Допомога

головна / Допомога

Допомога

Субсидія на оренду житла для ВПО. Як подати заяву

Наприкінці січня 2025 року стартував експериментальний проєкт із надання субсидій на оренду житла для переселенців. Відповідно до нього, держава виплачує кошти для часткового або повного покриття вартості оренди, а власникам компенсує податки. 6 лютому перша сім’я ВПО з двох осіб, які переїхали на Закарпаття, успішно пройшла процедуру та отримала субсидію на оренду в розмірі 4 758 грн на місяць. Орендодавець, своєю чергою, отримає від держави компенсацію податків у розмірі 2 352 грн.

Субсидія на оренду — це абсолютно новий інструмент, який побудовано за принципом, аналогічним тим, який працює в різних країнах світу. У межах субсидії на оренду ми будемо підтримувати родини ВПО, які орендують житло, але його вартість становить надмірний тягар для їхнього сімейного бюджету. Крім того, ми будемо компенсувати орендодавцям ставки податку, адже податкові зобовʼязання — це те питання, чому значна частина орендодавців не бажає укладати офіційні договори”, — наголосила Оксана Жолнович, міністерка соціальної політики. 

Як подати заяву на отримання субсидії на оренду онлайн?

Внутрішньо переміщені особи, які бажають отримати субсидію на оренду житла, можуть подати заяву онлайн через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. Для цього як ВПО, так і власник житла повинні підписати заяву та договір оренди в електронній формі, використовуючи кваліфіковані електронні підписи (КЕП).

Заявку на отримання субсидії можна подати через органи Пенсійного фонду України, зокрема через веб-портал електронних послуг та мобільний додаток та ЦНАП.

Розглянемо покроковий процес подачі заяви на отримання субсидії на оренду через портал Пенсійного фонду України. Для цього необхідно:

  • авторизуватися в особистому кабінеті електронних послуг ПФУ за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП). Після — натиснути кнопку “Увійти”.

Як увійти в кабінет електронних послуг ПФУ

Фото: скриншот

  • у меню “Комунікації з ПФУ” треба обрати вкладку “Заява про надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму”, а потім перейти до вікна “Первинне заповнення заяви”.

Далі відкриється онлайн-форма, в якій потрібно вказати:

  • загальні дані про себе;
  • документ, що посвідчує місце фактичного проживання та місце реєстрації;
  • відомості про житло, 
  • дані довідки про взяття на облік ВПО;
  • реквізити для виплат.

Як заповнити заяву на отримання субсидії

Фото: скриншот

У розділі онлайн-форми заяви “Учасники звернення” переселенець вказує всіх членів родини, які проживатимуть разом, а також додає дані орендодавця. Після чого треба натиснути кнопку “Зберегти”.

  • далі наймач повинен вказати дані для складання договору найму (оренди) житлового приміщення та зазначити житлові послуги, які будуть використовуватись.
  • наймач ставить позначку, де орендодавець підтверджує, що приміщення не було відчужено, не передано в користування третім особам, не є спірним чи арештованим. Цією позначкою заявник також підтверджує, що житлове приміщення передається в найм у стані, придатному для проживання, і відповідає вимогам санітарної та протипожежної безпеки.

Заповнення “Учасників звернення”

Фото: скриншот

У разі потреби орендар додає скановані копії інших документів, які можуть бути потрібними у випадку надання додаткової інформації: 

  • акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства, рішення суду; 
  • відомості про розірвання шлюбу; 
  • встановлення режиму окремого проживання для подружжя; 
  • стягнення аліментів:
  • визначення місця проживання дитини з одним із батьків тощо.
  • після заповнення онлайн-форми заяви переселенець надає згоду на передачу та обробку персональних даних та натискає кнопку “Зберегти”.

Як подати заяву на отримання субсидії

Фото: скриншот

  • після цього на екрані з’явиться згенерована форма заяви та примірного договору оренди, який треба зберегти. Далі документи отримають статус “Очікує підпису”.
  • заява та договір будуть надіслані орендодавцю до особистого кабінету електронних послуг ПФУ. Йому потрібно зайти в розділ “Підписати заяву”.

