
Відбудова без фіналу: чому мешканці будинку в “Ірпінських Липках” досі без житла
Київська область , Бучанський район , Ірпінь
Багатоквартирний будинок
Адреса:
Київська область ,
Бучанський район , Ірпінь
Багатоповерхівка житлового комплексу “Ірпінські липки” на Гостомельському шосе, 24/1 в Ірпені після звільнення Київщини стала символом російських злочинів — саме сюди привозили міжнародні делегації, політичних лідерів і журналістів, аби показати масштаби руйнувань. Будинок, серйозно пошкоджений від обстрілів і пожежі, вирішили відновити, однак обіцяні терміни — кінець 2024 року — зірвано. Ремонт триває і в 2025-му, супроводжуючись журналістськими розслідуваннями та обуренням мешканців через підрядника. Коли вони повернуться до своїх квартир — досі невідомо.
Станом на кінець квітня 2025 року Ірпінь відновлений на 80%. Про це повідомив Олексій Кулеба, Міністр розвитку громад та територій України. Відбудовано житлові будинки, медичні заклади, освітню інфраструктуру, об’єкти культури і спорту. Попри активні темпи відбудови, деякі будинки, зруйновані у 2022 році, й досі не відновлені.
За даними платформи Big Recovery Portal, яка збирає базу проєктів відбудови та аналітику відповідних публічних видатків, до їхньої бази внесено понад 150 будинків, які мають статуси “активний” та “в очікуванні”. Серед них — багатоповерхівка на Гостомельському шосе, 24/1, де до руйнування проживали 560 осіб.
У цьому матеріалі дослідимо, як триває її відбудова та чому вона затягнулася надовго.
“Ірпінськи липки” до великої війни
Ще до великої війни “Ірпінські Липки” були в епіцентрі скандалів. Під час зведення у 2012-2014 роках початковий проєкт змінювали в ході будівництва, добудовували додаткові поверхи, продавали місця під автопаркування у внутрішньому дворі комплексу. Про це, зокрема, повідомляли ЗМІ. Здали багатоповерхівку в експлуатацію лише у 2016 році.
Забудовник ТОВ “Сервісзем-проект” передав будинок в управління приватному ЖЕКу. Коли мешканці оселилися та обжилися, вони почали висловлювати невдоволення наданими послугами й тарифами, через що у 2019 році створили об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). Проте вони зав’язли в багаторічній судовій тяганині: приватний ЖЕК відмовився передавати будинок в управління ОСББ. Лише в квітні 2022 року офіційно повідомив, що припиняє обслуговувати багатоповерхівку.

ЖК “Ірпінські липки” до руйнувань
Фото: Олена Холодовська, голова ОСББ
Руйнування
2 березня 2022 року російський літак Су-25 завдав авіаудару по Ірпеню, внаслідок якого постраждали житлові будинки, серед яких була багатоповерхівка на Гостомельському шосе, 24/1. Пізніше, а саме 16 березня, від запальних снарядів зайнялися мансардні поверхи. Через постійні обстріли пожежники ніяк не могли почати гасити пожежу.

Зруйнований будинок
Фото: Олена Холодовська
Дії російських військових призвели до масштабних руйнувань. Було зруйновано:
- фасад;
- міжповерхові перекриття;
- внутрішні інженерні мережі та комунікації;
- вікна і двері.
Частина квартир була пошкоджена частково, інші — знищені повністю.

Зруйнований будинок
Фото: Олена Холодовська
“Фотозона” для міжнародних делегацій
Після звільнення Київщини район “Ірпінських липок” відвідували офіційні делегації з різних країн світу. Дипломати, політики та журналісти на власні очі пересвідчувалися в масштабах руйнувань та жорстокості окупантів. Зокрема, місто відвідали Генсек ООН Антоніу Гутерреш і прем’єр Болгарії Кирил Петков, прем’єри Канади й Хорватії Джастін Трюдо та Андрей Пленкович, а також очільниця Бундестагу Бербель Бас.

Міжнародні делегації в Ірпені
Фото: Ірпінська міська рада
Крім того зруйнований комплекс став однієї з локацій, де Kalush Orchestra зняли кліп на пісню “Стефанія”, з якою перемогли на Євробаченні у 2022 році.
Відбудовувати чи зносити?
У жовтні 2022 року був готовий офіційний звіт технічного обстеження з визначенням другої категорії руйнувань — це означає, що будівля пошкоджена, але залишається придатною до експлуатації або відновлення. Цей звіт підтвердив висновки первинної експертизи щодо відновлення будинку по Гостомельському шосе, 24/1.
Технічне обстеження провів Науково-дослідний інститут будівельного виробництва (НДІБВ): вартість робіт склала 309,8 тисяч гривень та додаткових 100 тисяч гривень на відбір матеріалу для лабораторних випробувань.
Бюджет відбудови ЖК “Ірпінські липки”
У жовтні 2023 роки ЖК “Ірпінські липки” увійшов до переліку об’єктів, які відбудовуватимуть за рахунок коштів з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 червня 2023 року №534-р “Про виділення коштів з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії” на капітальний ремонт багатоквартирного будинку було спрямовано субвенцію з державного бюджету в розмірі 345 мільйонів гривень.
“Розпорядженням КМУ від 16.06.2023 №534-р та постановою КМУ від 05.03.2024 №247 на зазначений об’єкт загально виділено 188 мільйонів гривень. Касові видатки за 2023 та 2024 роки по об’єкту склали 156,345 мільйонів гривень. Невикористані кошти повністю повернуті до державного бюджету України”, — повідомили в Департаменті регіонального розвитку.

