Відбудова

головна / Відбудова

Відбудова
Житло

Три роки після звільнення Київщини: Ірпінь і Буча — відбудовуються. А що з селищами Бородянка, Гостомель і Макарів?

На початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Київщина стала однією з головних цілей окупантів. Внаслідок боїв такі населені пункти, як Ірпінь, Буча, Гостомель, Бородянка та Макарів, зазнали значних руйнувань. Остаточно територію області звільнили від загарбників 2 квітня 2022 року. Після себе армія рф залишила знищені міста з гуманітарною катастрофою. Майже одразу після деокупації область почали відбудовувати. Найбільше зусиль було спрямовано на Ірпінь та Бучу. Масштабні руйнування та медійний резонанс сприяли залученню значних ресурсів та уваги саме до цих міст. Тут вже відновлено значну частину житлового фонду та інфраструктури. 

Проте інші населені пункти області також потребують уваги та ресурсів для повноцінного відновлення. Журналісти платформи ​”Свій Дім” розбиралися, що зробили за ці три роки в Макарові, Бородянці та Гостомелі.

Бородянка

Після звільнення Бородянка опинилася серед найбільш зруйнованих міст Київщини. Багато житлових будинків та об’єктів інфраструктури були знищені або серйозно пошкоджені армією рф. 

​За даними місцевої селищної ради, під час бойових дій у 2022 році в Бородянській громаді повністю або частково було зруйновано 2234 об’єкти, зокрема:

  • 80 багатоквартирних та 2116 приватних будинків;
  • 10 шкіл та 6 дитячих садків;
  • 13 адмінзакладів та 7 закладів культури;
  • 2 заклади соціального захисту.​

Зруйнований будинок у Бородянці в 2022 році

Фото: АрміяInform

У 2023 році уряд України розпочав експериментальний проєкт комплексного відновлення шести населених пунктів, до яких увійшла і Бородянка. Цей підхід передбачав не лише відновлення зруйнованої інфраструктури, але й повну трансформацію громади. А у 2025 році виділив додаткові 5,2 мільярдів гривень на відновлення цих населених пунктів.

Станом на січень 2024 року, за даними місцевої влади, у Бородянці відновлено 11 багатоповерхових та 892 приватних будинків. Через аварійний стан довелося демонтувати 42 приватних та 5 багатоквартирних будинків. Зокрема роботи виконали за підтримки Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, БФ “Карітас”, Червоного Хреста.

У 2024-му Бородянська селищна рада розробила план відновлення на наступні 10 років. Загалом програма передбачає не тільки відновлення у громаді соціальної та критичної інфраструктури, такої як школи, дитсадки, лікарні, а й створення можливостей для інвестицій. 

Ліцей №1 в Бородянці, відновлений за підтримки Литви

Фото: Ірина Захарченко, селищна голова

У січні 2025 року розпочалися підготовчі роботи на 23 об’єктах комплексного відновлення. Серед них — капітальний ремонт Бородянської центральної районної аптеки № 4, нове будівництво дитячої школи мистецтв імені Макса Левіна, капремонт адміністративних будівель “Укрпошти” та “Укртелекому”, ремонт житлових будинків по вулицях Миру, Київській, Парковій, Центральній, Ветеранів і Ковельській, а також реконструкція електричних та газових мереж.

Згідно з затвердженим планом, у 2025 році в Бородянці передбачено подальше відновлення центру селища. Серед запланованих робіт — капітальний ремонт Новогребельської гімназії, утеплення та благоустрій Новозаліського ліцею, реконструкція дитячих садків “Колосочок” і “Веселка”, оновлення краєзнавчого музею Бородянщини та низка інших об’єктів.

Активно коментує відновлення громади її очільниця Ірина Захарченко. В інтерв’ю журналістам вона поділилася результатами вже виконаної роботи:

Наразі в громаді досі не відновлено 28 багатоповерхових та 1062 приватних будинки. Понад 5 тисяч мешканців не можуть повернутися додому через відсутність житла. Тому мої першочергові плани — це відбудова. У першу чергу, житлового фонду та об’єктів критичної інфраструктури: шкіл, садочків, адмінбудівель, будинків культури”.

