Відбудова за державні кошти: що ставлять у пріоритет у 2025 році
Інфраструктура
У бюджеті на 2025 рік виділено рекордні 3,94 трлн грн видатків, з яких частина піде на відбудову інфраструктури, житла, а також соціальну та енергетичну сферу. Потреба України у відновленні, за оцінками Світового банку, складає $486 млрд. При цьому, за словами Олексія Кулеби, міністра розвитку громад та територій України, на термінове відновлення інфраструктури Україні необхідно $5 млрд. За даними звіту “Швидка оцінка завданої шкоди та потреб на відновлення” (Rapid Damage and Needs Assessment, RDNA3), потреба на невідкладну реконструкцію та пріоритети відновлення — на приватний сектор, соціальну інфраструктуру, енергетику, транспорт і житло, у 2024 році становила $16 млрд.
19 листопада 2024 року парламент схвалив вже четвертий державний бюджет воєнного часу. Близько половини його видатків спрямовується на відсіч агресору, частину коштів виділили на відбудову України, зокрема на держпрограму “Відновлення” — 4 млрд грн. Журналісти “Свій дім” на основі даних Центру економічної стратегії та аналітики на платформі Big Recovery Portal проаналізували витрати на відбудову.
Державний бюджет на 2025 рік. Скільки коштів виділили на відбудову
Видатки державного бюджету на 2025 рік сягнуть рекордних 3,94 трлн грн. У 2024 році це були 3,35 трлн грн.
Серед них на програми відбудови заплановано:
Відновлення критично важливої інфраструктури:
- Логістична інфраструктура та мережеве сполучення — 3,4 млрд грн.
Компенсація за знищене та пошкоджене житло:
- Програма “єВідновлення” — 3 млрд грн на компенсацію за знищене житло, 1 млрд грн — за пошкоджене житло.
- Проєкт HOME — 462,2 млн грн.
Пільгові кредити для придбання житла:
- Довгостроковий кредит для ВПО, учасників АТО та ООС — 22 млн грн.
- Здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, що потребують покращення житлових умов — 9,8 млн грн.
Фінансова підтримка молодіжного житлового будівництва:
- Державний фонд сприяння — 6,2 млн грн;
- Часткова компенсація відсоткової ставки кредитів для молодих сімей та одиноких молодих громадян — 4,8 млн грн.
Пільгове кредитування сільських забудовників:
- Кредитування індивідуальних сільських забудовників — 31,5 млн грн.
Дрібний ремонт житла:
- Проєкт “Ремонт житла для відновлення прав і можливостей людей (HOPE)” – 63,2 млн грн.
Звідки надходитимуть кошти на фінансування відбудови
Фінансування програм відбудови та відновлення в Україні переважно здійснюється через Міністерство розвитку громад та Державне агенство відновлення та розвитку інфраструктури.
За словами Олександри Бетлій, провідної наукової співробітниці Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, наразі оцінити достатність фінансування досить важко, тому що воно залежить від багатьох факторів, але основними джерелами коштів для відбудови будуть:
- кошти міжнародних організацій, які будуть відноситися до спеціального фонду. В бюджеті їх прописують невеликими сумами, натомість фактичне фінансування може бути суттєво вищим.
- Фонд ліквідації наслідків збройної агресії, який є джерелом фінансування, зокрема, і “єВідновлення”.
- З резервного фонду фінансуватиметься нагальна відбудова.
- UNITED 24 — благодійні внески, які можуть йти на відбудову окремих об’єктів. Однак це джерело фінансування, яке не можна спланувати заздалегідь.
“Фінансування відбудови 2025 року буде залежати від спроможності та ефективності витрачання коштів. Наприклад, є програма Світового банку HOPE, яка передбачає фінансування “єВідновлення”. У Держбюджеті на цей рік на неї передбачено лише 63 млн грн, але по факту буде більше. Для порівняння план на 2024 рік становив 83 млн грн, але фактичні видатки за 9 місяців 2024 року вже досягли 4,7 млрд грн”, — підкреслила Олександра Бетлій.