Власник житла має перевірити свої дані та, за потреби, відредагувати їх, додати необхідні документи, зберегти та накласти КЕП. Таким чином, він підписує заяву та договір.

Електронні документи з накладеними КЕП передаються в Пенсійний фонд України. Їхній статус можна перевірити в розділі “Мої звернення”, та “Мої повідомлення”.

Терміни розгляду заяви на допомогу на оренду житла – 10 робочих днів з дати отримання необхідних документів. 

Територіальні органи Нацсоцслужби не рідше, ніж один раз на три місяці або на вимогу ПФУ, перевіряють фактичне місце проживання домогосподарства за адресою орендованого житла в період призначення субсидії.

Хто з ВПО може отримати субсидію на оренду житла?

Отримати субсидію на оренду житла можуть ВПО, які перемістились до будь-якого регіону, підконтрольного Україні, та які:

  • не мають власного житла, площа якого перевищує 13,65 кв. метра на кожну особу;
  • мають знищене або пошкоджене житло;
  • витрачають на оренду понад 20% доходу;
  • не отримають допомогу на проживання;
  • не є учасником програми “Прихисток”.

Родини з доходом, що не перевищує два прожиткові мінімуми (до 5840 грн на одну особу), можуть розраховувати на більшу субсидію.

Коли субсидія на оренду житла не призначається?

Субсидія на оренду житла для ВПО не призначається або її виплата припиняється, якщо:

  • протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання переселенці купили транспортний засіб, що має вік 5 років (крім мопеда та причепа);
  • протягом трьох місяців перед зверненням здійснили покупку на суму понад 100 тис. гривень. Це стосується земельної ділянки, квартири, будинку або іншого нерухомого майна, цінних паперів та інше;
  • ПФУ отримав інформацію про розірвання договору найму;
  • будь-хто з родини має понад три місяці заборгованості зі сплати аліментів; 
  • будь-хто з родини має житло з площею, яка перевищує встановлені соціальні норми (винятки для житла, пошкодженого внаслідок збройної агресії);
  • на депозитному рахунку є кошти на суму понад 100 тис. грн. Деталі тут.

Як розраховується розмір субсидії на оренду житла?

Субсидія на оренду житла для ВПО призначається за наявності різниці між розміром граничної вартості оренди житла протягом одного місяця у відповідному населеному пункту та розміром обов’язкового платежу.

Гранична вартість оренди житла для ВПО протягом одного місяця визначається шляхом множення середньої вартості оренди 1 кв. метра на коригувальний коефіцієнт та показник соціальної норми житла і кількість осіб у складі домогосподарства.

При визначенні розміру допомоги на оренду житла враховуються такі показники:

  • середня вартість оренди однокімнатної квартири — розраховується на основі середньої споживчої ціни. Вона складає 193,6 грн за кв. метр для житла загальною площею 35,22 кв. метра (січень 2024 р.);
  • соціальна норма житла — становить 13,65 кв. метра на кожного члена домогосподарства, але не менше 35,22 кв. метра. Загальна площа, для якої нараховується субсидія, не може перевищувати 130 кв. метрів для квартири та 230 кв. метрів для будинку.

Обов’язковий платіж визначається як добуток середньомісячного сукупного доходу домогосподарства та обов’язкового відсотка платежу. Для обов’язкового відсотка платежу встановлена формула: 

Ро = Кд/Кг × Рг,

де Ро — обов’язковий відсоток платежу;

Кд — це коефіцієнт доходу домогосподарства, який визначається як співвідношення середньомісячного доходу на одну особу до прожиткового мінімуму на одну особу в місяць;

Кг — базовий коефіцієнт доходу домогосподарства, який дорівнює двом розмірам прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (Кг = 2);

Рг — базова норма плати за найм житлового приміщення, що становить 30% середньомісячного сукупного доходу домогосподарства наймача (Рг = 30);

Кд/Кг — коригувальний коефіцієнт базової норми плати за найм житлового приміщення, що зменшує або збільшує розмір цієї норми в залежності від фінансової спроможності домогосподарства наймача.

Читати по темі:

Чи можуть ВПО отримати одразу дві субсидії: на оренду житла та комунальні послуги?

Катерина Черніговець / 03.03.2025

поділитись у соцмережах