Відновлений будинок у Бородянці на вулиці Велика, 2

Фото: Київська військова адміністрація

Інформацію про відновлення Бородянки та інших регіонів також можна знайти на двох спеціалізованих платформах — Big Recovery Portal (BRP) та DREAM. На BRP, який моніторить процес відновлення інфраструктури, наразі зібрані дані про 71 об’єкт, де триває відбудова. Більшість з них — це житлові багатоквартирні будинки, ризики успішної реалізації яких визначаються як низькі. Серед проблем відзначено лише близькість до ГЕС та тривалість відновлення.

На платформі DREAM наразі зафіксовано менше об’єктів – 28. Більшість з них стосуються ремонту або будівництва нового житла.

Приклад одного зі зруйнованих об’єктів у Бородянці на платформі BRP —  капітальний ремонт житлового будинку № 367А по вул. Центральна, пошкоджений внаслідок агресії рф навесні 2022 року. 

Після звільнення громади будинок обстежили та з’ясували, що його можна відновити. До повномасштабного вторгнення там проживало 209 осіб. Загальна кількість квартир – 120.

На відбудову планують витратити 1,3 мільйона доларів державних коштів через програму UNITED24. Проєкт має низький рейтинг реалізації — 83 бали. Серед основних загроз — тривалість відновлення, близькість до ГЕС і джерело фінансування.

Макарів

Селище Макарів, як і Бородянка, сильно постраждало від дій окупантів. Загалом у громаді були пошкоджені понад 3600 об’єктів, більшість із них — а саме 2800 — це житлові будинки.

Відновлення селища почалося майже одразу після звільнення. Станом на серпень 2023 року, повністю або частково відновили 1721 об’єкт, з них — 1317 житлових будинків.

Зруйнований будинок у Макарові в 2022 році

Фото: АрміяInform

У 2024 році вдалося відбудувати житлові будинки, зокрема, на вулицях Проєктній, Садовій. Тоді ж презентували програму комплексного відновлення території Макарівської селищної територіальної громади. Згідно з документом, у 2025 році в селищі планують відновити житло та інфраструктуру за багатьма адресами. Зокрема, Кочубея, 22, Проєктна, 4, Ростовського, 64 і 71, Фастівська, 38 і 42. Всі вони включатимуть вимоги енергоефективності та безбар’єрності. Вже тривають роботи в дитячій бібліотеці та у Центрі культури і дозвілля. 

Відновлений центр культури і дозвілля у Макарові

Фото: Вадим Токар, селищний голова

Знайти інформацію про конкретні об’єкти відбудови у громаді можна й на платформах Big Recovery Portal та DREAM. На першій зібрано дані про 45 об’єктів відбудови у Макарові, проте для багатьох з них оцінка ризиків реалізації є середньою або високою. Основні причини — тип об’єкта, джерела фінансування та тривалість відновлення.

На DREAM наразі зібрана інформація про 7 об’єктів. Переважно це житлові будинки, пошкоджені внаслідок російських обстрілів.

Для прикладу візьмемо та проаналізуємо один з об’єктів відновлення у Макарові на платформі BRP — капітальний ремонт Макарівського закладу дошкільної освіти “Пролісок” на вулиці Проєктній, 5. В планах відновлення дитсадку, побудова укриття та благоустрій навколишньої території.

Заклад постраждав 1 березня 2022 року під час повномасштабного вторгнення армії рф. Ремонт установи забезпечить 320 дітей дошкільною освітою, а 40 людей матимуть роботу.

Загалом на відновлення планують виділити 2,3 мільйона доларів. Проте наразі роботи по капітальному ремонту не ведуться через відсутність фінансування. 

Проєкт має великі ризики реалізації — 90 балів. Головні причини — тривалість відновлення та фінансове покриття.

