще на початку 2023 року відбудували під’їзд будинку, який зазнав значних руйнувань внаслідок чотирьох влучань і пожежі. Спочатку вважали, що його відновити неможливо, але проведена інструментальна експертиза показала протилежне. 

Відбудований будинок по вул. Бучми, 50

Фото: Департамент з благоустрою і відбудови

У під’їзді дому встановили вікна та відбудували фасад. Також будинку підключили всі комунікації. Під час відновлення були посилені перекриття та несучі конструкції дев’ятиповерхівки.

За даними Prozorro, тендер виграло ПАТ “Трест Житлобуд-1” з пропозицією у 20,4 млн грн. Інших учасників у торгах не зафіксовано. Сума оплати за даним договором склала 12,19 млн грн.

Метробудівників, 5

16-поверховий будинок постраждав від уламків ворожих снарядів та пожежі, що виникла внаслідок вибуху. В багатоповерхівці були пошкоджені зовнішні стіни, покрівля, перегородки, плити перекриття, балкони, скління, двері, інженерні мережі. Також вигоріло кілька квартир. 

Будинок по вул. Метробудівників, 5

Фото: Департамент з благоустрою і відбудови

За даними платформи Big Recovery Portal, бюджет відбудови склав 51,45 млн грн, у тому числі: 

  • будівельні роботи — 40,1 млн грн;
  • устаткування, меблі та інвентар — 619,49 тис. грн;
  • інші витрати — 10,7 млн грн.

Фінансування здійснювалося з місцевого бюджету. 

Що зробили:

  • демонтаж пошкоджених конструкцій;
  • очистку від сажі та кіптяви внутрішніх стін зі стелями;
  • відновлення перекриттів, зруйнованих стін і балконів, покрівлі;
  • заміна пошкоджених вікон;
  • сантехнічні роботи;
  • відновлення фасаду та виконання оздоблювальних робіт.

Проспект Героїв Харкова, 118

Значних пошкоджень і руйнувань будинок зазнав у березні 2022 року. Через російський обстріл відбулося руйнування зовнішньої стіни, перекриттів, пошкоджена покрівля, вікна та ліфт.

Після проведення демонтажу всіх зруйнованих конструкцій фахівці відбудували зовнішню стіну будинку, міжповерхові перекриття, встановили нові вікна. Наступним етапом стало відновлення покрівлі, фасаду, вхідної групи, заміна ліфта.

Відбудований будинок на проспекті Героїв Харкова, 118

Фото: Департамент з благоустрою і відбудови

Фінансування відбудови здійснювалося за рахунок коштів бюджету Харківської міської територіальної громади. Роботи виконувалися у період з грудня 2023 року до грудня 2024 року.

За даними Prozorro, тендер виграло ТОВ “ЦЕНТР БУДІВЕЛЬНОЇ КОМПЛЕКТАЦІЇ” з пропозицією у понад 4 мільйони гривень. Воно було єдиним учасником торгів. У додатковій угоді до договору, укладеній у листопаді 2024 року, ціну знизили до 3,4 млн грн.

Драгоманова, 6-Г

Багатоповерхівка постраждала внаслідок влучання ворожого снаряду. Були зруйновані зовнішні стіни технічного поверху, конструкції перекриття над дев’ятим поверхом, сходові марші та майданчики, покрівля та фасад будівлі.

Що зробили:

  • демонтаж пошкоджених конструкцій;
  • відновлення вентиляційних каналів; 
  • ремонт покрівлі, парапету;
  • оздоблення стін фасаду будинку.

Будинок по вул. Драгоманова, 6-Г

Фото: Департамент з благоустрою і відбудови

За даними Prozorro, тендер виграла компанія “Трест Житлобуд-1” з пропозицією у 5,36 мільйона гривень. Інших учасників торгів не було. Договір уклали саме на цю суму. 

У травні 2023 року підписали додаткову угоду, якою визначили суму фінансування робіт у 2023 році, яка склала 2,18 млн грн, а саме:

  • кошти міського бюджету – 2,13 млн грн; 
  • кошти ЖК, ЖБК та ОСББ – 53,6 тис грн.

Після додаткової угоди 2023 року, у травні 2024 було укладено ще одну, якою затвердили фінансування робіт у розмірі 589,4 тисячі гривень. В графіку виконання робіт було передбачено 2,59 мільйонів гривень на 2025 рік, але інформації про виконання робіт або нових договорів немає.

Активні відбудови

Бучми, 40-А

Дев’ятиповерховий будинок постраждав від російського ракетного обстрілу в березні 2022 року. Від вибуху частково зруйновані стіни, перекриття, покрівля, підлога, балкони та вікна. Також пошкоджені системи водопостачання, водовідведення, опалення, електропостачання та газопостачання. 

Зруйнований будинок по вул. Бучми, 40-А

Фото: Big Recovery Portal

За даними Prozorro, тендер на аварійно-відновлювальні роботи виграло ПАТ “Трест Житлобуд-1” із пропозицією у 31,16 млн грн. Конкурентів у нього не було. 

За даним договором у 2024 році фінансування робіт не здійснювалося, у 2025 році воно становитиме 16,2 мільйона, а на 2026 рік заплановано — 14,96 мільйонів гривень. 

У першому підписаному договорі будівельні роботи мали завершитися в кінці 2025 року, але вже наприкінці 2024 року терміни було продовжено до кінця 2026 року. 