Зруйнований будинок
Фото: Олена Холодовська
У відповідь на запит журналістів платформи “Свій дім” Департамент регіонального розвитку Київської ОДА повідомив, що станом на квітень 2025 року загальна вартість будівництва складає 576,67 млн грн.
Не все так однозначно з підрядником
17 серпня 2023 року Департамент регіонального розвитку Київської ОДА за результатами тендеру замовив ТОВ “Навітехсервіс” капітальний ремонт будинку в Ірпені за 605 млн грн.
Ще до початку відбудови у медіа вибухнув скандал навколо тендера на визначення підрядника. Журналісти сайту “Наші гроші” виявили у кошторисі переможця завищені ціни на окремі позиції, а також відсутність детальної інформації по більшості інших позицій. Зокрема, в документах зазначено, що компанія збирається купувати “віконні блоки”, однак не вказано ні їхніх характеристик, ні виробника.
Єдиним конкурентом “Навітехсер” було ТОВ “Нідком”, яке запропонувало ціну на 41% нижчу — 430 млн грн. Однак замовник відхилив її через недоліки у кошторисах. Зокрема, не були враховані кошти на покриття додаткових витрат, зумовлених інфляційними процесами.
На цьому скандали не закінчилися. Журналісти Bihus.Info знайшли зв’язок між керівницею та співвласницею компанії “Навітехсервіс” Мариною Ткаченко й так званим “смотрящим за Києвом” Денисом Комарницьким. Варто зазначити, що для Ткаченко цей бізнес не є профільним: вона вже давно займається організацією івентів і продовжила приймати замовлення навіть у 2023 році. Денис Комарницький – ексдепутат Київради, який мав давні інтереси в будівельному і комунальному ринках Києва.
Після виходу цього журналістського матеріалу тодішній начальник КОВА Руслан Кравченко звернувся до обласної прокуратури задля вивчення інформації, викладеної у ньому.
Станом на 2025 рік компанія “Навітехсервіс” разом із субпідрядником “РІАЛБУД КИЇВ” продовжує ремонтні роботи в багатоповерхівці.
Час йде — відбудова триває і в 2025 році
Станом на 2025 рік відновлення багатоповерхівки, попри обіцянки завершити роботи до кінця 2024 року, досі тривають.

Відбудова будинку
Фото: Олена Холодовська
У відповідь на запит журналістів “Свій дім” Департамент регіонального розвитку Київської ОДА повідомив, що будинок складається з шести секцій, і всі передбачені проєктом роботи — демонтаж, підсилення та відновлення конструкцій, відновлення інженерних мереж, покрівлі, оздоблювальні роботи — мають бути виконані в усіх секціях.
Згідно з проєктною документацією, відновлення будинку включає оздоблювальні роботи в квартирах, встановлення сантехнічного обладнання, меблів, влаштування міжкімнатних перегородок, освітлення, газових котлів, вбудованих кухонь та поклейку шпалер.

При цьому, тимчасово відсторонений від обов’язків мера Ірпеня Олександр Маркушин повідомив, станом на 18 квітня 2025 виконаних робіт по секціях склало: першу та другу – 20%, третю — 40%, четверту – 30%, п’яту – 50%, шосту – 60%.

Відбудова будинку, січень 2025 року
Фото: Олена Холодовська
Відновлення “на відчепись”?
Голова ОСББ “Ірпінські Липки” Олена Холодовська активно висвітлює та коментує процес відбудови багатоповерхівки на своїй сторінці у Facebook.
У 2023 році її дописи починалися позитивно: “Ми починаємо відбудову!”.
Але вже наприкінці року повідомила, що роботи йдуть із запізненням: “Чекали дах до зими, але не встигаємо, хотілось би прискорити в цьому питанню підрядника чарівним копняком”.
У 2024 році рівень оптимізму поступово знижувався. Влітку було зазначено, що відновлення просувається повільно: “Відчуваю, в зиму з дахом буде лише дві секції з шістьох”.
На початку 2025 року Олена написала, що відсутність відбудованого даху у всіх секціях призвело до значного намокання всього будинку через опади:
“Послідовність робіт підрядника, відсутність чіткого графіку робіт і багато інших факторів призводить до крадіжок, безвідповідальності, брехні й відновлення “на відчепись”. Це відновлення точно не для людей”.
У травні 2025 року Олена виклала фото та показала стан виконання робіт: “04.05.2025. 1, 2, 4 секція досі мають такий стан 90% квартир”.
“Так виглядає вціліла квартира в першій секції будинку, який з 2022 року без даху. 04.05.2025 наш дах без змін. Він є лише на 6, 5, 4 секціях”.
Коментувати процес відбудови багатоповерхівки журналістам “Свій дім” Олена відмовилася.
Що планують зробити у 2025 році?
Згідно з даними моніторингу ГО “Сміливий Ірпінь”, планова дата завершення капітального ремонту багатоповерхівки — кінець 2025 року.
Олександр Маркушин визначив планові роботи на цей рік, а саме:
- завершити фасадні роботи по всьому комплексу;
- завершити всі покрівельні роботи;
- встановити всі вікна;
- прокласти необхідні комунікації.

