
Відновлення Тростянецької лікарні: що показав моніторинг?
Сумська область , Охтирський район , Тростянець
Заклад охорони здоров'я
Адреса:
Сумська область ,
Охтирський район , Тростянець
Тростянець — одне з перших міст в Україні, яке окупували росіяни під час повномасштабного вторгнення, і перше, яке було звільнено. Тут ворог пошкодив та зруйнував понад 800 багатоповерхівок, приватних будинків та об’єктів комунальної власності. Серед найбільш постраждалих — Тростянецька міська лікарня, де до великої війни медичну допомогу отримували майже 35 тисяч осіб. Відбудова, яка триває з 2023 року, має важливе значення для громади.
До повномасштабного вторгнення рф і окупації Тростянецька лікарня була однією зі взірцевих в області. Протягом 2018-2021 років там провели масштабну реконструкцію: від радянської сірої будівлі не залишилося й сліду. У закладі зробили капітальний ремонт, відділення оснастили сучасним обладнанням та утеплили фасад. Російська армія зруйнувала медзаклад майже на третину. Відновлення лікарні дослідила платформа “Свій дім”.
“Тростянець — перше деокуповане місто 2022 року”
Тростянець перебував під окупацією армії рф упродовж 30 днів. За цей час у місті базувалося близько 300 одиниць російської військової техніки та близько 500 військових. Від злочинних дій росіян загинули близько 30 цивільних жителів громади, понад 10 — зникли безвісти.
26 березня 2022 року місто звільнили силами 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр” за допомогою бійців добровольчого формування Тростянецької територіальної громади № 1, місцевих партизан та небайдужих жителів громади.
Під час окупації армія рф пошкодила 59 об’єктів комунальної власності, частково зруйнувала 800 будинків, 250 квартир, повністю знищила п’ять багатоповерхівок та 12 приватних будинків.

Зруйнований будинок в Тростянці
Фото: Дмитро Живицький/Facebook
Найбільшої руйнації зазнали Тростянецька міська лікарня, привокзальна площа, підприємства “Держлісгосп”, завод “Монделіс Україна” та історичні споруди: Краснотростянецька лісодослідна станція, садиба Кеніга, колишній магазин купця Курила тощо.

Збитки Тростянецької громади
38 пострілів з танків по лікарні
На початку повномасштабного вторгнення Тростянецька лікарня стала прихистком для близько сотні людей. Крім того, за березень, коли в місті перебували російські військові, у пологовому відділенні народилося восьмеро дітей.
Армія рф обстріляла медзаклад 23 березня 2022 року: два танки прямою наводкою здійснили 38 пострілів. Гатили по лікарні та поліклініці. Перед цим вони знищили усі машини швидкої допомоги.
Триповерхова будівля консультативно-діагностичної поліклініки була майже зруйнована. Корпус лікарні — у дірах від снарядів. Фасад був посічений уламками, стіни пробиті снарядами, зруйновано дах. Усередині знищені кабінети на 2-му та 3-му поверхах, обладнання та меблі. Не залишилося жодного вцілілого вікна чи дверного блоку.

Зруйнована Тростянецька міська лікарня
Фото: Дмитро Живицький/Facebook
Повернення до роботи та благодійна допомога
Попри значні руйнування, вже 19 квітня 2022 року відновила роботу консультативно-діагностична поліклініка, 16 травня запрацював стаціонар, а в червні — травматологічне відділення.
Протягом квітня персонал з волонтерами поступово приводили приміщення та прилеглу територію лікарні в належний вигляд. “Добробат” допоміг розбирати завали, які утворилися після розстрілу лікарні російськими окупантами.

Прибирання в Тростянецькій лікарні після деокупації
Фото: Тростянецька лікарня
Для того, щоб мати змогу продовжувати роботу, лікарні допомогли благодійні організації. Зокрема, медзаклад отримав:
- автомобіль швидкої допомоги від Фонду міжнародної солідарності в Україні;
- мобільний переносний УЗД-апарат від БФ “Національна агенція гуманітарної допомоги ZDOROVI”;
- офісні меблі та устаткування від ТОВ “Епам Системз”;
- ліки та витратні матеріали від БФ “АІСМ Україна” та Міжнародної організації з міграції;
- медичне обладнання від БФ Hope4Ukraine Inc та інше.
Тендери і бюджет на відбудову
Навесні 2023 року Тростянець був включений до державного проєкту відновлення за принципом “відбудувати краще, ніж було”. Відновлення міської лікарні фінансується Фондом ліквідації наслідків збройної агресії.
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області влітку та восени оголосила три тендери в системі публічних закупівель Prozorro на капітальний ремонт лікарні. Роботи за різними проєктами мали б виконати компанії Приватбудсервіс, “Електра Ленд” та “Міське будівництво”.