Наталії Ужвій, 72

Багатоквартирний житловий будинок ЖК “Флора-12” та “Флора-13” зазнали пошкоджень внаслідок військових дій. Його поки не відбудували, роботи заплановані на 2025 рік.

Зруйнований будинок по вул. Наталії Ужвій, 72 

Фото: Big Recovery Portal

Проєкт відбудови передбачає, зокрема, відновлення конструкцій перекриття, сходів, підлоги, заповнення віконних і дверних прорізів, систем водопостачання, опалення, електропостачання, газпостачання. 

Бюджет відбудови ЖК “Флора-12” складає 102,9 млн грн, ЖК “Флора-13” — 122,8 млн грн. Роботи будуть профінансовані з місцевого бюджету.

Тендери на ці об’єкти виграли ТОВ “БГ “Житлобудпроект” та ПП “БФ “Промтекст” — загальна сума контрактів перевищує 220 млн грн. 

Громадська організація “Нон-Стоп Україна” дослідила, що обидві компанії отримали контракти без реальної конкуренції — альтернативні учасники на тендери не подалися. За даними активістів, ТОВ “Житлобудпроект” пов’язане із родиною харківського депутата Микити Рожкова, наближеного до партії ОПЗЖ. Компанія “Промтекс” входить до консорціуму “Білдінг Груп”, який контролюється бізнес-оточенням екснардепа Анатолія Денисенка.

Крім того, вони провели аналіз документів Prozorro і засвідчили про системні завищення вартості робіт і матеріалів. 

Зокрема, ТОВ “БГ “ЖИТЛОБУДПРОЕКТ” вказав ціну будівельної суміші Ceresit CT 29 на рівні 100 грн/кг, тоді як ринкова вартість цього матеріалу становить близько 16 грн/кг. За розрахунками ГО, це може свідчити про потенційну переплату майже у 2 млн грн лише за цією позицією. 

Про те, як живуть люди у пошкодженому будинку на вулиці Наталії Ужвій, 78 читайте в матеріалі “Свій дім” за посиланням.

Що далі: проєкти майбутньої відбудови

Харківська міська рада представила і нові проєкти відбудови житлових будинків з їхньою візуалізацією. Розглянемо декілька з них.

Наталії Ужвій, 60 

Від обстрілу постраждав 1-й під’їзд багатоповерхівки: були зруйновані стіни, балкони, вентиляційни канали, плити покриття. Вигоріли квартири на 8-16 поверхах.

Згідно з технічним звітом за результатами обстеження, основні несучі та самонесучі конструкції надземної частини будинку перебувають у незадовільному та аварійному стані. 

Зруйнований будинок на вул. Наталії Ужвій, 60

Фото: Департамент з благоустрою та відбудови

Робочим проєктом капремонту передбачається:

  • відновлення стін, перекриттів, сходів, вікон, дверей та покрівлі;
  • адаптація до потреб маломобільних груп населення; 
  • відновлення інженерних мереж; 
  • заміна зруйнованого ліфтового обладнання. 

Візуалізація майбутньої відбудови

Фото: Департамент з благоустрою та відбудови

У будинку планують врахувати вимоги безбар’єрності, а саме: 

  • безперешкодний доступ до ліфта; 
  • встановлення табличок із шрифтом Брайля; 
  • улаштування зовнішніх пандусів; 
  • сталеві поручні вздовж зовнішніх пандусів; 
  • безпорогові вхідні двері та двері тамбуру.

За даними Big Recovery Portal, бюджет відбудови складатиме 229,1 млн грн.

Проспект Любові Малої, 24

П’ятиповерховий будинок на 60 квартир постраждав від російського обстрілу у травні 2024 року. Внаслідок потрапляння засобів ураження відбулися руйнування та пошкодження зовнішніх та внутрішніх стін, підлоги, перегородок, плит перекриття, плит покриття, покрівлі, балконів, дверей, скління віконних отворів та рам, внутрішнього та зовнішнього опорядження.

Зруйнований будинок

Фото: Департамент з благоустрою та відбудови

Згідно зі звітом ТОВ “Енергопромпроект” про технічний стан об’єкта, опублікованим на платформі Dream, орієнтовний ступінь пошкоджень об’єкта становить 47,61%.

Візуалізація відбудови

Фото: Департамент з благоустрою та відбудови

За даними платформи Dream, загальний орієнтовний бюджет проєкту складає 30,3 млн грн.

Харків майже кожного дня потерпає від російських ударів. Попри це місто намагається відбудовувати зруйноване, у тому числі й будинки. Основна частина робіт фінансується з місцевого бюджету.

Департамент з благоустрою пропонує харків’янам ознайомитися з візуалізаціями майбутніх оновлених будинків та проголосувати за них. Деякі проєкти вже реалізовані відповідно до представлених концепцій — зокрема, будинки на вул. Наталії Ужвій, 60 та Метробудівників, 6.

Матеріал створено у рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Читайте ще:

Відбудова без фіналу: чому мешканці будинку в “Ірпінських Липках” досі без житла

Яким має бути якісне укриття в Україні? Що кажуть експерти?

Ягідне та проєкт Build Back Better: на якій стадії відновлення села

Дивіться новий спецпроєкт:

Новоселівка. Історії втрачених домівок під час оборони Чернігова.

Катерина Черніговець / 27.05.2025

поділитись у соцмережах