Відновлення будівлі полікліники у Макарові

Фото: Вадим Токар, селищний голова

Гостомель

Одним із перших населених пунктів, що зазнав удару під час повномасштабного вторгнення рф, був Гостомель. Окупанти навіть намагалися висаджувати тут свій десант. Згідно з дослідженням KSE Institute в рамках проєкту RebuildUA, збитки інфраструктури Гостомеля оцінюються у 9,5 мільярда гривень або $343 мільйони доларів за курсом на 2022 рік. Загалом було пошкоджено 4 553 будівлі з 11 874 наявних, що становить майже 40% міста. ​Повністю було зруйновано 546 будівель, пошкоджено — понад 1 600 житлових будинків. Збитки житловому фонду становили близько 3,3 мільярда гривень. ​Найбільше постраждали вулиці Лугова (95% зруйнованих будівель), Чумацький шлях (68%) та Свято-Покровська (51%).

Зруйнований Гостомель в 2022 році

Фото: АрміяInform

На запит журналістів видання “Київ Влада” чиновники повідомили, що на момент звільнення селища внаслідок бойових дій понівечено понад 3100 житлових будинків. Близько 820 домоволодінь були зруйновані повністю та не підлягали відбудові, а решта вимагала капітального ремонту. Ще два будинки зазнали пошкоджень вже після деокупації внаслідок ворожих обстрілів.

Відновлення почалося майже одразу після деокупації. За наступні понад три роки в селищі тривали відновлювальні роботи. Станом на початок 2025 року у Гостомелі повністю та частково відновлено понад 1 950 будинків, що були пошкоджені внаслідок збройної агресії росії. Такі дані наводить Гостомельська селищна військова адміністрація.

Відновлений будинок по вул. Остромирській, 67

Фото: Руслан Кравченко

Моніторинг відновлення Гостомеля можна знайти й на Big Recovery Portal та DREAM. BRP має інформацію про 44 об’єкти, більшість — це житлові будинки. Ризики реалізації майже на всіх високі, серед причин — джерело фінансування об’єкта, тривалість відновлення, фінансове покриття, близькість до ГЕС та тип об’єкту. 

На DREAM зареєстровано 12 об’єктів, серед яких житло та соціальна інфраструктура.

Для прикладу, візьмемо один об’єкт відновлення з платформи BRP.  У житловому будинку на вулиці Свято-Покровській, 1а планують провести капітальний ремонт квартир 17 та 18.

На відновлення житла, яке постраждало внаслідок бойових дій, планують виділити близько 415 тисяч доларів: не лише відремонтувати квартири, а й утеплити фасад будівлі.

Рівень ризику реалізації проєкту дуже високий (118 балів). Серед головних загроз — джерело фінансування, тривалість відновлення, близькість до ГЕС та фінансування.

Відновлений будинок по вул. Рекунова, 1

Фото: Руслан Кравченко

Загалом, процес відновлення Київщини йде поступово, однак виклики та ризики залишаються значними. Необхідні ресурси, координація та підтримка на всіх рівнях для того, щоб повернути область до повноцінного життя.

Відновленню Ірпеня та Бучі сприяє широка медійність та фінансування з боку міжнародних організацій на меценатів. Зокрема, Говарда Баффета, Міжнародної організації з міграції, ЮНІСЕФ, уряду Тайваню та інших.

Про відбудову цих міст писали й великі західні видання – Associated Press та Eu neighbours east.

Гостомель, Бородянка та Макарів мають меншу увагу зі сторони ЗМІ та міжнародних організацій, тому процес їх відновлення йде повільніше. Проте результати є вже — в Макарові та Бородянці розроблені плани відновлення на найближчі роки, а частина робіт вже в процесі виконання. Поступово в цих містах відновлюють житлові будинки і інфраструктуру та повертають мирне життя, яке було до повномасштабного вторгнення рф в 2022 році.

Матеріал створено у рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Читайте ще:

Просто відновити — не означає зробити доступним. Як ініціативи з Ірпеня та Тернополя змінюють міста

“Хрущовка” у Запоріжжі, зруйнована війною: чи варто було відбудовувати?

Найдорожчі проєкти відновлення Київщини у 2024 році за кошти Фонду ліквідації наслідків збройної агресії

Друге життя закинутих будівель: на їхньому місці створили прихистки для ВПО

Олександр Забродін / 25.04.2025

поділитись у соцмережах