Руйнування в Тростянецькій лікарні
Олександр Кубраков / Facebook
Тендер на капітальний ремонт поліклініки виграла компанія Приватбудсервіс із кошторисною пропозицією 17,28 мільйона гривень. Договір з нею уклали 13 листопада 2023 року.
Як зазначає у своєму звіті ГО “Центр розвитку та співпраці громад” на платформі Big Recovery Portal, яка проводила моніторинг відбудови, з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії рф на ці роботи було виділено 16,29 мільйонів гривень. Тобто вартість робіт дещо перевищувала суму, виділену на роботи. Додатково було проведено закупівлю на 7,8 мільйона гривень.
Але в квітні 2024 року відбулося коригування цін після звернення Тростянецької міської ради та Тростянецької міської лікарні. У своєму звіті ГО зазначає наступне: “Оцінка руйнування, експертиза та написання проєктно-кошторисної документації відбувалися в стислі строки та після звільнення міста, коли частина документації була пошкоджена та знищена окупантами. З огляду на ситуацію, доводилося проводити додаткові коригування. Також, під час робіт були виявлені моменти, які неможливо було передбачити, наприклад, повторне влучання ракети поруч та додаткові руйнування під час виконання робіт. Станом на 7 травня 2024 року вартість проєкту становить 26,04 мільйона гривень після проведеного коригування ПКД. До проведеного коригування, станом на 23 серпня 2024 року вартість проєкту становила 22,74 мільйона гривень”.
Ремонт фасаду та ганків стаціонарного корпусу та дитячого відділення робила компанія “Електра Ленд” з пропозицією 19,56 мільйонів гривень. На реалізацію цього проєкту з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії виділили 22,88 мільйонів гривень.
Різниця між виділеною сумою та вартістю проєкту — понад 3 мільйони гривень. За інформацією, наведеною у звіті громадської організації, кошти, які були в залишку на кінець 2023 року перенаправили на додаткові роботи за цим та іншими проєктами лікарні.
При цьому “Центр розвитку та співпраці громад” відмітив, що компанія “Електра ленд” була учасником кримінальної справи, повʼязаної з ухиленням від сплати податків.
Тендер по термомодернізації будівлі поліклініки, переходу та дитячого відділення виграла компанія “Міське будівництво”, з якою уклали договір 21 серпня 2023-го. Їхня пропозиція склала 35,78 мільйонів гривень. З Фонду ліквідації наслідків на це було виділено 41,5 мільйонів гривень на 2023 рік. Але у серпні 2023-го договір з компанією достроково розірвали через затримку виконання робіт та неналежну їх якість.
Відбудова поліклініки, стаціонару та дитячого відділення
З кінця листопада 2023 на території лікарні запрацювала модульна поліклініка. Її будівництво відбулося в рамках проєкту “Спеціальна програма підтримки України”, який фінансувався Федеральним урядом Німеччини та впроваджувався компанією GIZ.
Інфекційне відділення
У жовтні 2022 року розпочали перший етап відновлення інфекційного відділення лікарні. Роботи виконувалися за кошти резервного фонду державного бюджету в межах “Програми з відновлення України”. Сумська обласна військова адміністрація спрямувала субвенцію на капремонт покрівлі й повну заміну вікон та дверей на нові енергозберігаючі металопластикові.
У 2023 році до ремонтних робіт долучилася німецька неурядова кампанія GIZ. Роботи включали утеплення підвальної частини та приміщень, підсилення покрівлі та утеплення будівлі.
Поліклініка
Демонтаж пошкодженої системи фасадів та монтажу плит в корпусі стаціонарного відділення почався в жовтні 2023 року, а в листопаді — ремонт поліклініки.
Відбудова поліклінічно-діагностичного відділення тривала до вересня 2024 року, а в грудні 2024 її офіційно відкрили.