Дах будинку
Фото: Олена Холодовська
Що гальмує відновлення?
Чому багатоповерхівку досі не відбудовано — журналісти “Свій дім” запитали у Департаменті регіонального розвитку. Там пояснили, що під час будівництва з’ясувалося: у проєктно-кошторисній документації не враховано частину робіт, без яких технологічно неможливо продовжити відбудову з дотриманням норм і вимог:
“Протягом будівництва виникала нагальна потреба у корегуванні проєктно-кошторисної документації у зв’язку з необхідністю проведення додаткових робіт, не зазначених у початковому проєкті. У період проведення коригування проєктно-кошторисної документації процес здачі будівельних робіт від підрядної організації до замовника призупиняється, що в свою чергу може призводити до затримки виконання окремих видів будівельних робіт та по об’єкту в цілому”.
У Департаменті також зазначили, що деякі види робіт — зокрема фасадні та покрівельні — неможливо було виконувати в зимовий період. Водночас наразі будівництво триває.
“Також має велике значення специфіка об’єкта, а саме: комплексність відбудови, що включає в себе різні види робіт — демонтаж, відновлювальні та оздоблювальні роботи, облаштування самих приміщень. Також потрібно врахувати, що площа цієї відбудови є одною з найбільших в Україні та становить 5 тис. м²”, — додали в Департаменті у відповіді на запит.
Розповіли у Департаменті й щодо фінансування капітального ремонту у 2025 році:
“Для завершення та продовження відновлення об’єктів, реалізація яких розпочалася у попередніх бюджетних періодах та здійснювалася за рахунок коштів Фонду ліквідації наслідків збройної агресії, листом від 13.01.2025 року направлено звернення щодо визначення обсягу коштів необхідного для фінансування у 2025 році, зокрема, по проєкту “Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по Гостомельському шосе, 24/1”. Станом на 23 квітня 2025 року відсутні нормативно-правові акти про виділення коштів на 2025 рік для відновлення зазначених об’єктів”.
У Постанові Кабміну від 11 квітня 2025 р. №412 “Про виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії для будівництва” ЖК “Ірпінські липки” не згадується.

Відбудова будинку
Фото: Олена Холодовська
ГО “Сміливий Ірпінь” ще у листопаді 2024 року, проводячи громадський моніторинг закупівель, обʼїхали пошкоджені будинки міста, серед яких і “Ірпінські Липки” по Гостомельському шосе, 24/1. Вони зробили висновок, що “на всіх обʼєктах відбудова рухається непросто, підрядники помітно відстають від заявлених строків робіт”.
Однак здійснити моніторинг відбудови цього об’єкта вони не змогли:
“Голова ОСББ не хотіла ні публічності, ні громадського контролю у цій відбудові. Вона відмовила моніторинговій команді “Сміливий Ірпінь” у зйомці в останню мить. Інші будинки, які взаємодіяли з проєктом, змогли зафіксувати всі халепи і навіть деяких уникнути. У своєму звіті ми прописали “відмова взаємодіяти“”, — написала у Facebook Михайлина Скорик-Шкарівська, засновниця громадської організації.
Голова ОСББ Олена Холодовська коментувати ситуацію з відбудовою відмовилася.
Відновлення багатоповерхівки на Гостомельському шосе, 24/1 виявилось складнішим, ніж всі думали на початку. Неоднозначний підрядник, відставання від плану та сумнівна якість виконаних робіт — в таких умовах проходить будівництво. Люди вже понад три роки не можуть повернутися в свої квартири.
Платформа “Свій дім” й надалі буде слідкувати за тим, як триває відбудова цього та інших зруйнованих війною домівок.
Матеріал створено у рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Читати ще:
Просто відновити — не означає зробити доступним. Як ініціативи з Ірпеня та Тернополя змінюють міста
Укриття для навчання: як Чернігівщина готує школи до загроз
“Хочемо повернутися у відновлений дім”: досвід Анни Дзери, яка подала заяву до Реєстру збитків