Фонд ліквідації наслідків збройної агресії
У 2024 році робоча група при Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури оприлюднила до обговорення проєкт Закону України “Про засади відновлення України”, який мав на меті визначити правові основи та регулювання відновлення та відбудови України. За даними Мінрегіону, озвученими на засіданні парламентського комітету, загальна потреба на 2025 рік складає понад 130 млрд грн, зокрема:
- 85 млрд грн — обсяг Фонду ліквідації наслідків збройної агресії;
- 49 млрд грн — програма компенсації громадянам за пошкоджене та знищене майно.
Згідно з аналітичною запискою Центру економічної стратегії, Фонд ліквідації наслідків збройної агресії у 2025 році буде формуватися за рахунок:
- поточних надходжень, зокрема активів, примусово вилучених або конфіскованих Україною;
- залишку коштів фонду станом на 1 січні 2025 року.
Акумульовані ресурси будуть спрямовані на виплату компенсацій за пошкоджені або знищені об’єкти житлового призначення, а також на завершення проєктів, реалізація яких розпочалась у попередніх бюджетних періодах.
У 2023 році джерелом наповнення фонду також були 50% коштів, що перераховували до бюджету НБУ (пункт 17 статті 14 Закону №2710-IX), однак їх виключили із джерел наповнення фонду.
“Фактичні надходження до фонду у 2024 році станом на 31 серпня 2024 склали 551 млн грн. Такий обсяг навіть близько не покриває потреби у коштах на відновлення”, — зазначено у звіті.
Оскільки кількість проєктів для відбудови та відновлення перевищує наявні кошти, особливо важливою є пріоритизація:
“Оборона та безпека – це безумовний пріоритет. Але має бути нагальне відновлення: енергетика, житло — програма “єВідновлення” та інші програми, соціальна інфраструктура, дороги, але дивлячись де. Також важливими є питання: “Які об’єкти слід відбудовувати, а які — ні?” і “Відновлювати все краще, ніж було, чи так, як було, або ж знайти компроміс між цими підходами?””, — розповіла Олександра Бетлій.
Матеріал створено у рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Читати по темі:
Відновили 6 із 18 багатоповерхівок: як UNITED24 допомагає відбудовувати Київщину
Від великих проєктів до дрібних ремонтів: як відновлюють школи на Київщині
поділитись у соцмережах
Рекомендуємо прочитати
Об'єкт культури
Пам’ятки архітектури національного значення — на якій стадії відновлення визначних будівель в різних містах України?
Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року через обстріли, бомбардування та інші воєнні дії були пошкоджені або зруйновані численні пам’ятки архітектури. За даними Міністерства культури та...
читати історіюЗаклад освіти
Від великих проєктів до дрібних ремонтів: як відновлюють школи на Київщині
За даними Міністерства освіти і науки України, станом на листопад 2024 року відновлено чверть шкіл, які постраждали від початку повномасштабного вторгнення рф. У Київській області на початок 2024 року відбудували...
читати історіюПідприємство
Відновили бізнес у пам’ять про загиблого сина: історія родини Ольшанських і їхнього найбільшого кизилового саду в Європі
Субсидія на оренду житла для ВПО у 2025 році: як отримати допомогу
Двічі втратила дім через окупацію Луганщини, але найстрашніше випробування чекало попереду. Історія Марини Бражнікової
Соціальне житло для переселенців: як отримати
єОселя: шанс на нову домівку для українців
Як змінити реквізити картки “єВідновлення”, коли банк відмовляє у проведенні платежу
Рекомендуємо прочитати
Об'єкт культури
Пам’ятки архітектури національного значення — на якій стадії відновлення визначних будівель в різних містах України?
Заклад освіти
Від великих проєктів до дрібних ремонтів: як відновлюють школи на Київщині
Підприємство