Допомога

головна / Допомога

Допомога
Житло

Які документи підтверджують право власності на житло?

Як відновити документи на житло, якщо вони знищені чи залишилися на окупованій території? Волонтерська платформа “Поверни своє” підготувала алгоритми дій, залежно від вашого правового статусу та юридичного стану самої нерухомості.

За загальним правилом, щоб відновити втрачені чи знищені документи, потрібно звернутися до посадової особи, установи чи організації, яка їх видавала або оформлювала.

Договір

Усі види договорів, на підставі яких виникає право власності на нерухомість, підлягають нотаріальному посвідченню. Тож у разі їх втрати, зокрема і знищення документів внаслідок руйнування оселі, варто звернутися до нотаріуса, який посвідчував договір, та отримати дублікат. 

Якщо нотаріус, який оформлював правовстановлюючі документи на майно, вже не працює, рекомендуємо звернутися до відповідного територіального управління юстиції https://bit.ly/3SVvGpg і з’ясувати подальший алгоритм дій.

Свідоцтво

Свідоцтво про право на спадщину та свідоцтво про право власності на частку у спільному майні подружжя видаються нотаріусами (державними або приватними).

Отримати дублікат свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації, та свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією у період до 1 січня 2013 року, можна у відповідному ЦНАПі.

Судове рішення

Якщо рішення суду, на підставі якого виникло ваше право власності на житло, було втрачено, потрібно звернутися із заявою до суду першої інстанції, де розглядалась відповідна справа, за повторною видачею судового рішення.

Якщо документи відновити неможливо

  • Зверніться до відповідних органів з заявою для поновлення документів
  • Якщо отримаєте відмову, звертайтеся до суду (стаття 392 Цивільного кодексу України). Надайте докази, що вам відмовили у поновленні документів.
  • Якщо факт права власності оспорює особа чи орган влади, подавайте позов про визнання права власності на об’єкт нерухомості
  • Якщо правовстановлюючий документ є, але неможливо встановити, що саме ви вказані в ньому як власник, подавайте позов про встановлення юридичного факту

Якщо архів нотаріуса чи БТІ були знищені, або ж вони знаходяться на тимчасово окупованій території, а відомості про право власності на житло у Державному реєстрі відсутні, залишиться єдиний  шлях — звертатися до суду.

Марина Лапицька / 03.07.2023

поділитись у соцмережах

Рекомендуємо прочитати

Субсидія на оренду житла для ВПО у 2025 році: як отримати допомогу

З 29 січня 2025 року переселенці зможуть отримувати субсидії на оренду житла згідно з постановою Уряду №1225. Експериментальний проєкт, що охоплює 9 областей, передбачає фінансову допомогу в оплаті повної або...

читати історію

Двічі втратила дім через окупацію Луганщини, але найстрашніше випробування чекало попереду. Історія Марини Бражнікової

Марина Бражнікова з Луганська за останні десять років пережила багато випробувань. У 2014 році росіяни окупували її рідне місто, вона втратила дім і прибутковий бізнес. Її родина вимушено евакуювалася до...

читати історію