Стенд на відкритті оновленної поліклініки
Фото: Тростянецька міська рада
Під час будівельних робіт лікарня зазнала руйнувань вдруге. 14 березня 2024 року внаслідок ракетно-шахедних атак ударною хвилею було пошкоджено вікна та двері, які нещодавно змонтували, а також вибите внутрішнє опорядження стін. Довелося все робити заново.
У будівлі поліклінічно-діагностичного відділення:
- утеплили фасад;
- влаштували теплоізоляцію;
- відремонтували покрівлю, ганки;
- виконали зовнішні та внутрішні роботи.
Меблі, інвентар, обладнання для поліклінічного відділення придбані коштом благодійників, а саме: БФ “Доброта” та “Полтавський ГЗК”, ТОВ “Біланівський ГЗК”, БФ “Зелений Кристал”, Міжнародна Організація з Міграції, ТОВ “МАЯК”.
Стаціонарне відділення
Наприкінці 2024 року також завершили відбудову стаціонарного корпусу. Роботи передбачали:
- відновлення ганків та козирків;
- встановлення вітражу в автомобільному боксі, огородження ганків;
- утеплення стін з відкосами та інше.
Дитяче відділення
Відбудова дитячого відділення триває й зараз. За інформацією Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, будівельники виконують утеплення та оздоблення фасаду та цокольної частини будівлі. На переході між дитячим відділенням та поліклінікою вже влаштували підпірні залізобетонні стіни.

Ремонтні роботи в лікарні
Фото: Служба відновлення у Сумській області
Моніторинг відбудови лікарні: енергоефективність та безбар’єрність
Громадська організація “Центр розвитку та співпраці громад” моніторила відбудову чотирьох об’єктів Тростянецької лікарні. Представниця організації Марія Богданова розповіла журналістці “Свій дім”, що вони досліджували виконання робіт з:
- утеплення інфекційного відділення;
- відновлення фасаду головного корпусу лікарні;
- утеплення поліклініки та переходу;
- внутрішнього ремонту поліклініки.
“Коли ми приїхали в лікарню для моніторингу в серпні 2024 року, роботи по внутрішньому відновленню поліклініки були майже завершені. Найбільше проблем виникло з утепленням поліклініки. Виконавець, по-перше, не вчасно почав роботи, а по-друге, зробив їх неякісно. Договір з ним довелося розірвати і оголосити нову закупівлю (у вересні 2024 року уклали новий договір з “ПРИВАТБУДСЕРВІС” — прим. ред.). Це вплинуло на терміни реалізації проєкту загалом”, — розповіла Марія Богданова.

Ремонтні роботи
Фото: Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області
“Центр розвитку та співпраці громад” також досліджував дотримання норм безбар’єрності під час капітального ремонту поліклініки та головного корпусу.
Будівельні роботи в поліклініці стосувалися внутрішнього ремонту будівлі. Відповідно до моніторингу ГО, двері в палати, кімнати та коридори мають достатні розміри для проїзду на кріслі колісному. Але ліфт мав вузький вхід, його заміна не була закладена в проєкт.
Відбудова головного корпусу, за словами Марії Богданової, частково відповідає вимогам безбар’єрності: на вході облаштовано пандус, а інші технічні рішення не визначені проєктом, адже метою цього проєкту є відновлення фасаду.

Тростянецька міська лікарня
Фото: Державне агентство відновлення
“Моніторинг відбудови лікарні та інших об’єктів у Тростянці — це гарний приклад співпраці з громадою, яка була відкрита, залучена і зацікавлена в тому, щоб все було зроблено якісно. Це один з небагатьох випадків в нашому досвіді, коли процес був настільки відкритим, прозорим та стратегічно продуманим”, — підсумувала Марія.
Тростянецька лікарня — важливий інфраструктурний об’єкт для міста, відбудова якого триває з 2023 року. За цей час основні роботи вже закінчені і будівельники наразі виконують утеплення та оздоблення фасаду. На думку експертів, які моніторили відновлення, це гарний приклад, який показує залученість та небайдужість громади.
Матеріал створено у рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Читати ще:
Укриття для навчання: як Чернігівщина готує школи до загроз
Від держави до донорів: як відновлюють зруйновані медзаклади
Просто відновити — не означає зробити доступним. Як ініціативи з Ірпеня та Тернополя змінюють міста