Відбудова

головна / Відбудова

Відбудова
Житло

“Я хапалась за будь-яку можливість відбудувати житло”. Як на Чернігівщині відновили вже 800 будинків

Чернігівська область , Чернігівський район

“Після окупації Іванівської ОТГ ми побачили розруху. У людей не стало ні майна, ні житла. Щоб утримати та повернути людей в села я хапалась за будь-які можливості, які є…”, — розповіла журналістам Свій дім голова Іванівської ОТГ Олена Швидка.

“Якщо не поверну людей у громаду, то її не буде”

Окупація Іванівської ОТГ Чернігівської області на початку великої війни не тільки нівелювала всі сили та ресурси, які були вкладені в розвиток сіл, а й змусила людей покинути рідні місця. Як розповіла Олена Швидка, після деокупації їхньої громади, люди сідали в автобус і просто їхали — хто по Україні, хто за кордон. І буквально за квітень 2022 року виїхали десь 50% жителів громади.

“Я бачила, як села пустіють, і розуміла, що якщо не поверну людей у громаду, то її не буде. Тому була основна задача — повернути людей. І це вдалося зробити. На цей час, майже 90% населення живе в громаді ”, — ділиться Олена.

Хапатися за будь-яку можливість відбудови

Влітку 2022 року Іванівська громада залишалася все ще сильно зруйнованою. Однієї з таких можливостей, в якій на той час вона побачила користь, була співпраця з ГО Housing Ukraine. Саме ця організація запропонувала громаді взяти участь у пілотному проєкті — використання спеціальної платформи, на якій фіксуються дані про зруйноване та пошкоджене майно. Громада отримала інтерактивний інструмент управління фондом зруйнованого житла та можливість контролювати процес запиту та отримання допомоги. 

“Співпраця з Іванівською ОТГ дала позитивні результати, як для громади, так і для нас, бо ми отримали реальний фідбек”, — відмітила виконавча директорка організації Анна Комнатна.

Іванівська ОТГ стала першою громадою, хто протестував цифрову платформу та за її допомогою залучала допомогу з відбудови.

“Ми занесли на платформу всі дані щодо зруйнованого та пошкодженого майна, і це дало можливість, відбудуватися. Звичайно, я не можу сказати, що 100% допомоги ми отримали завдяки платформі, але значну її частину”, — розказала Олена.

800 будинків відремонтовані

Кожна організація, з якою співпрацювала громада надавала допомогу різним категоріям громадян. Олена каже, що були організації, які хотіли працювати тільки з особами з інвалідністю або з сім’ями з дітьми, і вони, використовуючи внесені на платформу Housing Ukraine дані, формули їм списки та передавали інформацію.

“Крім того, вже понад 100 людей у громаді отримали допомогу по програмі “Є відновлення” і продовжують ремонт своїх будинків. А з 15 серпня почала діяти програма для повністю знищеного майна. Тому тут також процес запустився”, — поділилася Олена.

За її словами, за допомогою різних благодійних організацій, волонтерів, міжнародних фондів, із 2015 пошкоджених і зруйнованих будинків, на даний час відремонтовані близько 800, і будуються з нуля десь 30 будинків.

“росіяни підпалили мій будинок”

Наталія Похилько, мешканка Іванівської ОТГ, одна з тих, чий будинок підпалили росіяни. Це сталося 25 березня 2022 року, коли російські війська заїхали у їх село.

“В цей час ми були в будинку і коли зрозуміли, що сталося, то через вікно вилізли з будинку і сховалися в погребі”, — поділилася вона.

Внаслідок підпалу, будинок Наталії згорів повністю разом із усіма речами. Згасити його навіть не намагалися, бо росіяни стріляли без перестанку і вони переживали, що їх би просто розстріляли.

Зараз родина Наталії живе в домівках односельчан. “Ми вже поміняли четвертий будинок, живемо в людей, речі дали волонтери”, — поділилася вона.

Відбудова почалася у вересні 2022 року

Будинок пані Наталії зараз відбудовують, але залишається ще багато роботи. На даний момент, вже відремонтували дах, стіни, перегородки всередині будинку. Вона зазначила, що роботи почалися у вересні 2022 року і наразі будинок відновлений десь на 60%. 

“Ну, маємо надію, що взимку повернемося у рідний дім, але як вийде”, — відзначила Наталія.

Відновлюють будинок пані Наталі волонтери Repair Together. Вперше вони приїхали у громаду для того, щоб допомогти людям розібрати завали. І після цього, записали всі адреси зруйнованих будинків. Після цього, вони вирішили допомогти родині пані Наталії з відбудовою.

“Я не знаю, чому вони вирішили допомогти саме нашій родині. Я думаю, що це може бути завдяки голові громади. Або, можливо, це пов’язано з тим, що вони почули, що я як директорка “Іванківського будинку культури” дбала про нього”, — розповіла вона.

Реквізити для фінансової підтримки родини Наталії Похилько

Назва банку: АТ КБ “Ощадбанк”

Номер Картки: 5167 8032 1859 2652

ПІБ отримувача: Наталія Похилько

Катерина Черніговець / 21.08.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Повноцінне житло з паркінгом повністю адаптоване для людей, які отримали поранення внаслідок російської агресії. Саме таким має бути  багатофункціональний комплекс, що будується на вулиці Миколайчука у Львові. Це тимчасове житло...

читати історію

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Весь час боїв за Суми Тетяна Жарик з родиною залишалася в місті. Навесні 2022 року її будинок не постраждав внаслідок вуличних боїв та постійних обстрілів. Минуло 2 роки й вночі...

читати історію

Рекомендуємо прочитати

Житло та реабілітація. У Львові зводять перший з восьми будинків для поранених переселенців

Багатоквартирний будинок

“У наш будинок влучив ворожий дрон, сусіди загинули, а ми тепер без житла”. Історія Тетяни Жарик

Підприємство

«Три контейнери пряжі та борги – ось з чого ми стартували на новому місці». Як Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини відновлює виробництво у Львові

Багатоквартирний будинок

“Після Горлівки змінили 4 квартири. Одна — в окупації, інша — пошкоджена”. Історія Людмили Соломатіної

Після підриву Каховської ГЕС минув майже рік. Але 14 родин з Василівки на Миколаївщині досі не отримали кошти на відбудову

Як запорізькі краєзнавці вивозять музейні та сімейні реліквії. Історія екстреної допомоги з порятунку культурної спадщини

Показати те, що знищила росія. У Львові триває виставка “Тут був мій дім”

Багатоквартирний будинок

“Дивлюсь з п’ятого поверху, а там все горить. Сусідніх під’їздів просто немає”. Історія Олесі Прокопенко